Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Space 86' - Reanimacja Tonsil Space 86'

dawidc1994 08 Sty 2015 23:01 2436 9
  • #1 08 Sty 2015 23:01
    dawidc1994
    Poziom 9  

Dzień Dobry

Na początku powiem, że jestem świadom ilości postów na forum odnośnie tychże kolumn, aczkolwiek nie znalazłem tego co mnie interesuje, stąd tworzę nowy temat, mam nadzieję w dobrym dziale.

Do rzeczy:

Cytat:
    Jestem posiadaczem kolum tonsil space 86', nie są to kolumny wysokich lotów, aczkolwiek dawno temu dostałem je za darmo, więc grzech nie przyjąć. Niestety jakiś rok temu spaliłem je źle podłączając do wzmacniacza, mam wzmacniacz Diora 504, z którym niestety też coś się dzieje, aczkolwiek przez ciągłe wyjazdy nie mam czasu się tym zająć.

Rozkręciłem kolumny, sprawdzałem czy głośniki działają (mierzyłem opór, oraz podłączyłem je pod wzmacniacz przez kondensator), okazało się, że:
    - Niskotonowy GDN 20/40/14 8Ω - nie grają
    - Średniotonowy GDM 10/60/4 8Ω - grają
    - Wysokotonowy GDWK 7/50/19 8Ω - nie grają.

Zwrotnice są w stanie złym. Widać, że ktoś już kiedyś coś robił, plastiki gdzieniegdzie są delikatnie przytopione, zamiast kondensatora 4,7uF są dwa 3,3 i 1,5, co raczej nie jest oryginalnym zestawieniem, ponadto jeden z nich w obu zwrotnicach (chyba) eksplodował; oraz nie były one ze sobą zlutowane a jedynie poskręcane.
    Chciałbym zregenerować te kolumny, nie zależy mi by zrobić to już teraz, poczekam na jakieś okazje by kupić taniej głośniki, może używane + regeneracja zawieszeń? Dużo jest tematów o tych kolumnach, aczkolwiek nie znalazłem konkretnych odpowiedzi. Jeżeli zwrotnice okażą się klapą, chyba nie będzie sensu bawić się w renowacje. Poniżej dodam schemat, pewnie już Wam dobrze znany + zdjęcie zwrotnicy.

Moje pytania:
    1. Jak sprawdzić czy cewki w zwrotnicy są OK?
    2. Jakie dokładnie kondensatory dać zamiast obecnych? Z tego co wiem muszą być bipolarne, ale czy liczy się jakaś konkretna firma? może typ?
    3. Obecny rezystor może pozostać, czy również lepiej wymienić go na nowy? jeśli tak, to jaki (moc) ? Obecny wskazuje 9,4 Ohm (minus rezystancja przewodów, co daje ok. 8,2 Ohm).

Jest to mój post z innego forum, gdzie niestety nikt mi nie pomógł tak, jakbym chciał. Mnóstwo osób uświadamiało mnie, że nie opłaca się ich regenerować, że lepiej dozbierać i kupić inne. Wiem, rozumiem to, że zamiast wydawać 150zł na remont "spejsów", lepiej kupić coś innego za 350, z tym że
    1. Ja nie chce wydawać 350zł.
    2. Te kolumny grały u mnie długo, i dla moich wymagań i oczekiwań są wystarczające.
    3. Chciałbym nauczyć się czegoś nowego, jako że elektronika jest niezwykle ciekawą dziedziną, wobec czego taka regeneracja będzie dobrym wstępem. I też nie stracę dużo, jeśli coś się znów spali :)

Przepraszam, że się powtórzę, ale na prawdę proszę o konkretne odpowiedzi, zamiast namawiania mnie do kupna czegoś nowego. Bo w cenie 300-350zł i tak nie kupi się nic audiofilskiego.

Pozdrawiam serdecznie

1 9
  • Katalog Megger
  • #2 08 Sty 2015 23:43
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Do naprawy głośników polecam Ci orginalne zestawy naprawcze: http://www.skleptonsil.pl/502911/zestawy-kompletne
    Tylko tak zachowasz parametry kolumn i to chyba jedyne rozsądne wyjście przy spalonych cewkach. Co do zwrotnicy to drut w cewkach wygląda chyba dobrze nie widać żeby był czarny i emalia sie łuszczyła. Więc zostaw je w spokoju narazie (możesz sprawdzić czy mają jednakową rezystancje w każdej zwrotnicy) to że plastik jest przytopiony nic im nie przeszkadza. Rezystor jak nie spalony zostaw w spokoju. Kondensatory oczywiście nowe. Takich szukaj jak np. tu: http://audiovideomax.pl/akcesoria-kolumnowe-akcesoria-zwrotnic/kondensatory/c,12172,1

0
  • #3 09 Sty 2015 00:24
    dawidc1994
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź.
    O zestawach naprawczych oczywiście wiem, i o nich właśnie myślałem, tak czy siak spalone głośniki musze kupić nowe. Swoją drogą mam pytanie, choć to bardziej z ciekawości: sprawdzałem głośniki multimetrem mierząc rezystancję- bez rezultatu, test baterią 1,5V - bez rezultatu, w końcu podpinając pod wzmacniacz, również cisza. Z tym, że zauważyłem że jak podkręce Volume dość mocno, słychać dźwięk, co prawda tylko z bliska i bardzo słabo, ale jak to jest? Głośnik się pali, a nadal coś tam burzy i brzdęka?
    Kończąc OT, plastik wygląda jakby był przytopiony lutownicą, tym się nie martwie. Jak sprawdzić rezystancję na cewce?
    Jeśli cewki będą ok, zakupie kondensatorki MKT i zobaczymy co dalej. Dziękuje za porady.

