Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizory z kropkami kwantowymi coraz bliżej nas

ghost666 09 Sty 2015 15:30 4377 9
 • Telewizory z kropkami kwantowymi coraz bliżej nasProducent elektroniki użytkowej, firma LG, na targach CES (targi elektroniki konsumenckiej) ogłosiła wprowadzenie do produkcji nowego modelu telewizora. Ma on być dostępny w sprzedaży w roku 2016.

  Na targach CES, koreański producent elektroniki użytkowej i wyświetlaczy ogłosił, iż nowy telewizor w jego ofercie, obsługujący UHDTV 4K, będzie wyposażony w technologię kropek kwantowych, aby zapewnić lepszej jakości kolory w produkowanym obrazie.

  Powodem używania kropek kwantowych w telewizorach, zamiast dobrze znanych technologii LCD czy LED jest fakt, iż są one zaprojektowane tak, iż minimalizuje się ilość światła traconego na wewnętrznym filtrze w telewizorach. Pozwala to na dostarczanie lepszego obrazu bez zbędnych interferencji.

  Telewizor taki działa na bardzo prostej zasadzie. Strumień niebieskiego światła pada na szereg nanokryształów z selenku kadmu. Każdy z nanokryształów ma wielkość od 2 nm do 10 nm i, zależnie od swojej wielkości, emituje fotony o innej długości światła, czyli o innym kolorze. Z uwagi, iż kolor emitowanego światła zależny jest od kształtu i wielkości nanokryształów, nigdy, przenigdy się nie zmieni. "Na przykład te kropki kwantowe o średnicy 4,2 nm będą produkowały taki sam odcień czerwonego zarówno teraz, jak i za dwadzieścia lat, ponieważ ich emisja nie opiera się na zabarwianiu białego światła - kropki kwantowe generują konkretną, określoną długość fali po wzbudzeniu" - mówi Andrew Tarantola z portali Gizmodo.

  Podczas produkcji ekranów telewizyjnych, warstwy nanokryształów tego typu układa się pomiędzy dwiema warstwami półprzewodnika, więc po przyłożeniu potencjału elektrycznego do całej konstrukcji, elektrony są wolne, aby przejść do warstwy kropek kwantowych i tam wygenerować fotony.

  Specjalna warstwa wykonana z nanokryształów emitujących czerwone lub zielone światło dodawana jest do podświetlenia ekranu tak, że niebieskie światło, które jest emitowane przez podświetlenie, w połączeniu ze światłem wygenerowanym przez kropki kwantowe - czerwonym i zielonym - tworzy światło białe. "Generowanie światła poprzez kropki kwantowe zawęża długości fali generowanego światła czerwonego i zielonego, co oznacza, iż mniej światła tracone jest na filtrach znajdujących się przed ekranem LCD" - mówi Laurence Murphy z The Conversation, "to oznacza lepsze oddanie i wyższą jasność poszczególnych kolorów" - dodaje.

  Wraz z integracją kropek kwantowych w elektronice konsumenckiej, widoczny jest szybki marsz technologii do wprowadzenia ultra wysokiej jakości telewizji - UHDTV do domów. Telewizory tej generacji charakteryzują się najlepszym kontrastem, wysokim nasyceniem barw i szerokim zakresem kolorów. Póki co telewizory wypuszczane przez LG nie będą dostępne dla wszystkich, ale osoby, które pracują zawodowo z obrazami - artyści cyfrowi, graficy, producenci filmowi i fotografowie na pewno odczują poprawę, gdy opisywana technika zastąpi dotychczasowo używaną technikę LCD i LED.

  Murphy mówi, iż głównym powodem, dla których urządzenia te tak szybko trafiają na rynek, jest fakt, iż standardy dla UHDTV zostały już ustalone. "Standard ITU-rec 2020 dla telewizorów Ultra HD pozwala na wyświetlanie do 120 klatek na sekundę przy wyższej ilości bitów, większym kontraście i szerszej gamie kolorów" - dodaje.

  A technologia i standardy te pojawiają się w doskonałym czasie. Ludzie w telewizji i przemyśle filmowym już wiedzą jak produkować obraz w jakości UHDTV, ale nie ma dla niego za bardzo celu, ponieważ odbiorcy obrazu nie mają telewizorów pozwalających na poprawne odtwarzanie filmów tej jakości. Telewizory oparte o kropki kwantowe, miejmy nadzieję, dotrą w końcu na cały rynek i możliwe będzie oglądanie niesamowitych obrazów UHDTV.

  Najlepsze w tym wszystkim jest to, iż kropki kwantowe są tańsze w produkcji niż inne materiały i technologie mogące dostarczyć obraz tej jakości, na przykład organiczne diody elektroluminescencjyjne (OLED). Tarantola napisał w Gizmodo, iż:

  "Nie istnieje w tych telewizorach stale włączony backlight, każdy piksel oparty o kropki kwantowe jest niezależnie włączany, gdy jest potrzebny. Pozwala to na oszczędzenie do 50 procent energii elektrycznej, w porównaniu z telewizorem LCD o podobnym ekranie, a jednocześnie ekran taki jest od 50 do 100 razy jaśniejszy i charakteryzuje się o 30% szerszą gamą kolorów, jakie jest w stanie wyświetlić".

  Trudno uwierzyć, ale to wszystko dzieje się teraz. Niedługo nasze wielkie LED-owe telewizory będą już, jak twierdzi Jerry Seinfield, "trącić myszką". Jak podaje Murphy w The Conversation: "W roku 2015 i najbliższej przyszłości najlepszy obraz dostarczać będą telewizory UHDTV oparte o technologię kropek kwantowych".

