Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y550P - Bezczynność komputera - procesor pracuje - dlaczego?

eighteen 10 Sty 2015 09:25 552 4
  • #1 10 Sty 2015 09:25
    eighteen
    Poziom 6  

Witam, mam problem.

Wyłączam wszystkie aplikacje na komputerze,
    ekran po kilku minutach robi się czarny (Mam tak ustawione pod siebie opcje zasilania / brak wygaszacza)
    nic nie pracuje,
    komputer siedzi cicho, aż po kilku minutach takiej bezczynności włącza się wiatrak.
    (Niby zrozumiałe, bo system nawet nie używany zawsze jakoś tam grzeje się)

Wiatraczek pomruczy ok kilkunastu sekund, wyłącza się, ale w tym czasie włącza się procesor, który potrafi chodzić nawet pół godziny, a z samoczynnymi przerwami ciągle.
    (Zaznaczam że nic w tym czasie nie robię bo nie dotykam sprzętu!)

Co ciekawe, gdy tylko ruszę myszką, gaśnie czarny ekran, pojawia sie pulpit, procesor przestaje skrobać i znów jest cicho. Momentalnie!

Niestety gdy komputer znów postoi bez używania go, sytuacja sie powtarza. Dzieje się to za każdym razem! Jak temu zaradzić???

Dla wyjaśnienia dodam że:

- sytuacja taka występowała przed formatem dysku jak i po (Jestem na świeżo po całkowitym czyszczeniu systemu i wgraniu tylko niezbędnych aplikacji)
    - brak wirusów, a dla jasności zmiana nawet antywirusa i przeskanowanie całego systemu kilkoma różnymi programami
    - przed samym formatem odinstalowywałem po kolei programy, które mogłyby taki stan wywoływać i testowałem ww. sytuację. Nie odinstalowałem wszystkiego ale podejrzaną większość i żadnej poprawy. (Stąd format dysku - który jednak też nie pomógł)
    - prześledziłem / zmieniłem ustawienia różnych programów które mogą same uruchamiać taki stan - żadnej poprawy. (Chyba że jest jakiś program o którym nie wiem a on sam steruje pracą procesora)

Co to może być i czy to normalne że z każdym razem po określonym - w miarę stałym upływie czasu - procesor przy bezczynności komputera zaczyna pracować?

Z góry Dzięki za pomoc!

0 4
  • #2 10 Sty 2015 09:43
    szwagros
    Poziom 30  

W skrócie: tak ma być.
    W czasie Twojej bezczynności komputer wykonuje wiele pożytecznych i zasobożernych operacji, m. in. defragmentacja dysku, indeksowanie plików, skanowanie plików w poszukiwaniu wirusów itp. Poza tym chyba mylisz pracę dysku (co obrazuje kontrolka na laptopie) z pracą procesora.

1
  • #3 10 Sty 2015 09:48
    eighteen
    Poziom 6  

Ok - może myle - tak czy inaczej kontrolka pracuje i komputer sie męczy. Rozumiem że wykonuje mnóstwo czynności ale pracować cały czas jakby wykonywał jakąś skomplikowaną funkcję??? I to zawsze dokładnie po określonym czasie.

0
  • #4 10 Sty 2015 20:00
    Dra98
    Poziom 41  

eighteen napisał:
    Wiatraczek pomruczy ok kilkunastu sekund, wyłącza się, ale w tym czasie włącza się procesor, który potrafi chodzić nawet pół godziny, a z samoczynnymi przerwami ciągle.

CPU zawsze pracuje gdy komputer jest włączony.
    eighteen napisał:
    Co ciekawe, gdy tylko ruszę myszką, gaśnie czarny ekran, pojawia sie pulpit, procesor przestaje skrobać i znów jest cicho. Momentalnie!

Nie ma takiej możliwości by usłyszeć pracę procesora. To wygląda na pracę dysku, sugeruję wyłączyć defragmentację [ można włączyć ręcznie w dowolnej chwili ] i indeksowanie plików.
    eighteen napisał:
    ale pracować cały czas jakby wykonywał jakąś skomplikowaną funkcję

To prawdopodobnie defragmentacja, zresztą można przejrzeć harmonogram zadań, które rozpoczęły się przez ostatnie 24 godz.

0
  • #5 10 Sty 2015 20:22
    eighteen
    Poziom 6  

Też myślałem że to defragmentacja. Mam do niej dwa programy. "Firmowy" i DiskDefrag - oba wyłączone z harmonogramów.

Otworzylem harmonogram ale jest tam mnóstwo dziwnych procesów - nie wiem które wyłączać żeby niczego nie popsuć

0