Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie do zasilacza buforowego modułu ELMES GSM2

10 Sty 2015 19:28 909 4
  • Poziom 6  
    Witam Wszystkich

Jestem w trakcie podłączania zasilacza buforowego impulsowego pulsar PSB-351225 wraz z akumulatorem 12 V 7Ah i z niego chcę zasilić moduł powiadomień ELMES GSM2 i mam następujące wątpliwości:

1. W instrukcji montażu napisane jest żeby urządzenie umieścić w metalowej szafie a planuję je wraz z akumulatorem umieścić w obudowie ze sztucznego tworzywa i ewentualnie w tej samej obudowie obudowę z modułem ELMES GSM2. Obudowa jest na 33 cm szeroka, na 23 cm długa i głęboka na 13 cm. W planach mam dokupić antenę gsm do modułu z długim przewodem i umieścić ją poza obudową. Czy takie rozwiązanie może spowodować niepoprawną pracę urządzeń ( zasilacza i modułu GSM ) ?

2. W lokalu gdzie chcę podłączyć w/w urządzenia instalacja elektryczna jest w układzie TN-C-S ( w rozdzielnicy lokalu przewód PE i N łączą się w PEN i nie jest to połączenie dodatkowo uziemione ), słyszałem że jak w lokalu sieć elektryczna nie jest w układzie TN-S to zacisk PE niektórych zasilaczy systemów alarmowych należy pozostawić nie wykorzystany bo można tak uszkodzić urządzenie a producent w/w zasilacza buforowego nic o tym nie wspomina a mówi że ma być bezwzględnie podłączony przewód do zacisku PE. Czy mogę spokojnie podłączyć do zacisku PE zasilacza przewód PE który około 5 metrów dalej w tablicy bezpiecznikowej łączy się z przewodem N w PEN?

3. W instrukcji w/w zasilacza buforowego jest wspomniane że ma on zabezpieczenie przepięciowe, słyszałem że odległość zabezpieczenia przeciwprzepięciowego klasy D musi wynosić minimum 5 metrów po kablu od zabezpieczenia przeciwprzepięciowego klasy C a w tablicy bezpiecznikowej lokalu gdzie montuję w/w urządzenia jest ogranicznik przepięć klasy C DEHNguard a tablica jest w odległości niecałych 5 metrów po kablu od miejsca zamontowania urządzeń. Czy to nie zakłóci ochrony przeciwprzepięciowej w lokalu i zasilacza buforowego ?

4. Do zasilacza buforowego Pulsar PSB-351225 planuję w przyszłości oprócz Modułu ELMES GSM2 podłączyć zamek szyfrowy Satel SZW-02, czy jest dopuszczalne podłączanie dwóch urządzeń do jednego zasilacza buforowego jeśli pobór prądu nie przekroczy maksymalnego prądu zasilacza buforowego ?

5. W innym lokalu gdzie jest instalacja elektryczna z lat 70 tych w układzie TN-C i nie ma żadnej ochrony przeciwprzepięciowej będę montował centralę alarmową Satel Micra lub inną z zasilaczem buforowym i planuję zrobić osobną podrozdzielnicę elektryczną do zasilania centrali i dać do niej ogranicznik przepięć klasy C+D firmy Leutron. Czy takie ograniczniki można stosować na zasilaniu systemów alarmowych i powiadomień GSM ?
  • Osprzęt kablowy
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Ad.1.
    Powinno być ok.
    Ad.2.
    To temat dla elektryków. Ja nim nie jestem, ale z tego co kojarzę, to PEN się rozdziela na PE i N a nie PE i N łączą się w PEN'a - ot taki szczegół.
    Ad.3.
    Dla elektryków.
    Ad.4.
    Można podłączyć do jednego zasilacza dwa urządzenia. Nie rozumiem pytania - przecież to oczywiste. Widzę natomiast, że robisz coś na zasadzie prowizorki alarmu. Mam nadzieję, że finalnie nie nazwiesz tego systemem alarmowym.
    Ad.5.
    Temat dla elektryków.
    Jeśli kupujesz centralę Satel i jego plastikową obudowę (np. OPU-3P, OPU-4P) to tam nigdzie się nie podłącza przewodu ochronnego. Nawet do centrali nie podłączasz, chyba, że używasz dialera telefonicznego i linii telefonicznej. Wtedy PE by się przydał.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 6  
    Moduł ELMES GSM2 chcę wykorzystać jako moduł powiadomień w przypadku zalania lokalu, pożaru i za niskiej temperatury stosując odpowiednie czujniki i też jako tymczasowy prowizoryczny alarm z powiadomieniem GSM w połączeniu z klawiaturą szyfrową w przypadku nieuprawnionego otwarcia drzwi jednego z pomieszczeń. W przyszłości planuję wykorzystać ten moduł jako alarm z powiadomieniem GSM ale w połączeniu z centralą alarmową.

• Poziom 43  
    Zamiast zamka użyj jakieś radiolinii, np. UMB-100H Elmesa.
  • Poziom 21  
    Jeśli masz układ TN-C-S to zacisk PE zasilacza powinienesz podłączyc do zacisku PE lokalu.