Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ochrona przeciwprzepięciowa zasilania alarmu

Milox1987 11 Sty 2015 18:06 591 0
 • #1
  Milox1987
  Poziom 7  
  Witam

  Trochę naczytałem się na temat montażu ograniczników przepięć w instalacjach 230/400 V i mam parę wątpliwości:

  1. Czy montaż samego ogranicznika przepięć klasy C w rozdzielnicy mieszkaniowej w bloku uchroni urządzenia od przepięć łączeniowych, indukowanych, pochodzących od odległych wyładowań atmosferycznych jeśli w rozdzielnicy głównej budynku ani złączu nie ma ogranicznika przepięć klasy B lub B+C? Dodam że sieć gdzie zamontowałem ten ogranicznik jest w układzie TN-C-S ( w rozdzielnicy mieszkania przewód PEN rozdziela się na PE i N ) a ogranicznik wpiąłem pomiędzy przewód fazowy a ochronno-neutralny ( mieszkanie jest zasilane 1 fazowo ). Z tego co wiem ma sens ale jak piorun uderzy w budynek lub bardzo blisko to spali się ogranicznik i urządzenia podłączone do zasilania.

  2. Jestem w trakcie montażu centralki alarmowej w domku mającym instalację elektryczną w układzie TN-C i nie ma żadnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych i chcę do zasilania centralki zrobić osobną podrozdzielnicę i w niej umieścić ogranicznik przepięć klasy C+D firmy Leutron a za nim przekaźnik napięciowy CP-710 firmy F&F Pabianice w celu ochrony przed za wysokim wzrostem napięcia. Czy wystarczy sam ogranicznik przepięć klasy C w podrozdzielnicy zasilającej centralkę alarmową lub w rozdzielnicy głównej domku żeby ochronić centralkę od przepięć łączeniowych, indukowanych i pochodzących od odległych wyładowań atmosferycznych?
  Spotkałem się z opiniami że zasilacz buforowy centralki alarmowej i takie urządzenia jak telewizory, komputery itp są odporne na przepięcia do 1,5 kV i sam ogranicznik przepięć klasy C wystarczy plus ewentualnie filtr EMI przy zasilaczu centralki alarmowej.

  3. Wiem że musi być zachowana odległość po kablu pomiędzy ogranicznikami przepięć a były takie sytuacje że musiałem dać urządzenie zawierające ogranicznik przepięć klasy D w odległości metra po kablu od ogranicznika przepięć klasy C lub B+C.- Były to programatory czasowe ( zauważyłem że mają warystor na zasilaniu elektroniki sterującej ), też kiedyś zauważyłem że stara różnicówka Faela miała warystor przy elektronice. Kiedyś widziałem jak ktoś włączał listwę acar przy rozdzielni mającej ogranicznik B+C w odległości niecałych 3 metrów po kablu. Czy brak tej minimalnej odległości po kablu między ogranicznikami przepięć może zakłócić ochronę przeciwprzepięciową?
 • Relpol przekaźniki