Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator, dmuchawa, ściemniacz.

kshycho 09 Sty 2015 19:23 1512 10
  • #1 09 Sty 2015 19:23
    kshycho
    Poziom 9  

Witam,
    Może mi ktoś powiedzieć jak podłączyć taki transformator:
    Transformator, dmuchawa, ściemniacz.Transformator, dmuchawa, ściemniacz.Transformator, dmuchawa, ściemniacz.

Druga sprawa, dmuchawa z Mercedesa. Na dmuchawie jest napisane (patrz - zdjęcie poniżej), zasilanie 12V, 4 przewody - jak sprawdzić którymi jest zasilana. Czy można podpiąć ją bezpośrednio do akumulatora aby działała?
    Transformator, dmuchawa, ściemniacz.Transformator, dmuchawa, ściemniacz.Transformator, dmuchawa, ściemniacz.

Trzecia sprawa - Ściemniacz LED 12V/8A radiowy.
    Zgubiony został pilot taki jak na zdjęciu. Czy pilot np od alarmu czy innego urządzenia działałby z tym ściemniaczem, jest to opłacalne czy lepiej kupić nowy cały ściemniacz?

0 10
  • #2 10 Sty 2015 17:35
    2018335
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 18 Sty 2015 21:11
    kshycho
    Poziom 9  

Witam, dzięki za odpowiedz.
    To tak:
    1. Transformator - zdjęcie pierwsze - górne wyprowadzenia - podłączyłem 230V i zwarcie się zrobiło. Zapomniałem napisać, że rezystancja na wszystkich wyprowadzeniach jest to 0 - czyli wnioskuję że transformator jest uszkodzony, taki pomiar był przed podłączeniem do 230V.
    2. Dmuchawa nie działa jeśli podpinam do akumulatora 12V - czerwony do plusa, a niebieski do minusa. Jakieś inne sugestie?
    3. Czyli prościej chyba będzie mi kupić jednak nowy ściemniacz.

Mam jeszcze przy okazji inne pytanie jeśli ktoś by chciał mi pomóc.
    UPS ORVALDI 1500JP - działał mi do czasu jak zabrakło prądu.
    Po włączeniu go do sieci - uszkodziło jeden tranzystor IRF1010E - wymieniłem go, po wymianie działał miesiąc do czasu jak znowu zabrakło prądu. Po włączeniu do sieci uszkodziło inny tranzystor. Doradzono mi aby wymienić 3 sztuki na raz. Wymieniłem, złożyłem go, włączyłem na samych akumulatorach i działał. Wyłączyłem go i chciałem włączyć do sieci i nagle uszkodziło tranzystor - przed uszkodzeniem transformator zaczął coraz głośniej "buczeć" może z 2 sekundy.

Czy ktoś może naprawia w Krakowie lub okolicy takie UPSy - dzwoniłem do kilku, ale nikt nie chciał, jeden sklep-serwis powiedział że za duże koszty naprawy.
    Czy opłaca się go naprawiać?
    Jeśli nie opłaca - to mam inne pytanie, czy można z niego zrobić prostownik jeśli transformator byłby sprawny bo jeszcze go nie sprawdzałem, a jeśli tak to czy ktoś by był mi w stanie jakiś schemat zaproponować.
    Proszę o wyrozumiałość, coś tam wiem, ale nie wszystko dlatego lepiej się zapytać.
    Zdjęcia tranzystorów i transformatora UPS-a
    Transformator, dmuchawa, ściemniacz.Transformator, dmuchawa, ściemniacz.

0
  • #4 18 Sty 2015 21:53
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kshycho napisał:
    1. Transformator - zdjęcie pierwsze - górne wyprowadzenia - podłączyłem 230V i zwarcie się zrobiło.

Bo kolega udzielił ci szkodliwej porady - nie jest możliwe by uzwojenie pierwotne było nawinięte tak grubym drutem. Pierwotne jest zapewne na dole, podłaczaj do sieci nie bezpośrednio a przez żarówkę, nie narobisz sobie kłopotu.

kshycho napisał:
    Zapomniałem napisać, że rezystancja na wszystkich wyprowadzeniach jest to 0 - czyli wnioskuję że transformator jest uszkodzony, taki pomiar był przed podłączeniem do 230V.

Na omomierzu ustaw zakres 200 omów, bo zapewne ustawiłes większy. Co do samego transformatora - jest najpewniej sprawny, oczywiście może być przypadek ze ów transformator nie jest transformatorem sieciowym i 230V do niego podłączyć nie możesz.

0
  • #5 18 Sty 2015 23:24
    kshycho
    Poziom 9  

Co do transformatora:
    Zmierzyłem omomierzem na zakresie 200.
    1-2 = 1.5Ω
    3-4 = 1.5Ω
    5-6 = 1.8Ω
    7-8 = 2.5Ω

Podłączyć żarówkę szeregowo - jaką, 15W czy więcej?

0
  • #7 19 Sty 2015 00:06
    bearq
    Poziom 35  

Żarówka 60-100W szeregowo

0
  • #8 19 Sty 2015 00:51
    retrofood
    Moderator

bearq napisał:

Z uzwojeniem z najcieńszego drutu.

0
  • #9 19 Sty 2015 10:56
    bearq
    Poziom 35  

retrofood napisał:
    bearq napisał:

Z uzwojeniem z najcieńszego drutu.

Oczywiście ale to już chyba koledzy powiedzieli wcześniej :D

0
  • #10 22 Sty 2015 13:36
    kshycho
    Poziom 9  

Czyli na początek sprawdzić wyprowadzenia 7-8 lub 5-6?

0
  • #11 22 Sty 2015 15:02
    bearq
    Poziom 35  

Jak dla mnie to 1-2 oraz 5-7 to uzwojenie pierwotne z regulacją po tej stronie, 3 i 4 to wtórnę.
    Zacznij od 7-8 powinieneś z żarówką

1