Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz MODECOM MX-350ATX - denerwująco świerczy

14 Feb 2015 23:44 3051 43
 • #31
  elektryku5
  Level 39  
  Akurat bebechy tego to Fortron, mam ten sam i nie pamiętam by robił takie cuda, nawet bez obciążenia, ale nie zaszkodzi spróbować.


  Druga sprawa - kondensator padnięty może nie być wybrzuszony i potem zasilacz zachowuje się niestabilnie, daje złe napięcia, itd.
  Fajnie byłoby też zmierzyć tętnienia na wszystkich liniach, potrafi to czasem lepiej naświetlić problem, niestety do tego przydałby się oscyloskop.
 • #32
  _jta_
  Electronics specialist
  Żarówka samochodowa (12V) powinna wytrzymać (i to nawet przez dłuższy czas) napięcie 13.3V, które masz zamiast 12V; w rowerach i motocyklach mogą być żarówki 6V, które można podłączać do 5V. Ale żeby obciążyć zasilacz nominalną mocą 350W, trzeba sporo żarówek - największe, te od reflektorów, bywają np. 55W.
 • #33
  Edisan
  Level 18  
  Jeśli masz żarówki samochodowe to podepnij na moleksiach:
  czerwony-czarny = 12 V 20 W
  żółty - czarny = 24 V 20 W.
  Można zastosować 1 lub 2 takie komplety
  Dodatkowo możesz obciążyć gałąź 3,3 V, żarówką 6 V 50 W, ale nie jest to wymóg bezwarunkowy.
  Takie obciążenie wystarczy do prawidłowego rozruchu zasilacza.
  Denerwujący pisk może występować także w przypadku luźnego lub pękniętego
  rdzenia. Próbę można przeprowadzić naciskając rdzeń, trzymanym w ręku kawałkiem twardego plastyku (np. oprawki długopisu, rurki, patyczka od lodów itp.)

  Dodano po 6 [minuty]:

  Niektóre z wyżej opisanych sposobów na unieruchomienie luźnego rdzenia są tylko częściowo skuteczne. Unieruchomienie rdzenia np cjanopanem może po jakimś czasie ulec skruszeniu (drgający rdzeń). Polecam KROPELKĘ do klejenia gumy. Daje spoinę elastyczną.
 • #35
  Edisan
  Level 18  
  Podane obciążenie ma służyć do poprawnego uruchomienia. Do sprawdzenia możliwości konkretnego zasilacza, powinno być obciążenie poszczególnych gałęzi napięć, zgodnie z podanymi w opisie i w oparciu o jego charakterystykę .Jeżeli zajdzie taka potrzeba mogę udzielić porad dotyczących wykonania takiego urządzenia . A to już wykracza poza ramy tego tematu
 • #36
  kassans
  Level 32  
  Żarówki nie są zbyt dobre jako obciążenie ponieważ gdy są zimne włókno ma mała rezystancje i po prostu zasilacz się wyłączy. Seria MC to były bardzo udane zasilacze.


  Co do wentylatora to może okazać się za słaby przez co zasilaczowi będzie gorąco i może się uszkodzić.
 • #37
  Edisan
  Level 18  
  kassans, Twoja opinia o obciążeniu żarówkami jest czysto teoretyczna. Przez szereg lat stosowałem takie obciążenia dla różnych typów zasilaczy komputerowych i zdawały świetnie egzamin w pracach serwisowych. Uruchamianie zasilaczy na żarówkach zawsze dawało jednoznaczne wyniki, a próby obciążeniowe przeprowadzane były na specjalnych, regulowanych, obciążeniach aktywnych.


  A co do opinii o tym Modecomie to się zgadzam, że był to dobry zasilacz.
 • #38
  User removed account
  User removed account  
 • #39
  Sołtys_Elbląga
  Level 31  
  A żarówki gdzie? Koledzy się pocą żeby Ci pomóc a Ty i tak swoje... Wentylatorem obciążasz zasilacz... Nieźle. A linia 3.3V?
 • #40
  User removed account
  User removed account  
 • #41
  User removed account
  Level 1  
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  elektryku5
  Level 39  
  Podłącz niepotrzebny CDROM do testu, jeśli nadal napięcie będzie tak zawyżone, to z zasilaczem jest coś nie tak i szkoda zalewać transformatory.