Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór schematu, do zasilacza regulowanego.

michal4823 10 Sty 2015 21:34 3060 33
  • #1 10 Sty 2015 21:34
    michal4823
    Poziom 7  

Witam, ponieważ jest to mój pierwszy, post na forum proszę o wyrozumiałość. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się elektroniką. Moją zmorą, jest zasilanie różnych układów, większość z nich potrzebuje innego napięcia do optymalnej pracy. Chcąc wykorzystać zbliżające się ferie zimowe, postanowiłem zbudować swój pierwszy zasilacz regulowany. Proszę nie myśleć, że jestem leniem, któremu nie chciało się poszukać schematu. Spędziłem na tym mnóstwo czasu, jednak każda konstrukcja jest inna. Chciałbym aby mój zasilacz miał ok. 1-2A, oraz napięcie w granicach 20-25V. Jednak z racji, iż jestem dopiero początkującym, zasilacz musi mieć zabezpieczenie prądowe oraz przeciwzwarciowe, a jednocześnie musi być w miarę prosty w budowie. W związku z tym chciałbym się Was doradzić, który byście mi polecili na początek mojej przygody z elektroniką. Znalazłem dwa proste schematy. Czy one się do czegoś nadają? Może Wy, znacie jakiś prosty, a zarazem odpowiedni dla mnie schemat? Za wszelkie sugestię będę wdzięczny.
    Wybór schematu, do zasilacza regulowanego. Wybór schematu, do zasilacza regulowanego.
    Wybór schematu, do zasilacza regulowanego. Wybór schematu, do zasilacza regulowanego.

Liczę na Waszą pomoc.

0 29
  • Elmark
  • #2 10 Sty 2015 22:24
    Radzio M.
    Poziom 32  

Polecam Ci bardzo znany zasilacz z electronics lab, powstało o nim już wiele tematów i w razie czego wszystkie informacje do niego znajdziesz.

1
  • #3 10 Sty 2015 22:46
    yogi009
    Poziom 42  

Electronics Lab jest dobry, ale bardziej złożony. Te schematy, które pokazałeś są na początek niezłe, jeżeli wystarczy Ci prąd do 1,5A zbuduj zasilacz na LM317T - schemat z noty katalogowej [fig.37]:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm117.pdf

układ ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe i termiczne. Jeżeli potrzebujesz regulacji napięcia oraz regulowanego ograniczenia prądowego, możesz zbudować prostą konstrukcją na dwóch LM317T, albo z tej samej noty fig.42. Gdybyś robił ten pierwszy, kondensator 10uF ma być zwykły, tani, żaden Low-ESR.

0
  • Elmark
  • #4 11 Sty 2015 12:17
    krzysztof723
    Poziom 29  

michal4823 napisał:
    Witam, ponieważ jest to mój pierwszy, post na forum proszę o wyrozumiałość. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się elektroniką. Moją zmorą, jest zasilanie różnych układów, większość z nich potrzebuje innego napięcia do optymalnej pracy. Chcąc wykorzystać zbliżające się ferie zimowe, postanowiłem zbudować swój pierwszy zasilacz regulowany...
    Chciałbym aby mój zasilacz miał ok. 1-2A, oraz napięcie w granicach 20-25V. Jednak z racji, iż jestem dopiero początkującym, zasilacz musi mieć zabezpieczenie prądowe oraz przeciwzwarciowe, a jednocześnie musi być w miarę prosty w budowie. W związku z tym chciałbym się Was doradzić, który byście mi polecili na początek mojej przygody z elektroniką.

Zobacz ten prosty (prościej się nie da) schemat zasilacza z płynną regulacją napięcia wyjściowego (potencjometr P1) w zakresie +1,25...20V oraz z regulacją skokową ograniczania prądu wyjściowego (przełącznik S1) w zakresie 0,05A...1,5A.
    W miejsce czterech diod 1N5402 można wstawić zintegrowany mostek prostowniczy np. KBL04 (4A/400V) lub podobny.
    Stabilizatory LM317T należy umieścić na oddzielnych radiatorach lub na jednym radiatorze z tym, że wtedy jeden z nich musi mieć podkładkę izolacyjną (np. silikonową) z tulejką izolacyjną pod śrubę M3.

