Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin Zawodowy Technik Elektronik E.06 Arkusz 2015

Host.aKa 23 Cze 2015 16:26 43125 179
  • #121 23 Cze 2015 16:26
    waz3k
    Poziom 10  

33/40 :D
    Troche za dużo zadań o światłowodach, liczyłem na parę zadań teoretycznych (np. op-ampy), wtedy może nawet zdobyłbym 100%, a tu proszę - same pytania praktyczne, nawet i dobrze, więcej ludzi zda :) Teraz pozostało czekać na wyniki z egz. praktycznego.

• #122 23 Cze 2015 16:49
    Tomusek1905
    Poziom 9  

Panowie a ja mam pytanie, wiecie może, czy ktoś pisał już samą kwalifikację E.20 oraz praktyczny z niej , czy w styczniu będzie pierwsze podejście do tego ??? Szukałem na necie info odnośnie tego ale nigdzie nic nie pisze :p

• #123 23 Cze 2015 16:54
    krzyrysierek
    Poziom 8  

25/40 za dużo o światłowodach

• #124 23 Cze 2015 18:34
    Divine11
    Poziom 9  

Wiadomo coś na temat koloru kabla zasilającego kamere ? Czy egzaminator będzie się czepiał jeśli będą odwrotnie kolory ale polaryzacja będzie dobra ?

• #126 23 Cze 2015 22:23
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

W kablu cctv jaki dostaniemy linka zasilająca jest w kolorze brązowym i niebieskim.
    Zgodnie z zasadami ogólnymi zimny kolor(niebieski) jest potencjałem ujemnym zaś brązowy dodatnim w kluczu jest to zawarte.

• #127 23 Cze 2015 22:29
    up8051
    Poziom 14  

lespaul972 napisał:
    W kablu cctv jaki dostaniemy linka zasilająca jest w kolorze brązowym i niebieskim.
    Zgodnie z zasadami ogólnymi zimny kolor(niebieski jest potencjałem ujemnym zaś brązowy dodatnim)w kluczu jest to zawarte.

a jest ? . Ale oznaczenia ok, podłączenia też jeśli się nie pomylisz z kabelkami od kamery :)

• #130 23 Cze 2015 22:43
    AARoch
    Poziom 12  

Na każdym stanowisku, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym stanowisk egzaminacyjnych. Każde stanowisko powinno być wyposażone w kabel typu CCTV CAM SET.

Ale jak wiadomo Polska to dziki kraj różnie może być ;)

• #131 23 Cze 2015 22:48
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

będzie na pewno taki, bo wytyczne musza zostać spełnione.
    Z tym że wierzchnia izolacja na 90 % będzie biała bo raczej takie na rynku sa obecne.

• #132 23 Cze 2015 22:51
    AARoch
    Poziom 12  

Ja na swoim egzaminie, który zdawałem w Płocku w "Elektryku", miałem kabelek czarny :P

• #133 23 Cze 2015 22:53
    up8051
    Poziom 14  

AARoch napisał:
    Na każdym stanowisku, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym stanowisk egzaminacyjnych. Każde stanowisko powinno być wyposażone w kabel typu CCTV CAM SET.

a co ty na to ?

• #134 23 Cze 2015 22:54
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

dlatego mówię że nie na pewno a najpewniej, bo takie też są a białe są po prostu bardziej dostępne na rynku a z reguły biorą najtańsze co jest

• #135 23 Cze 2015 22:57
    AARoch
    Poziom 12  

Nie ma co się zastanawiać.
    Czerwony + Czarny - ;)

• #136 23 Cze 2015 22:59
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

up8051 napisał:
    AARoch napisał:

a co ty na to ?

jeżeli masz czarny i czerwony to chyba nie trzeba Ci tłumaczyć jakie kolory przypisujemy jakim potencjałom bo to chyba każdy wie.
    Problem zaś mógł wystąpić w przypadku gdzie zazwyczaj możemy spotkać jak u mnie chociażby kabel taki

• #137 23 Cze 2015 23:01
    zstubn
    Poziom 11  

Ja chyba miałem czarny, niebieski, ale głowy nie dam. Poza tym, co za różnica ?

• #138 23 Cze 2015 23:02
    AARoch
    Poziom 12  

Taka uwaga ode mnie odnośnie egzaminu.
    Moje kamery podłączone były początkowo w trybie detekcji ruchu co sprawiło mi troszkę problemów. Ale w opcjach rejestratora da się to wyłączyć :P

• #139 24 Cze 2015 09:01
    Divine11
    Poziom 9  

Kiedy powinno się wołać egzaminatora ? U mnie w szkole tłumaczyli że etapami powinno się
    go wzywać , np. przy zarobieniu kabla itp.

