Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja Alton 70 - od czego zacząć - reszta w opisie :D

11 Maj 2005 21:10 15450 58
  • Poziom 17  
    Witam...
    zakupiłem kolumny Alton 70 i nalezy je podreperować. Na basach nie ma wcale górnego resora a na średnich nadaje sie do wymiany.

Po podłaczeniu kolumny graja z tym że bass'y charcza ale to pewnie przez to że cewka leży na trzpieniu głosnika pod ciężarem pozostałej częsci membrany (czy to własciwy kierunek myślenia ?). Musze więc wymienić membrany i nie wiem jak sie do tego zabrać. Chciałem kupić częsci na aukcji: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50368069 czy to dobry pomysł - prosze o sugestie.
    bo w sklepie STX mozna kupować dopiero powyżej 50 zł a koszt przesyłki to 15 zł.

Mam takie głosniczki:
    GDN25/60/1 60 W 8 ohm - bass
    GDM10/60/4 60 W 8 ohm - srednie
    GDWT 9/70/1 70 W 8 ohm - sopran

Bardzo bym prosił o wskazówki albo linki do jakiś opisów naklepiej ze zdięciami. Napewni Wiecie więcej odemnie :) Pozdrawiam!
  • TermopastyTermopasty

• Spec od akustyki
    Części mozesz kupić na gieldach elektronicznych. Ja z reguły proponuje wymianę całej membrany razem z zawieszeniem.
  • Poziom 28  
    Nie kupuj tego gówna od tego palanta! Zastosowanie gumowego zawieszenia zrujnuje brzmienie twoich kolumn! Poza tym w hurcie te membranki chodzą po 4 zl, więc nieżle zarabia na niezorientowanych... To jest zestaw naprawczy do stx'ów jeżeli w ogóle, stosowałem kiedyś te membrany i musiałem wyp... wszystko i zrobić od nowa. Od tego czasu nie eksperymentuję za bardzo. Opis regeneracji membran w tonsilach na elektrodzie jest, sam o tym pisałem niedawno. Zresztą przeczytaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic294460.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic294370.html
    Powinno ci wystarczyć, jak chcesz jakieś szczegóły to po prostu napisz.
  • Poziom 18  
    Ja bym nie zmieniał całych membran, bo to wpłynie na zmianę parametrów głośników czyli brzmienie kolumn. Poza tym wbrew pozorom operacja wymiany membrany taka trywialna nie jest i lepiej niż uczyć się na błędach na głośniku który docelowo ma być naprawiony.
    Proponował kupić sam piankowy resor, na przykład taki jak tu(gość ma różne resory rzekomo Tonsilu):
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50997195
    albo w tym sklepie:
    http://www.umifon.pl/zawieszenia.html
  • Poziom 17  
    ale te papierowe membrany co są teraz (raczej to co po nich zostało) czy to po założeniu tego resora będzie dobrze grało ?? czy lepiej całość - cewki i dolnego resora i tak bym nie ruszał nie mam o tum pojęcia, nie chce zmienic parametrów. Co proponujesz ??
  • Poziom 31  
    Hehe widać że kolega polakk to prawdziwy polak i znawca tematu :) tak jak on i ja potwierdze że bezsensowne jest wymienianie całej membranki gdyż to zmieni parametry naszych ukochanych tonsilków :) więc tak: należy wejśc na stronkę www.pabel.pl i tam zamówić resorki do modelu głośnika GDN 25\xx i wmontować bez żadnej zbędnej wymiany membrany :) to tyle...
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    no dobra a jak założyc te resory aby to wszystko było dobrze ??
  • Poziom 18  
    Zakładając że nie dałeś głośnikom czadu bez resorów to przywrócisz im młodość. Natomiast jeżeli bez resora za mocno łupałeś to mogło stać się kilka przykrych rzeczy- mogła się rozwarstwić i poprzesuwać cewka, mógł się częściowo odkleić i przesunąć karkas cewki. Postaraj się ustawić membranę w miarę centryczne (pomocna jest taśma izolacyjna- przyklej ją w 6-8 miejscach) i poruszaj delikatnie membraną przód-tył i puść w miarę cicho jakąś muzykę z przeciągłym i nie łupiącym basem- jeżeli nie słychać charczenia lub ocierania cewki o coś to wszystko będzie ok po wstawieniu resor

Co do założenia resorów to Pyroaniah podał na górze 2 linki- wszystko było dokładnie na forum opisane
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    No dobra skoro już wiem że stare membrany są ok. to wymieniamy samą amortyzację. Kolegów nie będę powtarzał, pabel i umifon się nadają. Możesz poszukać ale pamiętaj wyprodukowanie tych resorów kosztuje złotówkę więc nie daj się naciągnąć. cd nastąpi :)

Dodano po 2 [minuty]:

Muszisz usunąć wszlkie resztki starego resora - w tym to co jest przyklejone od spodu do membrany. Użyj wacika nasączonego spirytusem i zapasu cierpliwości. Tak samo oczyść kosz, przed samym klejeniem musisz go odtłuścić.

