Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa anten - Rodzaje anten CB

12 Sty 2015 00:17 2253 3
  • Poziom 7  
    Witam. W sklepach są dostępne różne rodzaje anten CB taki jak 1/2 fali, 1/4 fali lub 5/8 fali. Czytałem na różnych forach, że najlepsza jest antena 5/8 fali, ponieważ promieniuje nisko nad ziemią. Na chłopski rozum antena np. 1/4 fali powinna mieć 2.77 metra, a antena 5/8 fali powinna być odpowiednio dłuższa. Lecz ja widziałem że anteny np. 1/4 i 5/8 fali miały bardzo podobną długość. I tu moje pytanie. Czy rodzaj anteny zależy od ilości zwojów cewki czy może od innych elementów?
  • Poziom 26  
    Witam, chyba piszesz o antenach samochodowych, tam są wypisane same bzdury, papier przyjmie wszystko. Anteny bazowe jak najbardziej odpowiadają długościom podanym przez Ciebie.
  • Poziom 9  
    Antena 5/8 fali wertikal powinna mieć dł. około 5,90 m. Jest najlepsza ze względu na to, że posiada spory zysk, po drugie jest dobra zarówno na łączności lokalne jak i łączności dalekosiężne tzw. DX-Y Co do cewki to w zasadzie grubość druta, z którego jest wykonana cewka jest ważna, bo ma wpływ na max. moc doprowadzoną do anteny. Ważniejsza jest osłona cewki. Osobiście odradzam antenę 1/4 i 1/2 fali, polecam ci antenę SIRIO 2012 lub tańszą SIRIO GPE-27 osobiście na takiej kiedyś pracowałem i nie mogę złego słowa o niej powiedzieć.
    Moderowany przez Olek II:

Głupoty jakieś. Według Ciebie w antenie 5/8λ, ilość zwoi jest mało istotna, tylko grubość drutu jest ważna. Gratuluję wiedzy. Ostrzeżenie.

• Poziom 42  
    Tak, a ta "moc" dostarczana z samochodowego nadajnika CB ma olbrzymią moc 4 (max. 10W, oczywiście pomijam "dopałki"). Cewka ma prostą funkcję, mówiąc łopatologicznie, "wydłuża" promiennik antenowy (czyli tak zwany "bat").