Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnice w napięciu - bank energii a kamera i dodatkowy ekran

10 Sty 2015 16:49 867 12
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich!

Z góry przepraszam za całkowity brak wiedzy i zapewne błędne określenie tematu na forum!

Mam pytanie odnośnie podłączenia banku energii do kamery oraz ekranu zewnętrznego.

Moja kamera jest ładowana prądem 11V, 1A
    Natomiast ekran zewnętrzny 9V, 1.5A

Wszystkie banki energii, które znajduję na allegro mają napięcie wyjściowe równe 5V, 1A (lub 2.1A - ale to chyba nie pasuje). Występujące złącze to USB.

Ponieważ nie znam się ani trochę na elektronice zadam może głupie pytanie - czy podłączając któreś z urządzeń do banku energii uzyskam efekt naładowania sprzętu czy w związku z różnicą napięć do niczego nie dojdzie? Czy może kamera/tv będzie się ładowało po prostu wolniej?

Druga sprawa to końcówki powyższych urządzeń.

Bank energii ma taką oto końcówkę widoczną na zdjęciu (taki drucik z pustym środkiem), gdzie z drugiej strony widać USB. Czy taki kabel ma jakąś określoną nazwę?

Nie wiem jak mam znaleźć w sklepie czy internecie taką przejściówkę (w podanym zestawie nie ma :c) z tego drucika na 9V, 1A, ażeby naładować ekran zewnętrzny. Ewentualnie jak się nazywa taki kabel zakończony wyjściem 9V i 1A? Tak żeby zlutować go z kablem USB (można coś takiego zrobić w ogóle?)

Mam również problem z ładowaniem kamery. Poniżej podaje zdjęcie końcówki - 11V, 1A. Również pytanie do was - czy to ma jakąś nazwę?

Tutaj to chyba nie ma w ogóle szans, żeby znaleźć taką przejściówkę z tego drucika na coś takiego. Mniemam, że tutaj trzeba by było połączyć/zlutować jakoś kable.

Proszę mi powiedzieć czy taki zabieg połączenia różnych końcówek/kabli/napięć byłby dla osoby średniozaawansowanej w elektronice (nie mówię tutaj o sobie rzecz jasna) trudny do przeprowadzenia?

Pozdrawiam, Gosia.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Moderator
    Koleżanko- niestety oferowane PowerBank jest zaprojektowany do ładowania urządzeń napięciem +5V, natomiast Twoja kamera +11V a ekran +9V. Także nawet gdybyś prawidłowo podłączyła zasilanie do gniazda ładowania, to i tak nie naładowało by akumulatorków ze względu na niskie napięcie.
    Pytanie zasadnicze- dlaczego chcesz zasilić kamerkę z PowerBank? Co się stało z oryginalną ładowarką?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 37  
    Co do banku energi to 5V bankiem nie naładujesz kamery 11V ani też ekranu 9V. Poszukuj małych akumulatorów o odpowiednim napięciu.
    Co do końcówki to nie wiem czy o tą wtyczkę Ci chodzi ale będzie to wtyk zasilający DC o odpowiednim rozmiarze (3,5mm, 3,8mm i tak dalej).
  • Poziom 7  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Zajmuję się filmowaniem powiedźmy "półamatorskim". Zrobiłam sobie własnego steadicam'a i kran kamerowy. Brakuje mi tylko w tym ostatnim dodatkowego ekranu na dole kranu, żeby widzieć, co nagrywam. Zakupiony przeze mnie dodatkowy ekran zewnętrzny o dziwo ma w sobie akumulator - trzyma on jednak tylko 1-1,5h. Przeważnie jak coś kręcę, to jestem poza domem cały dzień i tutaj powstaje problem. Stąd pomysł banku energii. Pomyślałam, że jeśli uda mi się podłączyć telewizor, to równie dobrze mogłabym dodać do tego kamerę (aczkolwiek mam zapasowe akumulatory, wiec to nie jest mi niezbędne). Problem, który chciałabym rozwiązać dotyczy zasilania tego dodatkowego ekranu (9V, 1,5A).

bearq napisał:
    Co do banku energi to 5V bankiem nie naładujesz kamery 11V ani też ekranu 9V. Poszukuj małych akumulatorów o odpowiednim napięciu.
    Co do końcówki to nie wiem czy o tą wtyczkę Ci chodzi ale będzie to wtyk zasilający DC o odpowiednim rozmiarze (3,5mm, 3,8mm i tak dalej).

