Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żyrandol 4 żyły - Podłączenie do instalacji 3-żyłowej

10 Sty 2015 19:07 15531 41
  • Poziom 9  
    Panowie,

Potrzebuję Waszej zawsze fachowej pomocy przy wymianie żyrandola.
    Instalacja w suficie jest 3 żyłowa: 2 fazy (kabel czarny i brązowy) i 1 neutralny (niebieski) - załączam zdjęcie
    Żyrandol 3 żarówki, zawiera 4 kable- L1, L2, N i PE

Przewertowałem forum i w zasadzie nie powinienem drążyć tematu, gdyż ten żyrandol nie pasuje do mojej instalacji. Brak kabla PE w instalacji na suficie powoduje, że podpięcie żyrandola jest ryzykowne i grozi porażeniem.

Jednakże pojawiło się kilka wątków, których nie do końca zrozumiałem i prosiłbym o wytłumaczenie:
    1. Przebicie następuje przy uszkodzonej instalacji wewnątrz żyrandola, jeśli instalacja jest sprawna to czy można podłączyć ten żyrandol i pozostawić kabel PE nie podłączony?
    2. Jeśli dobrze zrozumiałem to jest możliwe w pełni bezpieczne podłączenie tego żyrandola, ale musiałbym zrezygnować z 2 stopniowego włączania oświetlenia i zdecydować się na załączanie wszystkich 3 żarówek na raz. Byłoby to też jakieś rozwiązanie. Jak wtedy podłączyć kable?

Załączam 3 zdjęcia gdyby miały być pomocne:
    -obecna instalacja w 2 stopniowym przełączniku
    -instalacja na suficie (obecnie lampa z 1 żarówką, 1 kabel z fazą nieużywany i zaizolowany)
    - instalacja w żyrandolu
    Żyrandol 4 żyły - Podłączenie do instalacji 3-żyłowej Żyrandol 4 żyły - Podłączenie do instalacji 3-żyłowej Żyrandol 4 żyły - Podłączenie do instalacji 3-żyłowej
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 17  
    Możesz w pełni bezpiecznie go podłączyć mostkując w żyrandolu PE z N.Owszem przebicie powstaje w przypadku uszkodzenia izolacji na przewodzie fazowym i styku z obudową,możesz połączyć bez PE(nie zalecane) będzie działał poprawnie jak miliony żyrandoli nie wyposażonych w PE z czasów przed unijnych.
  • Poziom 15  
    [quote="jeryy3"]Możesz w pełni bezpiecznie go podłączyć mostkując w żyrandolu PE z N.

Zrób tak
    Bez PE nie łącz
  • Moderator Elektrotechnika
    jeryy3 napisał:
    Możesz w pełni bezpiecznie go podłączyć mostkując w żyrandolu PE z N

Kolego a jaki jest typ instalacji w tym mieszkaniu wiesz ? Więc nie doradzaj połączenia tych dwóch przewodów .
  • Poziom 43  
    Unia kolego jeryy3 tu nie ma nic do rzeczy.
    Klasy ochronności istniały bowiem i w czasch przed unijnych.
    Była klasa ochronności 0 (dziś już nieprodukowana) była klasa II która do dziś istnieje podobnie jak klasa I.
    Jednak przewód ochronny do zacisku ochronnego odbiornika przyłaczyć należy zawsze.
    Po co więc ta wzmianka
    Cytat:
    ...możesz połączyć bez PE...

Jeśli bezpieczniej będzie zastosować żyrandol wykonany w II klasie ochronności.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wskazówki.

natomiast mam jeszcze obawy co do "neutralności" przewodu niebieskiego.

Wprawdzie na kablu przy suficie w czasie włączonego światła nie ma prądu, ale przy przełączniku neonówka świeci po przyłożeniu do styku, w który wkręcony jest niebieski. Czy to normalne i na pewno łącząc zielono- zółty z niebieskim w żyrandoly a pozniej do niebieskiego na suficie, nie puszcze prądu na obudowę żyrandola? oO
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Moderator Elektrotechnika
    sebekk napisał:
    ale przy przełączniku neonówka świeci po przyłożeniu do styku, w który wkręcony jest niebieski.

