Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.

Hetzer 11 Jan 2015 21:34 4665 20
 • #1
  Hetzer
  Level 13  
  Witam! Muszę wymienić paski w takim radiomagnetofonie, niestety fabryczne po otworzeniu radia były wszędzie, tylko nie na kółkach i miały konsystencje plasteliny (porozrywane na kleiste kawałki, nie do zmierzenia, a nawet ustalenia ich ilości). No i tutaj jest problem, bo nie wiadomo jaką długość miały stare (tutaj jeszcze poradzę sobie nitką), ale przede wszystkim nie wiadomo ile ich było i jak były założone. Magnetofon jest dwukasetowy, co komplikuje sprawę. Tak to wygląda na zdjęciu:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
  Wszystkie kółka, łącznie z tym na silniku są podwójne, tzn. na dwa paski.
  Mam pewną koncepcję jak to założyć, ale zastanawia mnie, czy w takim układzie jedna kaseta nie będzie obracała się na odwrót?
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
  Jeśli ktoś się na tym zna lub sam ma takie radio, prosiłbym o podpowiedź jak to wygląda fabrycznie. Jeśli ktoś jeszcze znałby długości tych pasków to już w ogóle by było świetnie.

  A, jest jeszcze jeden problem. Sprężynka. Odpowiada za dociskanie sprzęgiełka do jednej z zębatek podczas szybkiego przewijania w tył. Z jednej strony wyparowała (prawdopodobnie spadła i robiła zwarcie w okolicy głowicy radia, bo po rozebraniu radio działa jak marzenie, jednak sprężynki nie udało się odnaleźć, być może wysypałem ją przy manewrowaniu obudową). Na zdjęciach miejsce gdzie być powinna i gdzie jest po drugiej stronie:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia. SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
  Czy orientuje się ktoś o dostępności takiego elementu? Można to kupić w jakimś sklepie, czy pozostaje szukanie w zeszrotowanym sprzęcie?

  Jeszcze jedna sprawa. Może mi ktoś poradzić w jaki sposób przestroić takie radio? Odbiera ładnie, czysto, nawet z kawałkiem drutu jako antena, jednak odbierane stacje nie zgadzają się ze skalą na panelu radia oraz mam wrażenie, że nie łapie dolnego kawałka pasma. Tu ja wymiękam i zdaję się całkowicie na wiedzę o wiele mądrzejszych ode mnie. Głowica jest zbudowana na układzie LA1260. Obwód w.cz i p.cz wygląda tak:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
  Tutaj cewka niewidoczna na pierwszym zdjęciu, znajduje się pod kondensatorem strojeniowym:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.

  Tak poza tematem, może ktoś polecić jakąś dobrą literaturę poruszającą dość szczegółowo temat właśnie poszczególnych modułów radia, różnych sposobów budowy radioodbiorników (z syntezą częstotliwości itp.), ogólnie radiotechniki?

  Będę wdzięczny za każdą pomoc w tym temacie.

  Pozdrawiam,
  Hetzer
 • #3
  Hetzer
  Level 13  
  Taki układ też rozważałem, ale tutaj pojawia się właśnie problem. Z prawej (na rysunku i zdjęciu) strony wszystko by pasowało, ale z lewej jest plastik, pełni funkcję dźwigni, która po włączeniu play lub record przestawia przełącznik na płytce. Nie zaznaczałem tego na rysunku, bo myślałem, że ktoś obeznany będzie miał już gotowy system jak to pozawijać, ale wygląda to mniej więcej tak:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia. SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.

  Czyli schematycznie jak by to zaznaczyć, element ten jest zaznaczony czarną kreską:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.

  W takim układzie jak mi Kolega wysłał pasek musiałby ocierać się o ten właśnie element, co (chyba) jest niedopuszczalne.
 • #4
  gerdowski
  Level 23  
  Załóż jakieś sznurki i sprawdź czy będzie obcierał. Wydaje mi się, że ten mechanizm plastikowy pracuje tak:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
 • #5
  Hetzer
  Level 13  
  Ten mechanizm plastikowy pracuje tak jak narysowałeś, z tym, że jest cały położony wyżej (patrząc na rysunku). Założyłem recepturkę zamiast paska i zarówno w "wyższej", jak i "niższej" pozycji tego plastiku gumka wyraźnie ociera o niego. Tak, że nawet nie sposób jest obrócić mechanizmem ręcznie. Tak to wygląda:
  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia. SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia. SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia. SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia. SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
  Na ostatnim zdjęciu przełożyłem gumkę tak jak na tym wcześniejszym rysunku i niby pasuje, ale to byłoby chyba zbyt proste :)
 • #6
  gerdowski
  Level 23  
  W takim razie pozakładaj na razie recepturki tak jak ty to zaproponowałeś, poskręcaj i sprawdź jak odtwarza magnetofon, nie widzę innego rozwiązania. Nie zapomnij o tym, że jak będziesz zakładał gumkę (pasek) na pierwszy mechanizm to na bieżnię wyższą a na drugi mechanizm na bieżnię niższą. Każde kółko ma po dwie bieżnie.
 • #7
  Hetzer
  Level 13  
  W porządku, tak zrobię. W tym rozwiązaniu zastanawia mnie tylko to, czy pasek się nie będzie ślizgał po kółku, z którym styka się tylko częściowo. Gumka może się nie ślizgać, bo jest bardziej "kleista". Z drugiej strony, nie widzę już jakiejś innej sensownej opcji rozprowadzenia paska. Sprawdzę to jutro.