• #140 24 Cze 2015 09:40
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

w instrukcji do zadania egzaminacyjnego masz wyraźnie napisane że gdy zmontujesz wszystko(zostaw otwarte puszki) i podłączysz rejestrator z kamerami do zasilania monitor i zasilacz.(nie podłączasz zasilacza do kostki zasilającej)
    Następnie ustawiasz 12V na zasilaczu i zgłaszasz gotowość do sprawdzenia.
    Jeśli masz ok polaryzacje i dostaniesz zgodę podłączasz zasilacz do kostki i włączasz rejestrator.
    Jeśli masz sygnał możesz kontynuować.
    U nas zastrzegła komisja w szkoleniu technicznym, że gdy będziemy przy programowaniu hasła, mamy poprosić egzaminatora.
    W poprzedniej sesji egzaminów w szkole ludzie mieli taki problem że nie wiedział co wpisał i musiałem się bawić z resetowaniem CMOS rejestratora.(oczywiście jak znający rejestrator w szkole nie w ramach egzaminu)
    Generalnie przede wszystkim czytajcie dokładnie instrukcję a nie powinniście niczego pomylić

• #141 24 Cze 2015 09:45
    up8051
    Poziom 14  

lespaul972 napisał:
    w instrukcji do zadania egzaminacyjnego masz wyraźnie napisane że gdy zmontujesz wszystko(zostaw otwarte puszki) i podłączysz rejestrator z kamerami do zasilania monitor i zasilacz.(nie podłączasz zasilacza do kostki zasilającej)
    jeśli masz ok polaryzacje i dostaniesz zgodę podłączasz zasilacz do kostki i włączasz rejestrator.
    U nas zastrzegła komisja w szkoleniu technicznym, że gdy będziemy przy programowaniu hasła poprosić egzaminatora.
    W poprzedniej sesji egzaminów w szkole ludzie mieli tai problem że nie wiedział co wpisał i musiałem się bawić z resetowaniem CMOS rejestratora.(oczywiście jak znający rejestrator w szkole nie w ramach egzaminu)
    Generalnie przede wszystkim czytajcie dokładnie instrukcję a nie powinniście niczego pomylić

Pisze w instrukcji kiedy przez podniesienie ręki wzywa się nie egzaminatora ale przewodniczącego zespołu nadzorującego a ten kieruje egzaminatora do ciebie.

Dodano po 3 [minuty]:

[quote="lespaul972"]w instrukcji do zadania egzaminacyjnego masz wyraźnie napisane że gdy zmontujesz wszystko(zostaw otwarte puszki) i podłączysz rejestrator z kamerami do zasilania monitor i zasilacz.(nie podłączasz zasilacza do kostki zasilającej)
    Jeśli masz ok polaryzacje i dostaniesz zgodę podłączasz zasilacz do kostki i włączasz rejestrator.
    U nas zastrzegła komisja w szkoleniu technicznym, że gdy będziemy przy programowaniu hasła, mamy poprosić egzaminatora.
    W poprzedniej sesji egzaminów w szkole ludzie mieli taki problem że nie wiedział co wpisał i musiałem się bawić z resetowaniem CMOS rejestratora.(oczywiście jak znający rejestrator w szkole nie w ramach egzaminu)
    Generalnie przede wszystkim czytajcie dokładnie instrukcję a nie powinniście niczego pomylić[/quote
    Oprócz 12 [V] należy na zasilaczu zawsze ustawić ograniczenie prądowe jeszcze, zabezpieczenie przed zwarciem.

• #142 24 Cze 2015 09:45
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

up8051 napisał:
    lespaul972 napisał:
    jeśli masz ok polaryzacje i dostaniesz zgodę podłączasz zasilacz do kostki i włączasz rejestrator.
    U nas zastrzegła komisja w szkoleniu technicznym, że gdy będziemy przy programowaniu hasła poprosić egzaminatora.
    W poprzedniej sesji egzaminów w szkole ludzie mieli tai problem że nie wiedział co wpisał i musiałem się bawić z resetowaniem CMOS rejestratora.(oczywiście jak znający rejestrator w szkole nie w ramach egzaminu)

Pisze w instrukcji kiedy przez podniesienie ręki wzywa się nie egzaminatora ale przewodniczącego zespołu nadzorującego a ten kieruje egzaminatora do ciebie.