Wskaźnik neonowy tak reaguje to normalne .
  • Poziom 17  
    Wiedziałem że nie warto udzielać pomocy w tym temacie bo ktoś się przyczepi.Nie nie wiem kolego Reszka jakiego typu jest instalacja u zakładającego temat,mogę podejrzewać że skoro sam On napisał że są trzy przewody w tym rozdzielona faza i zero to jest to instalacja dwuprzewodowa.Mieszkam w starej przedwojennej kamienicy z dwuprzewodową instalacją,od 14 lat używam żyrandola z wentylatorem zakupiony w elektrycznym,małym polskim sklepie,od początku nie był wyposażony w PE.

Moderowany przez kkas12:

Bo jest wykonany w II klasie ochronności. Natomiast żyrandol autora wątku wykonano w I klasie ochronności.
    A uwagi na temat pracy moderatora proszę zachować dla siebie.

• Poziom 15  
    Panowie kolega sebekk kupił nowy żyrandol i chce go podłączyć. Więc odpowiedzmy mu. Tak jak napisał jeryy3: Możesz w pełni bezpiecznie go podłączyć mostkując w żyrandolu PE z N. Czy tak podłączony żyrandol będzie stwarzał zagrożenie?.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Nie szukaj odpowiedzialności zbiorowej.
    A jeśli radzisz to dlaczego później pytasz czy będzie bezpiecznie???

• Poziom 23  
    jeryy3 napisał:
    mogę podejrzewać że skoro sam On napisał że są trzy przewody w tym rozdzielona faza i zero to jest to instalacja dwuprzewodowa

Tu nie chodzi kolego o to ile jest przewodów (lub ilu fazowe jest przyłącze). Chodzi o typ sieci zasilającej. Mamy nadzieję że autor to sprawdzi i nam napisze, bo bez tego nic doradzić nie możemy.

sumara17 napisał:
    Czy tak podłączony żyrandol bedzie stwarzał zagrożenie?

Tak, będzie stwarzał zagrożenie. Nie wolno łączyć PE z N - przewodu ochronnego z roboczym.
  • Poziom 15  
    A co do instalacji: W Polsce spotykana jest sieć tzw stara dwu przewodowa TN-C (Przewód Fazowy i Ochronno-neutralny PEN czasami nazywany przez starszych elektryków zerem) oraz nowsza instalacja trzy przewodowa typu TN-S. (Przewód fazowy, neutralny i ochronny). Czasami jeszcze przerabia się starą instalacje do wymóg i jest wówczas TN-C-S. Mowa o sieci jednofazowej
  • Poziom 23  
    sumara17 napisał:
    A co do instalacji w Polsce spotykana jest sieć typy tzw stara dwuprzewodowa TN-C Przewód Fazowy i Neutralny czasami nazywane przez starszych elektryków zerem oraz nowsza instalacja trzy przewodowa typu TN-S. Przewód fazowy, neutralny i ochronny. Czasami jeszcze przerwabia sie starą instalacje do wymóg i jest wówczas TN-C-S. Mowa o sieci jednofazowej

W Polsce spotkać można także TT i IT. W TN-C nie ma przewodu neutralnego, jest ochronno-neutralny (PEN). Ilość przewodów w instalacji nie ma nic wspólnego z jej typem.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    A co do instalacji: W Polsce spotykana jest sieć tzw stara dwu przewodowa TN-C (Przewód Fazowy i Neutralny...
    Bzdura.
    W układzie TN-C nie ma przewodu N. Jest przewód PEN który pełni jednocześnie funkcję przewodu ochronnego i neutralnego. Jednak dla Tego przewodu istnieje wymóg minimalnego przekroju 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al.
    Żadna instalacja domowa tego wymogu nie spełnia więc nie ma mowy o przewodzie PEN i nie ma mowy o TN-C.
    Jest to instalacja z zerowaniem. Gdyż jest w niej faza/fazy i przewód zerowy.