0
  • #5 11 Sty 2015 13:06
    Marian B
    Poziom 35  

Tak naprawdę, przy konstruowaniu, budowaniu i uruchamianiu wszelkiego typu urządzonek bardzo rzadko jest potrzebny zasilacz z regulowanym napięciem.
    Natomiasr bardzo potrzebny jest zasilacz o kilku typowych napięciach na oddzielnych wyściach, np: +5V,-5V; +12V,-12V; +24V,-24V; i inne, możliwe do zbudowania. Można też oczywiście dobudować i jedno lub dwa wyścia regulowane.
    Dobrym rozwiązaniem będzie za mostkiem prostowniczym (na wtórnym uzwojeniu transformatora) zamontować poprosu kilka typowych stabilizatorów napięcia. Do napięć ujemnych oczywiście oddzielny mostek prostowniczy, najlepiej na oddzielnym uzwojeniu, chociaż nie koniecznie.
    Jeżeli Kolega ma gdzieś wpiwnicy stary telewizor, można do takiego warsztatowego zasilacza wykorzystać zasilacz z tego telewizora.
    Będzie to jeszcze lepsze rozwiązanie, bo mała waga, oraz odpadają wszelkiego typu zabezpieczenia ze względu na impulsową przetwornicę.
    Tu jest przykład takiego zasilacza, zdaje egzamin znakomicie od wielu lat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic620787.html
    Tester transformatorów w nim to taki pożyteczny dodatek.

0
  • #6 11 Sty 2015 13:10
    michal4823
    Poziom 7  

Dziękuje wszystkim za sugestie. Jestem bardzo wdzięczy za okazaną pomoc. Ostatni schemat ( ten pokazany przez Krzysztofa ) jest rzeczywiście stosunkowo prosty, jednak nie do końca rozumie ten moment przy tym przełączniku skokowym, te przewody, które idą do przewodu łączącego oba stabilizatory, mają na sobie taką linie łamaną, jaki element oznacza ta łamana?

0
  • #8 11 Sty 2015 13:20
    michal4823
    Poziom 7  

A czy taki przełącznik ( ten S1 ) nie był przypadkiem montowany w radiowęzłach? Jakiś czas temu, przez przypadek wszedłem w posiadanie takiego czegoś, miało zostać wyrzucone, więc postanowiłem przygarnąć :).

0
  • #9 11 Sty 2015 15:05
    krzysztof723
    Poziom 29  

Taki przełącznik możesz zastosować, styki powinny wytrzymać prąd 1,5A.

0
  • #10 11 Sty 2015 20:18
    michal4823
    Poziom 7  

Przeglądając różne zasilacze i transformatory, natrafiłem na dwa identyczne transformatory. Jednak nie zmam ich dokładnych parametrów, posiadają różne napięcie wyjściowe. Może dało by się je wykorzystać? Oprócz tych posiadam jeszcze chyba 10szt, od ładowarek do wkrętarek ( 18v, 400mA ), jest jeszcze trochę drobnicy, ale to już chyba się nie nada.

0
  • #11 12 Sty 2015 10:33
    krzysztof723
    Poziom 29  

michal4823 napisał:
    Przeglądając różne zasilacze i transformatory, natrafiłem na dwa identyczne transformatory. Jednak nie zmam ich dokładnych parametrów, posiadają różne napięcie wyjściowe. Może dało by się je wykorzystać?

Do wykonania zasilacza z udziałem LM317 potrzebujesz transformator sieciowy o mocy 40...50W z uzwojeniem wtórnym o napięciu 22...24VAC przy obciążebiu prądem do 2A.
    Transformatory od ładowarek nie nadają się, za małe napięcie i prąd obciążenia (18V, 0,4A).
    Podaj napięcia wyjściowe tych dwóch transformatorów i wymiary kolumny środkowej rdzenia każdego z tych transformatorów, może coś zaradzimy.

0
  • #12 12 Sty 2015 17:14
    michal4823
    Poziom 7  

Napięcia wyjściowe są różne, w zależności na których kabelkach zmierzyć, może być: 178V, 36V, 18V, 11V. Wymiary zewnętrzne to 55x55mm. , grubość blach 22mm, wysokość całkowita 45mm., "otwór" wewnętrzny 39x39mm.

