Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera do monitoringu osiedla

Pumarek 12 Jan 2015 01:24 1611 6
Optex
    Pumarek
    Level 2  
    Witam,

Ostatnio w mojej okolicy jest dużo włamań (co pół roku), do mnie zresztą też się włamali rok temu - po tym założyłem alarm w domu. Ale jako, że temat się odświeżył (wczoraj włamali się do sąsiadki po raz drugi w ciągu 3 lat), pomyślałem aby skrzyknąć się w paru sąsiadów i pozainstalować parę kamer IP do których każdy sąsiad miałby dostęp + nagrywanie (jakiś dowód w razie co). Może nawet tabliczki na dom "Sąsiad strzeże" co by odstraszyć złodzieja;P

I pierwszym pytaniem jest czy kamerki zewnętrzne ip z okolic 500zl mają jakikolwiek sens? Przykład: FOSCAM FI8905W? Ktoś może testował? Jak z wytrzymałością, czy widać np tablice rejestracyjne czy trzeba dużo więcej przeznaczyć na takie coś aby to miało sens? Jeśli więcej to czy możecie podać jakieś sensowne kamerki w kategorii cena/jakość?

Druga sprawa, jako, że sąsiedzi raczej mają podstawowe neostrady upload ciągły wizji nie ma raczej sensu tak więc potrzebne by były prawdopodobnie jakieś rejestratory - i to samo pytanie: czy takie za ~300-400zł mają sens?

Niestety problem z zapisem obrazu jest dosyć poważny, mam nawet pomysł pociągnięcia kabli od sąsiadów (niestety to dużo roboty prawdopodobnie się nie zgodzą - domki jednorodzinne, duże przestrzenie pomiędzy domkami), i zrobienia jednej centrali u mnie - w razię braku prądu mogę wykorzystać akumulator z centralki alarmowej:p Niestety byłby to już niezły projekt a raczej chodzi aby jak najprościej to wykonać, żeby sąsiedzi się w ogóle zgodzili.

Robił ktoś może coś takiego i ma jakieś dobre rady? Wiem, że pewnie najlepiej by było zatrudnić porządną firmę i zrobić monitoring całego osiedla za parenaście tysięcy ale niestety raczej nie da rady. Chodzi głównie o to aby jednak odstraszyć złodzieja (jest tu dużo placów budowy co nie sprzyja bezpieczeństwu). Niestety sam alarm nie wystarcza jak widać.
  • Optex
    Złota
    Level 12  
    Atrapy kamer z czerwoną diodą (imitacja nagrywania) powinny odstraszyć złodzieja od Twojego domu. Co się martwisz innymi. Dbaj o siebie. Od kiedy poleciłem takie coś znajomemu tak nic nie ginie mu ze sklepu co nie jest w zasięgu wzroku.
  • Optex
    beerman
    Level 16  
    Kamera IP z zapisem na SD, zapis po wykryciu ruchu, karta 32 lub 64 GB i powinno ładnie działać długi czas.
    Pumarek
    Level 2  
    Złota - niestety sklep to nie to samo co dom - skoro alarm nawet z dojazdem firmy ochroniarskiej nie odstraszy złodzieja (ta sąsiadka co się do niej włamali to wcześniej 2 razy przetestowali czas w jakim przyjeżdza firma - przed włamaniem były dwa włączenia alarmów nie wiadomo skąd, a potem po prostu się pośpieszyli), to dobrze by było mieć jakiś dowód/ślad.

Inna sprawa, że jak ostatnio gdzieś w okolicy usłyszałem alarm to po dobrych 15minutach przyjechała firma ochroniarska i pytała się o adres..

A jeśli koszt jest duży takich kamer to chciałbym właśnie się złożyć z sąsiadami i dać kamerę na strategiczne miejsce u sąsiada z którego widać wszystkich którzy przyjeżdzają/wyjeżdzają z naszej wsi.

beerman - tylko jaka kamera? Ta która opisałem jest ok? Czy będzie się dało chociażby tablice rejestracyjne odczytać? Czy jakieś inne, jaki jest próg kwotowy od którego zaczynają się już sensowne zewnętrzne kamery IP?
    maly_smok
    Level 21  
    Jak to jest osiedle domkow jednorodzinnych co za problem wykonac lokalna siec po wifi ?? Stac na dom a nie stac na dobrze wykonany monitoring :-)
    Pumarek
    Level 2  
    Tyle, że to nie jest typowe osiedle domków jednorodzinnych:p Każdy dom ma działkę, odemnie widzę i to ledwo tylko jedno wifi sąsiada i to tylko dlatego, że ma router za jedną ścianą.
    To jest wieś gdzie co jakiś czas któraś działka jest sprzedawana i budowany dom, bardzo różne odległości od jednego do drugiego domu, o ile np do jednego sąsiada nie widzę problemu by dociągnąć kabel to do innego trzeba by pod drogą budować. Niestety przez to że cały czas są tu jakieś budowy to też robi się problem z włamaniami.
    maly_smok
    Level 21  
    Czyli nie jest to osiedle domków jednorodzinnych ale to akurat nie jest problemem, Co do wifi chodziło mi o to aby do kamer wykonać odrębną sieć oparta np. na urządzenia ubiquiti bądź microtik 5Ghz instalowanych na różnych kominach itp. Foscamów nie tykać nawet kijem:-)...jak mają być tanie kamery IP to hikvision 1.3Mpx, introx'y(z wyższej serii) itd., ale tanie nie mają możliwości zapisu na karty SD, więc albo trochę droższe modele z SD albo rejestrator w jednym miejscu np na poddaszu...Rozwiązań może być wiele, monitoring albo zrobić raz a dobrze albo wcale...Inna alternatywa nadajniki gsm z kartami i nr powpisywane do sąsiadów,którzy reagują na zdarzenia(szybciej niż ochrona) znam osiedle w okolicy Poznania na którym takie rozwiązanie bdb funckcjonuje.