W tym wątku żaden z Was nie wie z jaką instalacją mamy do czynienie.
    Skąd jeden z drugim wiecie, że nie jest to obwód bez żyły PE ale z żyłą N???
    Skąd wiecie, że nie ma w tym przewodzie żyły N której w żadnym wypadku nie wolno wykorzystywać do ochrony???
  • Specjalista elektryk
    haneb napisał:
    W Polsce spotkać można także TT i IT. W TN-C
    I to jest podstawowa sprawa - autor nie wie, jaki ma układ sieci, nie ma też podstawowych kwalifikacji niezbędnych do bezpiecznego wykonania tej pracy. Proponuję zaprosić elektryka (ale nie "Czesia z neonówką"), który na miejscu dokona oględzin, pomiarów i podłączy lampę.
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście nie wiem jakiego typu jest sieć, co dopiero się wprowadziłem na to mieszkanie, blok jest z 1995 roku.

Zapytam dopiero w poniedziałek w spółdzielni jaki typ sieci mam.

Dziękuję wszystkim za dobre chęci, sprawa jest delikatna bo to wymarzona lampa żony, którą sobie kupiła za swoje oszczędności. Nie chciałbym jej po prostu powiedzieć, że wyrzuciła kasę w błoto i lampa się nie nadaje (a kosztowała sporo - jakieś witraże i inne fajerwerki..)
  • Specjalista elektryk
    sebekk napisał:
    sprawa jest delikatna bo to wymarzona lampa żony, którą sobie kupiła za swoje oszczędności. Nie chciałbym jej po prostu powiedzieć, że wyrzuciła kasę w błoto i lampa się nie nadaje
    Jeśli lampa jest sprawna, to nie można powiedzieć, że się "nie nadaje". Może się okazać, że do podłączenia lampy konieczna będzie modernizacja fragmentu instalacji. O ewentualnej potrzebie i zakresie można się wypowiedzieć tylko na miejscu, po oględzinach i znając układ sieci.
  • Poziom 11  
    witam, widzę że niektórzy lubią bić pianę - wracając do tematu w suficie masz dwa przewody fazowe (sprawdz neonówką które bo zdarza się "knoty" w instalacji) i jeden zerowy. do przewodów na których pojawia się faza podłącz L1 i L2 z żyrandola, a do przewodu zrowego (powinien być niebieski) podłącz N i PE żyrandola i t y l e, pozdrawiam wiene

Moderowany przez kkas12:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Ostrzeżenie nr 1 i tyle.

• Specjalista elektryk
    wiene napisał:
    a do przewodu zrowego (powinien być niebieski) podłącz N i PE żyrandola i t y l e
    W układzie TT (wg nazewnictwa z PBUE lub tzw. "Rozporządzenia Syryjczyka" instalacja z uziemieniem ochronnym) takiego rozwiązania stosować nie wolno.
  • Poziom 9  
    Jak pisałem, jutro w spółdzielni się dowiem jaka to instalacja.
    Natomiast będąc dzisiaj w piwnicy zauważyłem, że skrzynka z wyłącznikiem głównym też była zrobiona w I stopniu ochronności ;) bo kabel PE to pomalowany metalowy płaskownik połączony z rurą od gazu.
    Żyrandol 4 żyły - Podłączenie do instalacji 3-żyłowej
  • Specjalista elektryk
    Pomalowana bednarka przyłączona do pomalowanej rury gazowej i rura kanalizacyjna PVC podłączona do rozdzielnicy...
  • Moderator
    sebekk napisał:

Natomiast będąc dzisiaj w piwnicy zauważyłem, że skrzynka z wyłącznikiem głównym też była zrobiona w I stopniu ochronności ;) bo kabel PE to pomalowany metalowy płaskownik połączony z rurą od gazu.

