Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SMS58n98EU - Podłączenie zmywarki Bosch SMS58N98EU do ciepłej wody

ChBeata 10 Jan 2015 18:20 11337 13
 • #1
  ChBeata
  Level 9  
  Zakupiłam zmywarkę Bosch SMS8N98EU z nadzieję, że podłączę ją do ciepłej wody, która grzana jest na okrągło przez piec. Mam mały problem z podłączeniem a raczej ustawieniami zmywarki.
  Na stronie producenta można wyczytać, że "Maksymalna temperatura pobieranej wody (°C) 60 °C "
  Link

  Czytając instrukcję co do ustawienia i podłączenia jest napisane , że "Podłączenie do zasilania ciepłą wodą w zależności od modelu". Wiedziona informacją na stronie Boscha, że "Maksymalna temperatura pobieranej wody (°C) 60 °C " chcę nastawić zasilanie ciepłą wodą. Korzystając z przełączników szukam ustawienia A:00/A:01 i okazuje się, że takiego nie ma. Jest H:** od twardości wody, d:** od twardości wody, r:** od nabłyszczacza, P:** od automatycznego wyłączenia a A:** nie.

  Czy oznacza to, że tego modelu, mimo informacji na stronie, nie da podłączyć się do ciepłej wody, czy zwyczajnie nie ma potrzeby wprowadzania takich ustawień, niczym się nie przejmować i zwyczajnie używać urządzenie podpięte do ciepłej wody?
  Zaznaczę, ze w kranie mam ciepłą wodę o temperaturze ok 55st.
 • Helpful post
  #2
  boguś 20000
  Conditionally unlocked
  ostatnio podłączałem zmywarkę ,ale pod zimną wodę nie wiem dlaczego jest pomysł na uzbrojenie jej ciepłą jak i tak w trakcie zadanego programu woda jest podgrzewana do ustalonej temperatury?proponuje zastosować zasilanie zimną wodą.
 • #3
  ChBeata
  Level 9  
  Jest pomysł uzbrojenia jej w ciepłą wodę, bo po pierwsze na stronie producenta widnieje informacją, że można podłączyć pod wodę do temperatury 60 st. C, a po drugie, skoro zmywarka dostanie ciepłą wodę, to chyba jej już nie będzie podgrzewała tak jak by podgrzewała zimną (chyba, że się mylę) i mam nadzieję, że oszczędzę przy tym troszkę prądu, wodę piec i tak grzeje cały czas.
 • Helpful post
  #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  Będzie kiepsko suszyć naczynia. Przetestowane. Nie polecam takiego rozwiązania.
 • #5
  ChBeata
  Level 9  
  @peter falk rozumiem, jestem tego świadoma, ale chciałabym wiedzieć czy można podłączyć mimo braku ustawienia podłączenia ciepłej wody w zmywarce.
 • Helpful post
  #6
  zbyszeks0
  Home appliances specialist
  Jeżeli na siłę chcesz mieć ciepłą wodę to ją podłącz i sama sprawdzisz jak działa.Warunek nie przekroczenia 60 stopni musi być spełniony.Nie będziesz zadowolona to przełączysz na zimną.
 • Helpful post
  #7
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Nie kombinuj. Jeżeli woda grzana przez piec to rzadko kiedy ma poniżej 60 st. A wtedy programator głupieje. Jak sie uprzesz to załóż ogranicznk temp. zasilania CW koszt ok 200 pln + robota + rury.
  A czy to w ogóle ma sens?? zobacz ile wody bierze na jedno mycie i oblicz ile to kosztuje ( zużycie podane prze producenta dotyczy grzania +pompy. Zaoszczedzisz kilka ..kilkanaście pln na miesiąc..
 • #8
  ChBeata
  Level 9  
  Dziękuję za wszelkie sugestie.
  Grzanie wody jest ustawione u mnie na max 50 st i taką temperaturę ma piec utrzymać.
  Bardziej mnie teraz interesuje czy producent w specyfikacjach na swojej stronie wprowadza potencjslnego kupca w błąd pisząc, że maksymalna temperatura przyjmowanej wody to 60 st a tak naprawdę z powodu braku ustawień w zmywarce jest ona nie przystosowana do poboru ciepłej wody, czy zwyczajnie takie ustawienie elektroniczne nie jest potrzene (tylko po co piszą o nim w instrukcji obsługi).
 • Helpful post
  #9
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Tak wygląda jak się redaguje poprzednie manuale. Śmieci nie pousuwane..
 • #10
  jack63
  Level 43  
  peter falk wrote:
  Będzie kiepsko suszyć naczynia. Przetestowane.

  Mógłbyś to dokładniej wytłumaczyć? Dlaczego nie ? Jakie efekty? Jaka przyczyna?
  Od 2 lat mam podłaczone pralkę i zmywarkę co CWU. Wcześniej bezpośrednio, a od 2 m-cy poprzez baterie termostatyczne.
  Nie wiem jak grzeje CWU ChBeata, ale moja CWU jest po zaworze przeciwpoparzeniowym więc mogę ustawić prawie dowolną temp. Z reguły jest to ok 43-45 oC i taką wodę dostawały pralka i zmywarka gdy zapomnieliśmy przestawić regulator przed praniem/zmywaniem. Nie zauważyłem żadnych "negatywnych" efektów poza ... niewielkim zużyciem prądu. Z resztą o to mi chodziło!
  Obecnie oba urządzenia mają własne regulatory temp. i zasilam je wodą ok 30oC.
  Ponoć szczególnie pralka, a w zasadzie pranie jest newralgiczne. Niektórych zabrudzeń, np. krew, nie powinno się prać w zbyt ciepłej wodzie. Nie spodziewam się aby zmywarka miała problemy z ciepłą wodą. Oczywistym jest że cykle mycia/prania się skracają o czas normalnie potrzebny na ogrzanie wody.
  @ChBeata Proponuję montaż baterii termostatycznych przed pralką zmywarką. Mnie wyniosło to ok 400 zł za dwie z elementami potrzebnymi do montażu.

  Użycie ciepłej wody grzanej gazem/węglem/solarami prowadzi do zmniejszenia opłat za prąd. Oczywiście koszty nie znikną! Jednak grzanie gazem CWU jest ponad 2x tańsze, a przy solarach koszt grzania jest prawie zerowy.
 • #11
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Można i tak.. Ale po jakim czasie zwróciły się wydatki na przeróbki instacji i te zawory termostatyczne??
 • #12
  Anonymous
  Level 1  
 • #13
  ChBeata
  Level 9  
  Dzwoniłam dziś do Boscha. Uzyskałam informację, że mimo braku ustawień w zmywarce (A:00 lub A:01), można ją podłączyć do wody o max temp 60 st. C. Zastanawiam się tylko po kiego jest bzdetny zapis w instrukcji. Pan poinformował mnie również, że rekomendowaną przez nich jest woda zimna oczywiście ze względów efektywności zmywania.
 • #14
  Anonymous
  Level 1