Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mechatronik vs Elektryk vs Informatyk

11 Jan 2015 13:52 2334 9
  • Level 8  
    Jestem w 3 klasie gimnazjum. Mam w opcji do wybrania mechatronika, elektryka i informatyka. Z moją nauką przeciętnie, głównie to trójki (przedmioty które są na egzaminie gim) choć zdarzyły mi się trzy dwójki (Chemia,Angielski i Biologia). Oceny oczywiście z 1 semestru. Głównie chciałbym programować. Napiście jakie macie opinie i co byście wybrali według siebie.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 8  
    Ja bym wybrał zawód elektryk ponieważ nie każdy może zostać elektrykiem. Elektryk musi mieć uprawnienia itp. Pozatym praca elektryka jest satysfakcjonująca
  • Level 8  
    Niestety z tego co się dowiedziałem w moim mieście elektryk jest na słabym poziomie.
  • Level 12  
    Ja bym na Twoim miejscu zastanowił się, co sprawi Ci największą przyjemność i na tej podstawie wybrał odpowiednią drogę. Jeżeli mówisz, że chciałbyś programować to informatyka chyba jest najlepszym wyborem. Chociaż programowanie programowaniu nierówne - sprecyzuj o co Ci chodzi. Chciałbyś tworzyć strony internetowe, albo aplikacje na komputer, czy może myślisz, że programowanie "rzeczywistego" sprzętu bardziej Cię kręci? Strasznie szeroka dziedzina, próbowałeś już coś w tym kierunku?
  • Level 8  
    Lubie tworzyć strony internetowe (robie to gdzies od 2011r, glownie mialem w manifo i php fushion). Nauczylem sie w tamtym roku programowac w Small Basic (wiem ze gowno). Narazie planuje isc do szkoly w ktorej z wyzej wymienionych jest tylko mechatronik. A tak wogole po technikum umiejac programowac (dodatkowa nauka w domu) lub tworzyc profesjonalne strony mozna zrobic kariere ?
  • Level 9  
    elektryk i programowanie? to dwie inne bajki
    mechatronika... no chyba że lubisz budować roboty i programować kontrolery
    dla programowania jedyny naturalny wybór to informatyka

jeżeli programować strony to:
    front: html + css + js
    back: php (mało profesjonalne ale prace znajdziesz), ja polecam c# lub java

jeżeli nie jesteś dobrym grafikiem to marne szanse na zarobek jeżeli prowadzisz własną firmę... zlecanie zrobienia grafiki też kosztuje
    w sumie teraz nikt nie bawi się już w tworzenie stron od podstaw, instalują CMS'a i modyfikują wybrany szablon

jeżeli programować aplikacje desktopowe lub mobilne to:
    java i c#
    java się nada też do programowania np gier na urządzenia mobilne

jeżeli masz zamiar programować sprzęt to C

ogólnie na rynku programowania liczą się teraz tylko dwa języki java i c#... no chyba że będziesz ekspertem np w ruby on rails lub pythonie to pracę też znajdziesz...

najlepiej zorientuj się na portalach z pracą jakich specjalistów szukają w twojej okolicy... zawsze w wakacje możesz iść na staż do jakiejś firmy i zobaczyć jak to wygląda od środka... niestety na początku za taki staż nie dostaniesz wiele a często nawet i nic
  • Level 12  
    kikiko wrote:
    ogólnie na rynku programowania liczą się teraz tylko dwa języki java i c#... no chyba że będziesz ekspertem np w ruby on rails lub pythonie to pracę też znajdziesz...

Trochę przesadziłeś imho. Zdanie wygląda trochę jak podsumowanie, chłopak to przeczyta, weźmie za pewnik i się zniechęci. Java, C#, C++, C, Obj-C, python, html + css + js, php - w każdym z tych języków znajdzie się pracę. Fakt, że np. w Javie jest tego najwięcej, ale jeżeli chcesz napełnić butelkę wodą to napełnisz ją zarówno z małej studzienki jak i z oceanu. Jak chcesz znaleźć pracę to co z tego, że w Javie masz więcej ofert? Przecież nie weźmiesz czterech etatów. Nie trzeba być ekspertem, żeby programować w innym języku niż w Java/C#. Co to w ogóle znaczy "liczą się"? Jakie zapotrzebowanie, taki język. Umiesz język? Masz pracę.