  A dla osób zainteresowanych zrozumieniem, jak działają kropki kwantowe, polecam obejrzeć poniższy film:  Źródło:

  http://www.sciencealert.com/quantum-dot-televisions-are-coming-to-a-living-room-near-you

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9741 postów o ocenie 7912, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Jamie
  Poziom 20  
  "...będą produkowały taki sam odcień czerwonego zarówno teraz, jak i za dwadzieścia lat..."

  Żywię głębokie przekonanie, że producenci ulepszą opisaną technologię i klienci otrzymają dobrze znany standard - trwałość do końca gwarancji...
 • #3
  SQLmaster
  Poziom 24  
  Jamie napisał:
  "...będą produkowały taki sam odcień czerwonego zarówno teraz, jak i za dwadzieścia lat..."

  Żywię głębokie przekonanie, że producenci ulepszą opisaną technologię i klienci otrzymają dobrze znany standard - trwałość do końca gwarancji...


  Ba... od teraz jest to już możliwe i to w o wiele większej skali jak 20 lat bo:
  ghost666 napisał:
  Z uwagi, iż kolor emitowanego światła zależny jest od kształtu i wielkości nanokryształów, nigdy, przenigdy się nie zmieni.


  Nawet pobliska eksplozja bomby "Car" o mocy 57Mt nie zmieni koloru świecenia takiego wyświetlacza.
 • #4
  Jamie
  Poziom 20  
  Nie jestem pewien czy po takim zdarzeniu będą w okolicy chętni do sprawdzenia trwałości swoich wyświetlaczy...
  Ponadto, producenci z pewnością się postarają, żeby sprzęt z takim "wiecznym" wyświetlaczem nie był zbyt trwały - wszak mają laboratoria planowego postarzania większe niż projektowe, a podstawą dzisiejszego biznesu jest produkcja szybkopsująca, by klient mógł z radością wydać kolejne pieniądze...
 • #5
  SQLmaster
  Poziom 24  
  Jamie napisał:
  a podstawą dzisiejszego biznesu jest produkcja szybkopsująca, by klient mógł z radością wydać kolejne pieniądze...


  Tak, jest taka teoria spiskowa - być może słuszna.
  Ja jednak żyję w przekonaniu że klienci cisną na produkt jak najtańszy. No to producent dwoi się i troi jak by mu tu sprzedać produkt najtańszy - czego efektem jest coraz słabsza trwałość. Trwały telewizor kosztował by ze 4x tyle to klient myśli: wolę co chwilę zmieniać taki tani. (ja np tak robię z notebookami - zamiast kupować raz na 10 lat super drogi notebook, to wolę co 3 lata zmienić na relatywnie tani. W efekcie ten trzeci tani jest dużo lepszy jak ten super drogi 6 letni. W sumie wydam tyle samo a mam lepiej).

  Poza tym akurat telewizorów chyba nie opłaca się robić super trwałych bo kupione ~10 lat temu LCD i tak są do kosza bo nie dekodują h264. Za ~10 lat zapewne obecne pójdą do kosza bo któryś z multipleksów będzie w DVB-T2 i nie będą go odbierały a dodatkowy tuner to niewygodna sprawa. Itd...
 • #6
  Macosmail
  Poziom 34  
  Tu chodzi raczej o stabilność koloru, a nie ogólna trwałość wyświetlacza. Coś na czym zależy np. grafikom, ale nie tylko nam wszystkim też zależy. W tej chwili monitory się kalibruje w wielu punktach, a barwa zależy m. in. od temperatury, jaskrawości i stopnia zużycia luminoforów (świetlówki CCFL, białe diody LED, wyświetlacze plazmowe no i oczywiście kineskopy), a tu kolor ma być precyzyjnie określony (składowe maja mieć wąskie widmo) i stały. Coś na wzór rezonatorów kwarcowych czy laserów.
  Co nie zmienia faktu, że popsuć się może na 10 innych sposobów :)
 • #7
  youzeq
  Poziom 13  
  4K jest standardem przy zakupie nowego odbiornika TV czy monitora w coraz większej liczbie krajów. Nawet Topowe laptopy miewają już takie matryce a i projektorów 4K coraz więcej... Problemem dla zamożnego klienta jest nie brak hardware a filmów, jeśli nie liczyć materiałów promocyjnych typu krajobrazy czy zwierzęta. Twórcy na razie nie wiedzą za bardzo jak kręcić pod 4K bo przy takiej rozdzielczości widać każdą zmarszczkę aktora.

  Ale wróćmy do rozwoju telewizorów: tajemnicą Poliszynela jest, że wraz z wprowadzeniem odbiorników HD (720p) producenci mieli już gotowy następujący plan:

  1 kupcie HD
  2 kupcie Full HD
  3 Kupcie 3D
  4 Kupcie Full HD 3D
  5 tu się coś dopisze
  6 kupcie zwijane ekrany powyżej 110 cali

  dziś wiadomo, że pkt 5 będzie powtórką od 1 do 4. Z tą różnicą, że zamiast HD jest 4K a zamiast Full HD jest 8K. Plus kombinowanie z zakrzywionymi ekranami.

  Producenci premium przejechali się na tym planie (np Sony, które sztywno trzymało się planu) bo po co kupować (a więc i produkować) coś topowego i trwałego, skoro "na siłę" zostało przystosowane do zestarzenia za kilka lat?
 • #8
  Jamie
  Poziom 20  
  Co jest, jak wspomniał kolega wyżej, teorią spiskową, może i słuszną...
 • #9
  iagre
  Poziom 35  
  Nanoryształy zachowają swoje rozmiary przez 20 lat pod warunkiem że nie zdaży im się reagować chemicznie z otoczeniem.