  Tymczasem, dziękuję za pomoc gerdowski, jutro napiszę co z tego wyszło.
 • #8
  Hetzer
  Level 13  
  Paski próbnie zastąpiłem recepturkami i cały mechanizm działa zgodnie z planem. Czyli ten temat byłby już zamknięty.
  Teraz pozostaje strojenie radia i ta sprężynka... Ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?
 • #9
  gerdowski
  Level 23  
  Co się tyczy sprężynki to wątpię żebyś taką gdzieś dokupił, musisz szukać na elektrozłomach.
  Odnośnie radia - LA1260 to wzmacniacz p.cz. i demodulator. Głowica FM musi być zbudowana na innym układzie scalonym lub na 2 tranzystorach. LA1260 zawiera tylko generator dla AM. Co to za układ zaznaczony na rysunku? Spróbuj delikatnie przekręcić rdzeniem zaznaczonej cewki lub trymerem obok. Czy stacje się przesuwają na skali?

  SANYO MW-170 LO - Wymiana pasków magnetofonu, strojenie radia.
 • #10
  Hetzer
  Level 13  
  Układ o który pytasz to LA3365, na płytce jest jeszcze jeden podobny układ - A1186N. Czy kręcąc tymi elementami nie rozstroję całkowicie radia?
 • Helpful post
  #11
  gerdowski
  Level 23  
  Spróbuj najpierw delikatnie pokręcić rdzeniem cewki (0,5 - 1 obrót), jeżeli nie będzie efektu to wróć do poprzedniego położenia i w drugą stronę. Jeżeli dalej brak efektu spróbuj z trymerem ale tutaj to już naprawdę minimalne ruchy. Stacje powinny się przesuwać na skali.
 • #14
  MDD
  Level 30  
  Nie poradzisz sobie z tym bez schematu. Brak oznaczeń elementów do wymiany,do usunięcia . Kondensatory jak ''oporniki [wygląd]. Cewka oscylatora prawdopodobnie, ta zielona 4 zwoje. Kręcić najpierw na kondensatorze strojeniowym, wyczuć które trymery za co odpowiadają. A potem szukać po ścieżkach co wylutować a co zmienić. Te po lewej stronie to prawdopodobnie FM.
 • Helpful post
  #15
  gerdowski
  Level 23  
  Drodzy Panowie to radio fabrycznie jest już przestrojone na górny zakres (tak mi się wydaje, niech się wypowie pytający) jes tylko rozstrojone i należy je dostroić a nie usuwać elementy, tak zrozumiałem z pierwszego postu.
 • #16
  Hetzer
  Level 13  
  Dokładnie tak, radio jest już nastrojone na zakres 88-108MHz, pozostaje tylko kwestia jego minimalnego dostrojenia. gerdowski Kręciłem elementami, które mi wskazałeś wczoraj, ale efektu praktycznie nie ma. Nastrojone na jedną stację, po przekręceniu zarówno jeden obrót rdzenia cewki w lewo jak i w prawo pozostaje na zadanej częstotliwości, w głośnikach zmian w odbiorze nie słychać.

  Gwoli ścisłości, raz jeszcze: radio jest fabrycznie nastrojone na górny zakres, problem jest tylko z tym, że słucham stacji, o której wiem, że ma częstotliwość 99.8MHz, a skala na radiu pokazuje 96 MHz. Radio mogło ulec rozstrojeniu, bo jest leciwe, na dodatek przechowywane było prawdopodobnie w niesprzyjających dla elektroniki warunkach. A w ogóle to jest też możliwość przełączania pomiędzy FM, MW, SW i LW, oraz obok dużego pokrętła do strojenia jest mniejsze, z napisem FINE TUNE, jak mniemam służy do precyzyjnego dostrajania, jednak kręcenie nim praktycznie nic nie zmienia. Na dobrą sprawę jeśli będzie z tym wielki problem to tak to zostawię, ale wolałbym żeby wszystko było w 100%.
 • #18
  L_M
  Level 32  
  Hetzer wrote:
  FINE TUNE
  Dotyczy tyko fal krótkich SW
 • #20
  Hetzer
  Level 13  
  Zrobiłem tak jak radzi kolega wkret, teraz odbierane stacje są zgodne ze skalą. Wystarczył minimalny ruch trymera. Dziękuję więc za pomoc wszystkim osobom pomagającym w temacie, myślę, że problem udało się rozwiązać, dodatkowo paski zostały już zamówione, wystarczy poskładać radio w całość :)

  Pozdrawiam i dziękuję!
 • #21
  Hetzer
  Level 13  
  Gdyby ktoś kiedyś szukał pasków do takiego radia, zmierzona długość 24cm, średnica 7,7cm. Zakupiłem paski nieco ciaśniejsze, czyli o średnicy 75mm , kwadratowy o krawędzi 1mm, po założeniu w taki sposób, jak opisany wyżej w temacie magnetofon zaczął grać, obydwie kieszenie pracują poprawnie, tzn. w poprawnym kierunku.

  Raz jeszcze dziękuję za pomoc wszystkim udzielającym się w temacie!

  Pozdr.