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Po usunięciu resztek starej pianki z kosza i membrany musisz usunąć oryginalną kopułkę i jej pozostałości, j/w. Policz obwód koła ze średnicy cewki, odejmij milimetr i włóż w szczelinę papierek o wysokości kilku cm a długości takiej jak ten obwód. W ten sposób centrujesz cewkę. Ponieważ nie ruszasz resora dolnego nie musisz centrować wysokości cewki, po prostu pilnuj, żeby resor dolny był "na prosto". Z tak wycentrowanym głośnikiem nakładasz resor górny i sprawdzasz czy pasuje. Potem dopiero przyklejasz go butaprenem od spodu do membrany, centrujac wzdłuż membrany. Potem jak doschnie to dopiero przyklejasz resor do kosza, tak jak resor sam się układa. Opis w linku wyżej.
  • Poziom 17  
    acha a co ze sredniotonowcem ta sama sytuacja ?? i jaki tesor guma czy pianka - i to by było chyba wszystko :)
  • Poziom 18  
    Z głośnikiem średno-tonowym tak samo jak niskim- resor koniecznie również piankowy- nawet wyżejl podałem Ci linka z allegro do takiego...

PS. Widzę ze w średniaku masz wgniecioną kopułkę- łatwo to naprawić, po prostu bierzesz rurkę podobnej średnicy(może być nawet ze zwiniętej szczelnie kartki A-4 sklejonej taśmą samoprzylepną)przykładasz jedną stroną w miare szczelnie do kopułki a z drogiej ustami mocno i szybko zasysasz powietrze. Odkurzacza nie proponuje używać bo będziesz potem kopułki szukał w worku...
  • Poziom 17  
    naradie slicznie dziękuje jak kupie co trzeba to znowy pewnie zasięgne jezyka TUTAJ :) Pozdrawiam!

Dodano po 6 [minuty]:

Własnie znalazłem coś ciekawego. Myśle że rzecz warta obejrzenia (uwaga spora waga pliku).
    Tu jest URL:
    http://www.wooferrepair.com/Woofer_Repair_Stream_2.wmv
    Dajcie jakąś opinie na ten temat :)

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

Mam jeszcze jeden pomysł.
    Rozebrałem te głosniczki i źle to nie wygląda poradzwe sobie z wyczyszczeniem i wycentrowaniem cewki - nie wiem tylko jak ustawic wysokość. Mam takie pytanie czy te resory przyklejam najpierw do membrany czy kosza. Czy te grzybki na środku mogą być 3 milimetry większe ?? bo nie moge dostać takich samych.

A i mój pomysł - czy nic sie nie stanie jak po złożeniu tego wszystkiego prysnąc membranki Plackiem - taki środek w sprayu do nabłyszczania tapicerek w samochodzie - na bazie silikonu. Membranki nie powinny zrobic sie wiele cięższe a będa czarniutkie i się błyszczały. Jestem nowicjuszem więc moge sie mylić.

Dodano po 22 [minuty]:

