Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowy VOIP - Czy może działać jako interkom?

08 Sty 2015 23:23 1392 9
  • Poziom 8  
    Witam.

W niedalekiej przyszłości planuję rezygnację z zwykłej linii telefonicznej oraz co za tym idzie usunięcie aparatów telefonicznych.
    Moje zapytanie jest następujące czy parę telefonów IP (ok 4szt) można wykorzystywać w domowej sieci LAN tak aby mogły do siebie dzwonić?
    Rozumiem ,że każdy aparat ma w sieci adres IP ale czy potrzeba do tego
    centralkę sprzętową, programową?
    Dodam ,że nie interesuje mnie żadne dzwonienie
    z tych telefonów na zewnątrz, mają służyć tylko do komunikacji wewnątrz domu.
    I nie jestem zainteresowany też rozwiązaniami na centralkach analogowych itp bo posiadam już okablowany LAN'em dom. Czy ktoś spotkał się z takim czymś lub może zrobił.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jest to możliwe - na 100% w wbudowanych bramkach w routery draytek.
    Na innych zapewne też się da,
  • Poziom 31  
    Niby jest możliwe dzwonienie z telefonu VoIP na drugi za pomocą podania adresu IP ( Peer-toPeer ) ale w użytkowaniu wklepywanie adresów IP za pomocą klawiatury telefonu było by mega wk@#$ :)

Z tego też względu potrzebować będziesz centralę telefoniczną do tego i na Twoje szczęście jesteś w stanie zamknąc się w kwocie około 200 PLN za centralke ( tu na mysli mam Raspberry Pi z zainstalowanym asteriskiem ).

Lub jak wyżej pisali router z VoIP'em może taki fritzbox ? Jednak nie jestem tego pewien.
  • Poziom 8  
    Raspberiego mam już i działa.
    Czyli co apt-get asteriks ? i zakupić telefony i jazda?
    No to byłoby super.

A te telefony nie mają czegoś takiego jak książka adresowa? to załatwiałoby sprawę wklepywania IP, a po MAC ustaliłbym stałe adresy lub na samych słuchawkach.
  • Poziom 31  
    Code:
    apt-get install asterisk

dwa, chwila konfiguracji samego asteriska, na poczatku mozesz sprawdzic jak to by dzialalo za pomoca programu np x-lite, zoiper itp

posiadają książkę, jednak nie wiem czy tak dałoby się. Inna sprawa, że przy asterisku masz opcję nadania każdemu telefonowi numeru wewnętrznego a zatym idzie taki bajer jak programowanie ktore telefony maja dzwonic. w firmie mamy taki bajer jak Paging.
    kiedy pryzchodzi firma z kateringiem, sekretarka wybiera specjalny numer telefonu ktory powoduje ze asterisk dzwoni na wybrane telefony ze specjalną opcją, gdzie telefon sam odbiera polaczenie i odtwarza komunikat o tym, ze przyszedl katering

inna opcja to ze dzonisz np pod *100 a efekt jest taki ze dzwonia tobie wszystkie telefony a nie dany konkretny.

PS. tutaj jest sporo informacji odnośnie konfiguracji asteriska: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2916484-0.html
  • Poziom 9  
    Interkon po usunięciu linii tel. można zrobić na kilka sposobów
    a) 2 bramki dwuportowe - najprostrzy sposob by połączyć kilka telefonów IP
    b) wirtualna centrala - dla zaawansowanych potrzeb, bardziej w firmie niż domu, comiesięczne koszta np. ~20zł w HaloNet
    c) telefon Gigaset - ciekawe rozwiązanie pośrednie miedzy zwyklymi brakami a wirtualną-centralą
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    przeqpiciel napisał:
    Niby jest możliwe dzwonienie z telefonu VoIP na drugi za pomocą podania adresu IP ( Peer-toPeer ) ale w użytkowaniu wklepywanie adresów IP za pomocą klawiatury telefonu było by mega wk@#$ :)

Od tego jest funkcja mapowania numerów - do IP bramki przypisuje się numer telefoniczny np dwucyfrowy.
  • Poziom 8  
    Rozwiązanie jest następujące.
    Mini komputer Raspberry i software Asterisk.
    Słuchawki IP i można dzwonić gdzie się chce, wewnętrznie, zewnętrznie, nawet na komputer wyposażony w mikrofon i software emulujący telefon IP.
    Polecam
  • Poziom 33  
    A nie prościej postawić małą centralkę VoIP np Slican IPS i mieć spokój. Po co wywarzać otwarte drzwi. Masz sieć LAN, jeden stały adres Ip dla centralki, niewielki koszt i pewność działania. A jak się namyślisz, to zawsze możesz podłączyć do systemu numer od operatora WoIP.
  • Poziom 31  
    RaspberryPI - mały komputerek
    Asterisk - OpenSourcowy prjekt do obslugi VoIP

RPi + Asterisk = Darmowa kopia slicana :) Na jedno wyszło