Edit: Moment, bo chyba czegoś nie rozumiem. Pewnie trywialne pytanie, jutro poczytam więcej o głośnikach, ale jak to jest? Jeśli głośnik nie działa, to wystarczy, że kupie ten zestaw naprawczy z cewką, i będzie hulał? nie musze kupować nowego głośnika?
    Pozdrawiam

0
  • Katalog Megger
  • #4 09 Sty 2015 06:26
    wkj
    Poziom 35  

Cewki sprawdzisz mierząc ich rezystancję, oraz indukcyjność, choć nie masz danych na schemacie zwrotnicy. Rezystory zostaw bo są dobre, cewki tez uważam że nie odbiegną znacząco od nominalnych wartości, nawet te przytopione.

Tych kolumn (space) trochę wychodziło, możesz podać cały numer seryjny z naklejki z tyłu, ewentualnie numer powinien być wypalony na podstawie zwrotnicy z boku. Będę wtedy wiedział jaki schemat jest prawidłowy (a różnice były).

Nie wiem na jakim forum zadawałeś takie pytania ale zapraszam na forum zakręconych maniaków tonsila i nie tylko:http://forum.unitra-fan.pl/ myślę ze tam, te przytoczone tutaj problemy nie pozostaną bez echa. Dowiesz sie o regeneracji głośników, co, gdzie i jak kupić.

0
  • #5 09 Sty 2015 11:35
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Te zestawy co Ci zlinkowałem są kompletne. Zawierają wszystkie elementy głośnika poza koszem i przyłączem. Jeśli kosze masz nie uszkodzone to głośniki będą jak nowe.

1
  • #6 09 Sty 2015 16:32
    dawidc1994
    Poziom 9  

@wkj
    Zmierzyłem rezystancje na cewkach. Najmniejsza cewka - 1,7 Ohm, pozostałe 1,6 Ohm. Rezystancja samych przewodów multimetru to ok 0,9 Ohm (mam multimetr za 15zł, mogą być również jakieś przekłamania).

Co do nr seryjnego, zachowała się tylko jedna naklejka. Niestety nie ma na niej wpisanego nr, jest data 1988 12 12, chyba model? zgc 50 8 682, oraz impedancja 8Ohm.

Dzięki za link do forum, z pewnością tam zajrzę.

@goraj krzysztof
    Co do zestawów. Przeglądałem stronę z linka który podałeś, cena za zestaw niskotonowy, 30zł, a regeneracja w firmie Tonsil 39zł. podobnie niewielka róznica jest przy wysokotonowych. Rozważam wysyłkę głośników do ich siedziby, w końcu z pewnością zrobią to lepiej ode mnie i dostanę roczną gwarancję.

0
  • #7 09 Sty 2015 18:44
    1996arek
    Poziom 20  

Możesz też wysłać do Umifonu. http://www.umifon.pl/ Ja regenerowalem u nich głośniki. Wysyłałem do nich. Bez przesyłek zapłaciłem 152zł za komplet bez wysokotonowych. Wysokotonowe łatwo samemu naprawić. Wystarczy kupić cewkę. Ich nie wysyłaj szkoda kasy. Cewki dostaniesz za 6,50zł/szt na http://www.audioserwis.pl/ lub gdzdie indziej.

1
  • #8 09 Sty 2015 19:09
    wkj
    Poziom 35  

Rezystancja cewek wydaje się być ok, masz miernik indukcyjności, bo moge spojrzeć na schemat i podać wartości cewek, z tego szeregu co podałeś.

dawidc1994 napisał:
    zgc 50 8 682, oraz impedancja 8Ohm.

Pytanie tylko czy to aż tak potrzebne? Wzrokowo nie widać okopceń i uszkodzeń mechanicznych.
    Wymieniaj uszkodzone kondensatory, resztę kondensatorów pomierz, jak będą dobre to zostaw. Jak uruchomisz zwrotnice to zajmij się głośnikami, koledzy widzę biegle podali na tacy wszystko. A jak nie czujesz się na siłach mogę spojrzeć u siebie czy nie mam tych głośników.

0
  • #9 09 Sty 2015 19:16
    dawidc1994
    Poziom 9  

Cytat:
    Możesz też wysłać do Umifonu. http://www.umifon.pl/ Ja regenerowalem u nich głośniki. Wysyłałem do nich. Bez przesyłek zapłaciłem 152zł za komplet bez wysokotonowych. Wysokotonowe łatwo samemu naprawić. Wystarczy kupić cewkę. Ich nie wysyłaj szkoda kasy. Cewki dostaniesz za 6,50zł/szt na http://www.audioserwis.pl/ lub gdzdie indziej.

To troche bez sensu. bo regeneracja Twojego kompletu u producenta kosztowałaby 132zł, więc chyba lepsza opcja. Co do wysokotonowych, najtańsze cewki jakie widze to 7zł, co z przesyłką daje 25-30, a regeneracja ich to wydatek rzędu 36zł. Chociaż z drugiej strony jeśli to fktycznie takie łatwe, może zrobie je sam.

Nie mam czym zmierzyć indukcyjności, chyba że da się zwykłym multimetrem. Chyba wiem już wszystko co na chwilę obecną jest konieczne. Po naprawieniu zwrotnic i głośników odezwę się ponownie.

Dziękuję za pomoc.

0