Dziękuję za tę informację! :)
  • Poziom 37  
    Nie wiem jak się poruszasz ani jak transportujesz sprzęt ale skoro filmujesz dość długo to najlepiej będzie zastosować akumulator żelowy 12V i do tego jakiś regulator dzięki któremu zbijesz napięcie z 12V do wymaganych 11V i ewentualnie 9V dla ekranu. Wada takiego sposobu to fakt że musisz mieć jakiś regulator dzięki któremu zbijesz napięcie do 11V i 9V oraz fakt że taki akumulator należy ładować inteligentnymi ładowarki jeśli chcesz aby posłużył naprawdę długo.
    Jeśli chcesz się dowiedzieć na ile taki akumulator dostarczy Ci energii to potrzebujemy albo dane z kamery/ekranu albo model. Wtedy uda się obliczyć długość pracy kamery/ekranu na takim akumulatorku.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Nie koniecznie żelowy. Znajomy używa li-po z odpowiednim stabilizatorem. Ze względu na wagę. Z drugiej strony nikt nie nagrywa 12- 16 godzin non stop. I tak 90% materiału w montażu odpada.
  • Poziom 7  
    Wprawdzie poruszam się swoim samochodem, aczkolwiek lżejsze rozwiązania będą mile widziane. Nie chciałabym nosić ze sobą skrzynek, hehe :)

Z tym, że tak, jak pisałam, myślę, że możemy się skupić po prostu na tym ekranie 9V, a nie na kamerze, bo do niej i tak mam trzy akumulatory

Ekran zewnętrzny Cabletech URZ0196‎

przykładowa aukcja z opisem na allegro
    Link

Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]

arturavs napisał:
    Nie koniecznie żelowy. Znajomy używa li-po z odpowiednim stabilizatorem. Ze względu na wagę. Z drugiej strony nikt nie nagrywa 12- 16 godzin non stop. I tak 90% materiału w montażu odpada.

Oczywiście nie nagrywam 16 godzin non stop , ale 3 akumulatory po 2,40h spokojnie się rozładowują.
  • Poziom 37  
    9V i 1,5A zgadza się. Bateria w budowa 1.6Ah więc cena Lipo o takiej pojemności będzie zabójcza tak samo jak innych akumulatorków modelarskich. Dla przykładu Li-po 11,1V 1.3Ah kosztuję grubo ponad 100zł a żelowy akumulator już od 20zł z 2 letnią gwarancją.
    Ile wytrzymuje bateria w tym ekranie?
  • Poziom 7  
    Producent podał 2,5h, ale tak ok. 1,5h wytrzymuje. Tylko co z tym regulatorem - to jest po prostu przetwornica obniżająca napięcie czy co to takiego? I jak by wtedy było z kablami.
  • Poziom 37  
    Oryginalna bateria ma 1.6Ah i trzyma 1,5h.
    Więc 5Ah/1,6Ah = 3,1.
    3,1*1,5h = 4,7h. Chyba dobrze policzyłem ;)

Co do regulatora to jest to malutki układzik obniżający napięcie. Wygląda to tak że akumulatorek podpinasz pod regulator a dalej regulator pod ekran. Obniża on napięcie z 12V do 9V. Do regulatora można dołączyć odpowiedni wtyk tak aby bezpośrednio podpiąć ekranik pod regulator.
  • Poziom 7  
    A gdzie taki regulator można dostać? Zakładam, że taki Media Markt to odpada, heh.
  • Poziom 37  
    Najlepiej na popularnym serwisie aukcyjnym albo jakiś stronach związanych z elektroniką. Są to "zasilacz DC" gdzie można sobie wyregulować odpowiednie napięcie w twoim wypadku 9V. Wydajność prądowa to 1,5A lub 3A z radiatorem. Jakieś 10zł z przesyłką. Wtedy wystarczy odpowiednio wyprowadzić przewody wejścia na krokodylki wyjścia na gniazdo DC wpakować to w obudowę plastikową za 5zł i cieszyć się ;).
  • Poziom 7  
    Rozumiem. W takim razie poszukam i zamówię. Odezwę się ewentualnie przy składaniu tego w jedną całość - znając życie nie obejdzie się bez problemów ;)