0
  • #13 12 Sty 2015 19:15
    krzysztof723
    Poziom 29  

Rozumiem, że "otwór" wewnętrzny czyli otwór karkasu transformatora ma wymiary 39mm x 39mm (chociaż jeden z tych wymiarów jest wątpliwy).
    Podajesz, że grubość blach wynosi 22mm więc przekrój środkowej kolumny rdzenia ma około 8cm2 (39mm x 22mm), czyli moc transformatora wynosi około P=40W (tak na słowo honoru, bo wymiary zewnętrzne transformatora nijak mi nie pasują do jego mocy...).
    Do zasilacza potrzebujesz transformator o mocy P=40...50W, ale z uzwojeniem o napięciu 22...24VAC przy obciążeniu uzwojenia prądem minimum 1,5A(2A).
    Twój transformator posiada aż cztery uzwojenia wtórne, ale żadne nie ma napięcia potrzebnego do zasilania Twojego zasilacza.
    Można byłoby wykorzystać w ostateczności uzwojenie ~18V (zmniejszając w zasilaczu zakres napięcia wyjściowego +1,25...15V), ale zapewne to uzwojenie nie będzie miało odpowiedniej wydajności prądowej minimum 1,5A.
    Ale, aby być do końca przekonanym, czy transformator można wykorzystać, czy też nie to sprawdź uzwojenie ~18V, a konkretnie średnicę końcówek drutu (wystających z karkasu) jakim jest nawinięte to uzwojenie, a wtedy dowiemy się jaka jest wydajność prądowa takiego uzwojenia, 1A - średnica drutu 0,8mm, 1,5A - średnica drutu 1mm.
    Podobnie pod tym względem sprawdź uzwojenie ~11V. Gdyby to uzwojenie miało odpowiednią wydajność prądową to jeżeli te dwa transformatory są podobne to można połączyć szeregowo dwa uzwojenia ~11V i uzyskać interesujące nas uzwojenie ~22V.

0
  • #14 12 Sty 2015 20:27
    michal4823
    Poziom 7  

Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości przesyłam zdjęcia z dokładnymi wymiarami. Jeszcze jedno jak przyniosłem z garażu drugi transformator to ma on pod izolacje włożoną jakby karteczkę na której pisze "40". Oba transformatory są identyczne. Niestety nie widać grubości tych drucików, ponieważ wystają same przewody.
    Wybór schematu, do zasilacza regulowanego. Wybór schematu, do zasilacza regulowanego. Wybór schematu, do zasilacza regulowanego.

0
  • #15 12 Sty 2015 22:42
    krzysztof723
    Poziom 29  

Pisałem o wymiarach środkowej kolumny rdzenia transformatora tak jak na załączonym rysunku.
    Transformatory, które przedstawiłeś na zdjęciach to transformatory sieciowe o mocy około 15...18W (przekrój rdzenia około 5cm2).
    Żadne z trzech niskonapięciowych uzwojeń wtórnych na pewno nie ma odpowiedniej wydajności prądowej i dlatego te transformatory po prostu nie nadają się do Twoich celów.
    Załączam jeszcze jeden bardzo prosty schemat zasilacza zbudowany na LM723 z płynną regulacją napięcia (potencjometr 10k) w zakresie +1...20V oraz z płynną regulacją ograniczania prądu (potencjometr 1k) w zakresie 0,01...1A.
    Tranzystor BD177 można zamienić na tranzystor BD911, BD249, 2N3055 itp.
    Przy ustawionym na wyjściu zasilacza minimalnym napięciu (+1V) i maksymalnym obciążeniu (1A) moc strat takiego tranzystora wynosi około 30W więc tranzystor musi być umieszczony na dużym, żebrowanym radiatorze.
    Diody BY255 w tym zasilaczu można zastąpić diodami 1N5402.
    W zasilaczu można zastosować transformator sieciowy o mocy P=30...35W z uzwojeniem wtórnym o napięciu ~24V przy obciążeniu prądem 1,2...1,5A.

0
  • #16 13 Sty 2015 18:07
    michal4823
    Poziom 7  

Może w czwartek, uda mi się coś ciekawego ustrzelić na praktykach.
    Moglibyście mi sprawdzić, czy wszystkie potrzebne elementy wypisałem, do schematu Krzysztofa z 11 stycznia?
    - bezpiecznik 2A
    - diada prostownicza 1N5402 - 4szt.
    - stabilizator LM317T - 2szt.
    - kondensator 4700uF 50V
    - kondensator 1uF ?V
    - dioda prostownicza 1n4001
    - rezystor 150 Ohm. - ?W
    - potencjometr 2,2k.
    - kondensator 0,1u ?V
    - dioda prostownicza P600M
    - kondensator 10uF ?V
    - rezystory: 24 Ohm - ?W; 12 Ohm - ?W; 4,8 Ohm - ?W; 2,4 Ohm - ?W; 1,2 Ohm - 2W; 0,8 Ohm - 5W.
    Dzisiaj przez przypadek udało mi się dostać dwa radiatory.

0
  • #17 13 Sty 2015 20:35
    krzysztof723
    Poziom 29  

Wszystkie potrzebne elementy wypisałeś.
    ...kondensator 1uF/50V
    rezystor 150 Ohm/0,25W
    kondensator 0,1uF/63V-100V
    kondensator 10uF/50V
    rezystor 24 Ohm/1W
    rezystor 12 Ohm/1W
    rezystor 4,7 Ohm/2W
    rezystor 2,4 Ohm/2W...
    Brakuje tylko odpowiedniego transformatora sieciowego...

