Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica FK 322.3 FX - Za mocno chłodzi (mrozi)

cmsydney 12 Sty 2015 07:31 5406 7
  • #1 12 Sty 2015 07:31
    cmsydney
    Poziom 14  

Witam
    Chłodziarka Amica FK 322.3 FX zaczęła zbyt mocno chłodzić. Od jakiegoś czasu zaczął się tworzyć lód na tylnej ściance (od pierwszej półki do prawie samej góry). Temperatura na najwyższej półce waha się od -7C do -2C. Produkty zamarzają. Termostat jest ustawiony na pozycji 1 (najsłabsze chłodzenie). Lodówka pracuje cyklicznie. Usuwanie lodu nic nie daje i proces się powtarza.
    Problem pojawił się chyba po zmianie pomieszczenia. Wcześniej temperatura w pomieszczeniu wynosiła powyżej 17C. Teraz jest ok. 14-15C jeśli ma to jakieś znaczenie.

6 7
  • #3 17 Sty 2015 20:49
    cmsydney
    Poziom 14  

A co się może zepsuć w tym termostacie? Wyjąłem obie płytki:
    1. Geko G338P.01-0I1
    Na płytce znajdują się PIC16F687, buzzer, potencjometr.
    2. Geko G338M.01-1C1
    Na płytce znajdują się dwa triaki BT136.

Skoro termostat działa prawidłowo w sensie, że działa cyklicznie tzn. że jego logika jest prawidłowa. Problemem chyba będzie sygnał sterujący?

0
  • #5 18 Sty 2015 00:54
    cmsydney
    Poziom 14  

Gdzie znajduje się ten czujnik? Dojście gdzieś od tyłu? W piance? A wtyczka od tego czujnika gdzie się znajduje by sprawdzić jego rezystancję? Da się na stykach w które się wkłąda jedną z płytek termostratu? Jaka powinna być prawidłowa rezystancja?

0
  • #6 09 Lut 2015 08:46
    cmsydney
    Poziom 14  

Czy ktoś pomoże gdzie znajduje się wtyczka od czujnika? Od strony termostatu nie ma żadnych wtyczek. Termostat wkładany jest w gniazdo.

Jeśli jest to ntc to wynika, że spadła jego rezystancja. Być może dołożenie rezystora równolegle rozwiąże problem.

Poniżej zdjęcia termostatu:
    Amica FK 322.3 FX - Za mocno chłodzi (mrozi) Amica FK 322.3 FX - Za mocno chłodzi (mrozi) Amica FK 322.3 FX - Za mocno chłodzi (mrozi)

Zauważyłem jeszcze, że trochę lodu zebrało się na żeberkach w zamrażarce (tych znajdujacych się za tylną ścianką). Dużo go nie ma ale może to też ma jakieś znaczenie?

0
  • #7 06 Maj 2015 08:57
    cmsydney
    Poziom 14  

Pomoże ktoś w lokalizacji czunjika? Oraz wtyczki gdyż wygląda na to, że powinna być: Czujnik
    "Fachowcy" się wypinają i nie chcą tego naprawiać. Niektórzy twierdzą, że to płytka termostatu i nic nie daje informowanie, że jest sprawny. Z kolei ci, którzy słyszą o czujniku to twierdzą, że jest niewymienialny.

Czy cokolwiek można zmierzyć na stykach, w które wkładana jest płytka termostatu? Można tam zmierzyć rezystancję na dwóch parach styków (wartości podam później). Obie wartości zmieniają się z temperaturą ale czy jest to rezystancja czujnika?

Przez ostatni czas było nawet w miarę dlatego o problemie "zapomniałem". Temperatura oscylowała od 1C do 3C. Pojawiał się łód na ściance ale usuwałem. Ostatni raz za to zaskoczenie. Usunąłem lód i następnego dnia mleko w postaci stałej a temperatura oscyluje od -7C do -3C.[/quote]

0
  • #8 13 Maj 2015 08:16
    cmsydney
    Poziom 14  

Czy ktoś może pomóc w odnalezieniu czujnika? Wyciąłem piankę na wysokości 30-45cm od góry na całej szerokości i nic tam nie ma. Poza rurkami w ściance jest jeszcze jedna odsunięta, czyli otoczona pianką.
    Do której rurki ma być przyklejony czujnik? Do tych na ściance?

2