Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktualizacja / odświeżanie zawartości strony

11 Sty 2015 09:17 1668 9
  • Poziom 16  
    Szanowni forumowicze,

w jaki sposób można zaktualizować zawartość wyświetlanej strony w przeglądarce bez klikania w przycisk odśwież lub jej odświeżania z pomocą odpowiedniego wiersza w HTML?

Chciałbym móc zaktualizować stronę wyświetlaną w przeglądarce tylko wtedy, gdy należy wyświetlić nowe informacje. A więc bez ingerencji osoby oglądającej stronę.

O ile będzie to pomocne, chcę dodać że strona, którą chciałbym aktualizować będzie generowana przez mikrokontroler, prawdopodobnie jakiś AVR i nie będzie bogata w efekty wizualne.

Pozdrawiam
    Arkady25
  • Poziom 16  
    Właśnie chciałbym uniknąć odpytywania przez przeglądarkę, czyli na przykład tego:
    Kod: html5
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy istnieje mechanizm, aby wysyłać "coś" z mikrokontrolera (serwera) do przeglądarki aktualizującego zawartość wyświetlanej strony?
  • Moderator Programowanie
    arkady25 napisał:
    Czy istnieje mechanizm, aby wysyłać "coś" z mikrokontrolera (serwera) do przeglądarki aktualizującego zawartość wyświetlanej strony?

Nie ma takiej możliwości.
    Ale za to jest możliwość użyć jQuery (Ajax-a) do "zapytania" się strony, czy nie zaszły w niej jakieś zmiany i odświeżenia jej w takim przypadku.
  • Poziom 24  
    Nie zgadzam się z przedmówcą, nie jest to proste ponieważ byś musiał prawdopodobnie wszystko robić samemu. Możesz skorzystać z technologii webSocket :D
  • Moderator Programowanie
    jan1996 napisał:
    Możesz skorzystać z technologii webSocket :D

Drogi kolego.
    A jak zamierza kolega zmusić przeglądarkę klienta do używania webSocket?
    A co jak nie obsługuje HTML5?
    Bzdury, bzdury, bzdury...
    jan1996 napisał:
    nie jest to proste ponieważ byś musiał prawdopodobnie wszystko robić samemu

Wszystko, znaczy te 4 linie kodu plus plik tekstowy na serwerze zawierający numer wersji strony?
  • Poziom 24  
    Oczywiście jest to nowoczesna technologia Webowa, kompatybilna z nowszymi przeglądarkami, chodź nie ma to bezpośredniego związku z HTML5. Na tej stronie można sprawdzić z jakimi przeglądarkami jest kompatybilna Link(działałaby u 84% użytkowników). Nie nazwałbym bzdurami tego co napisałem. Przy prostym programie wysyłającym z serwera tylko informację, że nastąpiła zmiana danych, tak jak kolega mówi program nie będzie nadmiernie skomplikowany. Chodziło mi o to, że jest to nowoczesna technologia i ciężko będzie znaleźć, mniej lub bardziej gotowy kod szczególnie na AVR'a.
  • Poziom 16  
    Zapoznałem się z tematem Websocket, wygląda interesująco. Natomiast implementacja... :crazyeyes:
    Jednak zostanę przy odświeżaniu strony :)

Jeszcze dopytam przy okazji po rozważaniach nad odświeżaniem:
    - ustawiam okres odświeżania na 1 sekundę,
    - mikrokontroler odpowiada tylko jeśli coś się zmieniło.

Jeśli mikrokontroler przez np. minutę uznaje że nie nastąpiła zmiana treści strony, to przeglądarka wysypie po kilku sekundach błąd nieznalezionej strony.

Dobrze myślę?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Dobrze myślisz jeżeli strona zostanie odświeżona, a mikrokontroler nic nie odpowie to wyświetli się nieznaleziono strony. Może nie najelegantszym, ale najprostszym sposobem jest wysyłanie do uC zapytania AJAX. uC będzie odpowiadał tylko 0 lub 1. Prosty skrypt w JS będzie wykonywał zapytania AJAX, jeżeli serwer odpowie 1 to odświeża stronę jeżeli 0 to czeka określony czas i ponawia próbę.
  • Poziom 16  
    Zagłębiam się w temat AJAX, prawdopodobnie skorzystam. Dzięki z pomoc.