Jeżeli każdy z radiatorów ma przynajmniej długość 10cm to można zastosować w tym zasilaczu.

0
  • #18 13 Sty 2015 20:52
    michal4823
    Poziom 7  

Brakuje tego najważniejszego, ale mam nadzieje że nauczyciele z praktyk pomogą. Niestety, te radiatory, są za małe ( jeden ma długości 6,5; drugi 7,5 ).

1
  • #19 13 Sty 2015 22:16
    krzysztof723
    Poziom 29  

michal4823 napisał:
    Niestety, te radiatory, są za małe ( jeden ma długości 6,5; drugi 7,5 ).

Mimo to zastosuj te radiatory
    Profil tych radiatorów jest w kształcie litery T i biorąc pod uwagę wymiary całej powierzchni radiatora to te 100cm2 blachy do chłodzenia chyba będzie... , a jeżeli będą się nadmiernie grzały przy 1,5A to można zrobić nadmuch wentylatorem.
    Stabilizatory LM317 przykręć tam gdzie są środkowe otwory.

0
  • #20 13 Sty 2015 22:19
    yogi009
    Poziom 42  

Zawsze warto też sprawdzić, czy pad termalny stabilizatora można przykręcić bezpośrednio do radiatora (często dołączanego do masy układu), czy trzeba go odizolować.

0
  • #21 14 Sty 2015 16:31
    michal4823
    Poziom 7  

Więc sprawa z chłodzenie na razie rozwiązana, zostają te radiatory. Mam dwa wentylatory, wiec mogę je zastosować ( jeden 120X120mm., drugi 60X60 ).

0
  • #22 15 Sty 2015 12:17
    krzysztof723
    Poziom 29  

Do dodatkowego chłodzenia można wykorzystać wentylator o wym. 60mm x 60mm, ale najpierw zaprojektuj płytkę - rozmieść elementy, radiatory, uruchom zasilacz i sprawdź, jak działa w zasilaczu regulacja napięcia (P1), regulacja zabezpieczenia przeciążeniowego (S1) przy zmieniającym się obciążeniu itp.

0
  • #23 16 Sty 2015 19:28
    michal4823
    Poziom 7  

Większość elementów już udało mi się zdobyć, jednak nigdzie nie mogę dostać kondensatora 0,1uF 63-100V. Niestety, ale nadal trwają poszukiwania tego transformatora. Czy mogę to zmontować bez tego, jednego kondensatora?

0
  • #24 17 Sty 2015 17:05
    krzysztof723
    Poziom 29  

Zmontuj zasilacz bez tego kondensatora (0,1uF), ale tylko dla sprawdzenia działania zasilacza. Musisz pozostawić miejsce na płytce dla jego wmontowania.
    W zasadzie to dwa takie kondensatory powinny być wlutowane przy LM317T z potencjometrem P1 - na wejściu (IN) i na wyjściu (OUT) stabilizatora.
    Możesz spokojnie zastosować kondensator 0,1uF na napięcie od 63V do nawet 630V, problemem mogą być najwyżej jego gabaryty.

0
  • #25 19 Sty 2015 20:31
    michal4823
    Poziom 7  

Dokupiłem brakujący kondensator, jednak nie wiem, jak go wlutować ( z której strony jest plus ). Obie nóżki mają jednakową długość.

0
  • #26 19 Sty 2015 20:44
    brofran
    Poziom 37  

Ten kondensator możesz dowolnie wlutować , bo jest on niespolaryzowany .

0
  • #27 19 Sty 2015 20:46
    krzysiek1959
    Użytkownik obserwowany

w tych typach nie ma plusa ,obojętnie jak go wstawisz

0
  • #28 19 Sty 2015 20:46
    dpieciak5
    Poziom 10  

W tym kondensatorze nie ma znaczenia jak go przylutujesz, jest to bodajże MKT. Jedynie w elektrolitycznych musisz zwrócić uwagę na + i - .

0
  • #29 19 Sty 2015 21:05
    michal4823
    Poziom 7  

Udało mi się to zmontować, nawet bez strat, nic na razie nie wybuchło :). Jednak dokładnie ustawić napięcie jest trochę trudno, i zacząłem kombinować, czy nie dało by się dołożyć drugiego potencjometru ( regulacja zgrubna i dokładna ), tylko jaki musiałbym dołożyć?

0
  • #30 20 Sty 2015 15:56
    krzysztof723
    Poziom 29  

michal4823 napisał:
    Jednak dokładnie ustawić napięcie jest trochę trudno, i zacząłem kombinować, czy nie dało by się dołożyć drugiego potencjometru ( regulacja zgrubna i dokładna ), tylko jaki musiałbym dołożyć?

Drugi potencjometr możesz podłączyć tak:

0