Nie pisz tak, bo jeszcze ktoś w to uwierzy. Twoje wnioski są fałszywe.
  • Poziom 36  
    wiene napisał:
    do przewodów na których pojawia się faza podłącz L1 i L2 z żyrandola, a do przewodu zrowego (powinien być niebieski) podłącz N i PE żyrandola

wiene napisał:
    Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady

Zastanawia mnie jedno: blok z 1995r ma najprawdopodobniej sieć dwuprzewodową; sam w takim mieszkam i widzę co wyłazi mi ze ściany (to samo co u założyciela tematu). To co wyłazi z sufitu to dwie końcówki z włącznika w ścianie (podające fazę dla rozdziału żarówek w lampie) oraz przewód którym wszystko "wraca" z powrotem "w ścianę" ;) . Więc tam gdzie pojawi się faza (po włączeniu obu pstryczków) podłączamy L1 i L2 lampy, a do pozostałego przewodu podłączamy N lampy. PE "wisi". Na fotce lampy widać jak byk, że PE jest przykręcony nakrętką do obudowy lampy. I tu mam pytanie dla tych co mówią że N i PE nie wolno (już) łączyć:
    - jaki jest sens łączenia w gniazdkach sieciowych (inst. 2-przewodowa) przewodu N i bolca? Przecież trzeciego PE nie ma.
    - skoro tak są (a są) łączone gniazdka z bolcem, to przecież po podłączeniu urządzenia N pojawi się na obudowie.
    - skoro tak nie wolno, to po kiego grzyba są montowane gniazdka z bolcem w sieci 2-przewodowej i zwierany bolec w gniazdku?
    - teraz tak nie wolno? Prąd się zmienił czy jak? Bardziej zabija?

Pytania czysto teoretyczne, bo coś mi tu nie pasuje: koledzy o jednym a życie o drugim.
  • Specjalista elektryk
    Trabi napisał:
    Pytania czysto teoretyczne, bo coś mi tu nie pasuje: koledzy o jednym a życie o drugim.
    Proponuję zapoznanie się z pojęciem "układ sieci" oraz funkcjami poszczególnych przewodów. Dla starszych instalacji również PBUE oraz rozporządzenie z 1990 roku (jest w odpowiednim dziale na forum).

Trabi napisał:
    - jaki jest sens łączenia w gniazdkach sieciowych (inst. 2-przewodowa) przewodu N i bolca? Przecież trzeciego PE nie ma.
    Nikt nie łączy przewodu N i bolca (a na pewno nie powinien).
    Trabi napisał:
    - skoro tak są (a są) łączone gniazdka z bolcem, to przecież po podłączeniu urządzenia N pojawi się na obudowie.
    Jw. Przewód N nie jest połączony ze stykiem ochronnym.
    Trabi napisał:
    - skoro tak nie wolno, to po kiego grzyba są montowane gniazdka z bolcem w sieci 2-przewodowej i zwierany bolec w gniazdku?
    Dla ochrony przeciwporażeniowej. I nie jest ona realizowana z wykorzystaniem przewodu N.
    Trabi napisał:
    - teraz tak nie wolno? Prąd się zmienił czy jak? Bardziej zabija?
    Zmieniły się standardy bezpieczeństwa. Kiedyś śmiertelność przy jakiejś operacji wynosiła 70% i i tak ją wykonywano, teraz 0,5% to dużo.

Trabi napisał:
    PE "wisi". Na fotce lampy widać jak byk, że PE jest przykręcony nakrętką do obudowy lampy. I tu mam pytanie dla tych co mówią że N i PE nie wolno (już) łączyć:
    Przewodów N i PE nie można łączyć. Natomiast w pewnych układach sieci jeden przewód może pełnić jednocześnie funkcję neutralnego i ochronnego. Nie wolno podłączać odbiornika ta, aby nie został połączony styk ochronny, niezależnie od układu sieci!
  • Moderator
    Trabi napisał:
    wiene napisał:
    do przewodów na których pojawia się faza podłącz L1 i L2 z żyrandola, a do przewodu zrowego (powinien być niebieski) podłącz N i PE żyrandola

wiene napisał:
    Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady

tu mam pytanie dla tych co mówią że N i PE nie wolno (już) łączyć:

Zacznijmy od początku.
    Cytat:
    I tu mam pytanie dla tych co mówią że N i PE nie wolno (już) łączyć:

Gdzie w Twoich cytatach jest napisane, że nie wolno?