Dokładnie tak odbywa się wezwanie egzaminatora podnosisz rękę a przewodniczący mówi że np dwójka zgłasza gotowość i wtedy on podchodzi, często wraz z technicznym i sprawdzają poprawność montażu.
    O tym jak macie zgłaszać jest w instruktażu technicznym na początku egzaminu.
    Jeżeli macie dobrego technicznego da wam też kika wskazówek jak polaryzacja, napięcie zasilania czy sposób na najwygodniejsze i najbardziej efektywne cięcie korytek. To już zaś sprawa jednostkowa i zależy od komisji.

Co do zalania jak mówisz o ograniczeniu prądowym, nie zawsze trzeba je ustawiać , w tym układzie masz pobór rzędu 150mA nie weźmie Ci więcej bo nie ma co wziąć ,a jeżeli zasilacz podłączysz poprawnie zgodnie z kolejnością tej czynności nie ma niebezpieczeństwa że stan nieustalony coś zepsuje.
    Zależy to też od tego jaki konkretnie zasilacz laboratoryjny posiada Twoja szkoła.

• #143 24 Cze 2015 10:45
    Divine11
    Poziom 9  

ale najpierw robi się cięcie korytek i montaż ?

• #144 24 Cze 2015 10:47
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

tak najpierw montaż korytek z kątownikami puszek i kamer wraz z podłączenem wszystkiego poza zasilaniem do kostki

• #145 24 Cze 2015 10:58
    AARoch
    Poziom 12  

Panowie..
    Wszystko co zrobić i jak jest podane w instrukcji zadania. :D

• #146 24 Cze 2015 11:09
    Tinter
    Poziom 2  

A obiektywy kamer , gdzie mają być skierowane?

• #147 24 Cze 2015 11:31
    lespaul972
    Użytkownik obserwowany

gdzie chcesz masz dowolność i nie jest powiedziane jak masz je skierować.
    Możesz nawet chamsko dać na stoli komisji nadzorującej.

• #148 24 Cze 2015 11:43
    up8051
    Poziom 14  

Divine11 napisał:
    ale najpierw robi się cięcie korytek i montaż ?

NAJPIERW sobie pomierz, a później reszta

• #149 24 Cze 2015 18:47
    Divine11
    Poziom 9  

Jestem po egzaminie. I wrażenia następujące:
    - Udało mi się przyciąć wszystkie korytka i zamontować + zaślepienie
    - Udało mi się zarobić przewód bnc i zasilanie
    - Nagrałem obraz z 1 kamery około 1minuty i z drugiej też z 1minutę lub mniej
    - Hasło ustawione na "Egzamin"
    - Harmonogram i tutaj jest małe "ale" ustawcie na dwa okresy : czyli jeśli będziecie mieli zadane nagrać od 18:00 - 6:00 to w piewszym okresie dajecie 18:00-24:00 i drugi okres 24:00-6:00 .
    - Nie wsadziłem dobrze końcówek do puszki ponieważ zabrakło czasu
    - dużo problemu sprawiło mi "wsadzenie" dobrze BNC , ponieważ miałem obraz z jednej kamery na początku a później zarobiłem jeszcze raz i nagrałem nagranie tak
    - i ważny jest porządek na stanowisku :) też punktowany , myślę że tragedii nie będzie

• #150 24 Cze 2015 20:26
    up8051
    Poziom 14  

Divine11 napisał:
    Jestem po egzaminie. I wrażenia następujące:
    - Udało mi się przyciąć wszystkie korytka i zamontować + zaślepienie
    - Udało mi się zarobić przewód bnc i zasilanie
    - Nagrałem obraz z 1 kamery około 1minuty i z drugiej też z 1minutę lub mniej
    - Hasło ustawione na "Egzamin"
    - Harmonogram i tutaj jest małe "ale" ustawcie na dwa okresy : czyli jeśli będziecie mieli zadane nagrać od 18:00 - 6:00 to w piewszym okresie dajecie 18:00-24:00 i drugi okres 24:00-6:00 .
    - Nie wsadziłem dobrze końcówek do puszki ponieważ zabrakło czasu
    - dużo problemu sprawiło mi "wsadzenie" dobrze BNC , ponieważ miałem obraz z jednej kamery na początku a później zarobiłem jeszcze raz i nagrałem nagranie tak
    - i ważny jest porządek na stanowisku :) też punktowany , myślę że tragedii nie będzie

Gratuluję to show !!!