jeszcze mi się coś przypomniało co z tym materiałem co jest w środku (nie wiem jak to nazwać) to w tych kolumnach jest na samym dole wszystko i zatyka chyba bass reflexy nie wiem czy to tak zostawic czy gąbka wszystko okleić sam nie wiem a może tylko tamto poprawić :)
  • Poziom 35  
    te ,,grzybki'' czyli kapsel przeciwpyłówe mogą być jakie ci sie żywnie podoba ich sztywnośc ma wpływ jedynie na tony średnie bo w końcu one cewke przykrywają ale pozatym możesz dać jakie kcesz rózniva z reguły jest niwsłyszalna .......
  • Poziom 31  
    Tą watolinkę w środku zostaw w spokoju bo ona całkiem dobrze spełnia swoje zadanie.Najpierw przyklejasz resorek do membranki a dopiero później do koszyczka :) przy okazji możesz wymienić kable w kolumienkach na grubsze i przesmarować potencjometry co by łapały dobrze.
  • Poziom 21  
    Ja tylko dodam że Altusy regenerowałem pierwszy raz po przeczytaniu co i jak na tym forum.Zawieszenia kupilem w www.pablin.pl-(pojechałem osobiście do Zabrza) i tam też uzyskałem informację że najlepiej odkleić resor górny i kopułkę używając rozpuszczalnika nitro.Tak też zrobiłem,po nasączeniu miejsc klejenia i odczekaniu kilku chwil ostrym nożykiem zdrapałem połączenie górnego resoru z koszem.Usunięcie resztek zawieszenia z mambrany było b.proste i sprowadzało się do zdrapania z memrany śrubokretem nasączonych nitro resztek zawieszenia-schodziło to o wiele prościej jak z kosza.Tak samo odkleiłem kopułkę,po nasączeniu i kilku chwilach ostrym nożykiem,delikatnie odkleiłem kopułkę.Centrowanie membrany (polecono mi w pablin) dokonałem cieńkimi paskami blachy aluminiowej z puszki po piwie-dalem równomiernie rozmieszczone 8 pasków blachy o szerokości ok.1.5mm następnie przykleiłem butaprenem górne zawieszenie,po ok.godziny wyciągnąłem blaszki i przykleiłem kopułkę.Na drugi dzień,po wyschnięciu kleju głośniki zagrały jak nowe.
  • Poziom 17  
    A co Szanowne grono powie na temat mojego momysłu z Plackiem ?? Prosze rade :)
  • Poziom 18  
    Pomysł chory- celulozowe membrany nie znoszą niczego mokrego pod żadną postacią- na pewno stracą sztywność i mogą się zniekształcić a nawet zacząć rozwarstwiać...
    Z samochodowych zezy to kiedyś tylko czytałem o pomyśle smarowania gumowych i piankowych resorów preparatem do konserwacji uszczelek w dziwach- rzekomo stają się bardziej elastyczne i przedłuża się ich żywot, ale sam nie wiem co o tym sądzić...
  • Poziom 17  
    acha ale czy jest jakis sposób na wzrokowe odswierzenie tych głośniczków :)
  • Poziom 31  
    One mają grać a nie wyglądać! muzyki nie słuchamy oczami a uszami :D
  • Poziom 17  
    hmmm
    to moze postawimy sobie ogromne stare trafo od spawarki do tego sznurek kondensatorów jakies końcówki a głosniki podłączmy na stary sznur od żelazka ?? To będzie dopiero sprzęt :)
  • Poziom 17  
    a poważnie nie da się nic zrobić z tym wyblakłym kolorem ??
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Plaka sobie wybij z głowy. Zrób tak: Oklej wszystko dokładnie taśmą papierową i gazetami, od piankowego resora po kolumnę. Zostaw tylko kółko membrany z kopułką. Sprayem do samochodów (czarny mat?) z odległości ok 30 cm delikatnie natryskuj farbę, od przodu a nie z góry, żeby się krople nie robiły. Pomaluj głośnik delikatnie zygzakiem od góry do dołu cieniutką napyloną warstewką. Jeżeli za słabo to poczekaj aż wyschnie i jeszcze raz. Staraj się nanieść jak najmniej farby za jednym razem, czekaj zawsze aż porządnie wyschnie. Nie stosuj srebrnej farby z chromem do felg bo dużo jej bardzo trzeba żeby dobrze pokryła i jest ciężka.
  • Poziom 17  
    Dziękuje ślicznie :D
  • Poziom 17  
    hej...
    zaczołem juz prace i to wszystko nie jest takie łatwe te membrany papierowe się łamią dość łatwo ale myśle że będzie dobrze. Mam problem z doczyszczeniem kosza z kleju (denaturat i rozpuszczalnik nie pomagają) ale chyba dam sobie rade.

Mam pytanie co z tym materiałem co jest w środku. Nawet nie wiem
    jak to nazwać taka niby wata różnokolorowa. Czy to było przyklejone do boków czy jak bo teraz to lezy wszystko na dole i zatyka te otwory co z tym zrobic albo moze cos nowego okleic całość w środku ??
  • Poziom 28  
    Hehe gdyby czyszczenie koszy było przyjemne to bym nie brał 15 zł za wymianę resoru górnego w serwisie... Używam noża do tapet w metalowej rączce a potem watki z alkoholem i jakoś idzie... Oryginalne wygłuszenie możesz w pokrowiec wsadzić i sobie jaśka zrobić. Za pomocą polimerówki obklej od środka tylną i dolną ściankę gąbką grubości 2-3 cm ze szczególnym uwzględnieniem zwrotnicy. Przy okazji wymień sobie kabelki od niskiego na grubsze.
  • Poziom 17  
    hehe... jasiek ... dobre !
    dzięki , zastosuje sie do poleceń - hmm a ja płace 14 zł za resor na allegro bo u mnie nic takiego sie nie kupi :/
  • Poziom 17  
    a czy wyklejenie wszystkich scianek gąbką 3 cm (prócz przedniej) jest błędem ??
  • Poziom 31  
    A nie jest błędem a nawet jest wskazane :) basik się polepszy...
  • Poziom 17  
    uff... już myślałem że cała praca pójdzie na marne (nie doczytałem wyżej a tam jest mowa tylko o tyle i spodzie i dlatego sie wystraszyłem)
    jeszcze resorki w średniakach i w poniedziałek próba generalna.