Porada jest szkodliwa, bo zawiera stwierdzenia kategoryczne, zrób tak i tak! A elektrykowi tak robić nie wolno! Gdyż może układ sieci na to nie pozwala, może "złota rączka" pomyliła kolory przewodów, może..., może..., może...
    Bez sprawdzenia i upewnienia się, że jest to w danej sytuacji dozwolone, niczego nie wolno tykać! A tym bardziej namawiać do tego laika!!!

I za naruszenie tej reguły przyznano ostrzeżenie.
  • Poziom 36  
    Dużo i fajnie to wyjaśniłeś.
    Ale tu znów powstaje pytanie: co mają zrobić ludzie ze sprzętem AGD typu pralka, lodówka, zmywarka itp. (a te zawsze mają wtyczkę z uziemieniem) którzy wprowadzili się do mieszkania z siecią 2-przewodową a w ścianach akurat mają zwykłe gniazdka bez bolca (a są takie mieszkania w blokach np. z wielkiej płyty)? Pruć wszystkie ściany na dzień dobry bo brakuje żyły PE? Rozpoczynać mieszkanie w mieszkaniu od totalnego i generalnego remontu? Hmm...

Pytania nadal teoretyczne.

Dodano po 3 [minuty]:

retrofood napisał:
    Gdzie w Twoich cytatach jest napisane, że nie wolno?

W moich nie, ja nie pisałem że wolno albo nie wolno. Ja pytałem.
    retrofood napisał:
    Porada jest szkodliwa, bo zawiera stwierdzenia kategoryczne, zrób tak i tak! A elektrykowi tak robić nie wolno!

Tu się zgadzam :)
    retrofood napisał:
    może "złota rączka" pomyliła kolory przewodów, może..., może..., może...

Tym bardziej się zgadzam.
    retrofood napisał:
    Bez sprawdzenia i upewnienia się, że jest to w danej sytuacji dozwolone, niczego nie wolno tykać! A tym bardziej namawiać do tego laika!!!
    I za naruszenie tej reguły przyznano ostrzeżenie.

I z tym także się zgadzam.
  • Moderator
    Trabi napisał:
    co mają zrobić ludzie ze sprzętem AGD typu pralka, lodówka, zmywarka itp. (a te zawsze mają wtyczkę z uziemieniem) którzy wprowadzili się do mieszkania z siecią 2-przewodową a w ścianach akurat mają zwykłe gniazdka bez bolca (a są takie mieszkania w blokach np. z wielkiej płyty)?

Czytaj uważnie.

TWK napisał:
    Natomiast w pewnych układach sieci jeden przewód może pełnić jednocześnie funkcję neutralnego i ochronnego.
  • Poziom 36  
    retrofood napisał:
    Czytaj uważnie.

TWK napisał:
    Natomiast w pewnych układach sieci jeden przewód może pełnić jednocześnie funkcję neutralnego i ochronnego.

Dla mnie już jasne. Dzięki.
  • Poziom 2  
    Połącz fazę do L1i L2, a zero do ochronnego.

Moderowany przez kkas12:

Ostrzeżenie nr 1.
    Dlaczego? Wyjaśnienie znajduje się w postach powyżej.

• Specjalista elektryk
    pelana napisał:
    połącz fazę do L1i L2 a zero do ochronnego

Porada wybitnie szkodliwa (mimo wielu odpowiedzi w wątku)!

1. A co podłączyć do zacisku N? Przy takim połączeniu lampa nie będzie nawet świecić.
    2. Nie w każdym układzie sieci można podłączyć "zero" do zacisku ochronnego, co już chyba 5 razy padło w tym temacie.