Do autora posta - jesteś jeszcze młody, możesz próbować różnych rzeczy. Fakt, jak robienie stron jest dla Ciebie TYM CZYMŚ to zostań przy tym i rób strony. Oczywiście wtedy informatyka i nic więcej. Ale polecam poczytać co robi mechatronik, co robi elektryk, co robi programista tego, czy tamtego - może jak nabędziesz trochę wiedzy o innych zawodach to okaże się, że informatyka wcale nie jest taka ciekawa?

I co do Twojego pytania na koniec - tak można zrobić "karierę".
  • Level 9  
    Zapominacie wszyscy o jednym, szkoła nie uczy do zawodu, tylko egzaminów/matury :)
  • Level 12  
    Szkoła daje też papier, który jeśli nie jesteś dobrym wymiataczem, jest dobrym punktem wyjścia do znalezienia pracy. Smutne, ale prawdziwe.
  • Level 9  
    Greebqmaster wrote:
    kikiko wrote:

Trochę przesadziłeś imho. Zdanie wygląda trochę jak podsumowanie, chłopak to przeczyta, weźmie za pewnik i się zniechęci. Java, C#, C++, C, Obj-C, python, html + css + js, php - w każdym z tych języków znajdzie się pracę. Fakt, że np. w Javie jest tego najwięcej, ale jeżeli chcesz napełnić butelkę wodą to napełnisz ją zarówno z małej studzienki jak i z oceanu. Jak chcesz znaleźć pracę to co z tego, że w Javie masz więcej ofert? Przecież nie weźmiesz czterech etatów. Nie trzeba być ekspertem, żeby programować w innym języku niż w Java/C#. Co to w ogóle znaczy "liczą się"? Jakie zapotrzebowanie, taki język. Umiesz język? Masz pracę.

Do autora posta - jesteś jeszcze młody, możesz próbować różnych rzeczy. Fakt, jak robienie stron jest dla Ciebie TYM CZYMŚ to zostań przy tym i rób strony. Oczywiście wtedy informatyka i nic więcej. Ale polecam poczytać co robi mechatronik, co robi elektryk, co robi programista tego, czy tamtego - może jak nabędziesz trochę wiedzy o innych zawodach to okaże się, że informatyka wcale nie jest taka ciekawa?

I co do Twojego pytania na koniec - tak można zrobić "karierę".

A moim zdaniem jest całkiem inaczej:

Po pierwsze: jeżeli jest 1 na 10 ofert prazy dla jeżyka X to małe szanse że bez odpowiedniej wiedzy popartej doświadczeniem dostaniesz tą pracę. No chyba że masz znajomości.
    A co do napełniania butelki to właśnie pracując na początku na własną rękę bez kontaktów i doświadczenia będziesz napełniał ją ze studzienki która prędzej czy później wyschnie (nie tacy kozacy tracili zęby na własnym biznesie). Pracując w firmie można nabrać doświadczenia oraz zdobywać kontakty. Butelka napełni się znacznie szybciej i to całkiem lepszym płynem.
    Moim zdaniem prace powinno się zmieniać jak tylko czujemy, że przestaliśmy się rozwijać lub nie widzimy dalszych perspektyw do rozwoju... w końcu dojrzejemy do prowadzenia własnego biznesu.

C# i JAVA mają bardzo mocną pozycje na rynku, Patrząc na rozwój technologii mobilnej to java ma chyba większy udział w rynku tworzonych aplikacji.
    Co do PHP to nie wyobrażam sobie rozwiązania enterprise napisanym w tym języku. Fajnie się w nim robi strony o niczym ale nie rozwiązania dla biznesu.

To że ktoś zna jakiś język programowania nie znaczy że znajdzie pracę. Programowanie to ciągłe rozwijanie się i adaptacja do zmieniającego się rynku... samo pojęcie jak działa pętla for i czym jest bool już nie wystarczy.

Ja bym autora wątku nie namawiał tak usilnie do dążenia w kierunku zakładania własnego biznesu zaraz po technikum a nawet po studiach. Dyplom jest bardzo istotny, a studia nie są od nauki tylko od studiowania. Czyli dostajesz ogólny opis tematu a resztę wiedzy musisz sam zdobyć.
    A karierę to się robi w korporacja i w polityce, prowadząc własny biznes walczysz o przetrwanie.