Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery

bozo_wpozo 12 Sty 2015 09:22 1398 4
  • #1 12 Sty 2015 09:22
    bozo_wpozo
    Poziom 6  

Witam,

Mam problem i chciałbym się poradzić jak go rozwiązać. Mam podłogówkę na dole połączoną z grzenikami na górze. Po 2 sezonach użytkowania zauważyłem jeden problem - góra zawsze jest nie dogrzana - nie jakoś tragidznie ale powiedzmy że jest zależna od tego co się dzieje na dole co nie do końca mi odpowiada. Wynika to z tego że na grzejniki idzie niższa temperatura niż potrzeba oraz z tego że na górze nie mam czujnika(ów) temperatury w pokojach. Jak to zrobic zeby podłogówka nie grzała w momencie gdy osiągnięta jest temperatura na dole ale żeby działały grzejniki gdy temperatura na górze nie jest osiągnieta

Opis instalacji:
    1. Piec De Dietriech MCR II
    2. U góry rozdzielacz goły tylko dla grzejników
    2. Na dole rozdzielacz z dodatkową pompą - włączaną z pieca gdy uruchomiony jest obieg CO. Jest 6 sekcji - jest jeden czujnik temepratury na dole gdyż pomimo podziału na sekcje jest to jedno duże pomieszczenie (salon kuchnia) i temperatura jest powiedzmy podobna. Na wejściu rozdzielacza zamontowany jest termostat z kapilarą - w celu ograniczenia temperatury jaka ma iść na podłogówkę.

Pytanie co gdzie dodać aby to działało lepiej - moim zdaniem powinno to działać tak (ja sobie tak to wyobrażam :))

1. Dodaje czujniki temperatury na górze w każdym pokoju z kaloryferem - każdy z nich może włączyć piec gdy spadnie temperatura.
    2. Gdy temperatura na dole jest osiągnięta to podłogówka jest wyłączona - no wlasnie ale jak - czy wystarczy wyłączyć pompę przy rpozdzielaczu na dole ? Czy zastosować jakiś element który by całkowicie odcinał obieg podłogówki a włączał go gdy temperatura spadnie poniżej żądanej ? Przysło mi na myśl ze mogę załozyć też silowniki na dole ale musiałbym niepotrzebnie dodać czujniki temperatury na sekcje - a tak naprawde jest to jeden obszar tylko podzielony fizycznie na kilka pętli. Wolałbym poprostu odciąć cały obieg - też ze względów finansowych.

Aktualnie czytając artykuły widze że gdy są połączone grzeniki z podłogówką stosuje się mieszacze (3,4 drogowe ) ale to nie jest do konca to co bym chciał . Ja chce poprostu odciąć obieg podłogowki - czy jest to wogóle możliwe

Proszę o podpowiedzi ?
    Dziękuję

0 4
  • #2 12 Sty 2015 19:18
    Jacek79
    spec od auto-elektro

poczytaj o fibaro bez problemu zrobisz pełne sterowanie na tym systemie

0
  • #3 12 Sty 2015 21:13
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Sterowanie można zrobić za grosze. do powyzszego rozwiazania. A i tak , czy owak do tego bedzie potrzebny jeszcze elektrozawór ( najlepiej 2 szt) np 3/4" z siłownikiem lub zawór termostatyczny+siłownik termiczny.
    Na góre wystarczy Ci jeden regulator (bezprzewodowy), reszte wyregulujesz kryzowaniem - będzie 2x lepiej niz masz dotychczas. Jka chcesz można zrobic to do każdego pokoju, ale będzie drożej.
    Regulator na dole startuje kocioł+ pompę od podłogówki+ EZ na dole( EZ na górę zamkniety)
    Na górze jest odwrotnie- zamkniety jest dólny zawór , a regulator góry otwiera zawór górny.
    Jeśłi zawory sa z siłownikami z silnikami otwarcie trwa 10-15sekund i poza tym nie pobieraja prądu( krańcówki). Jeśli zastosujesz ( tańsze zawory termostatyczne + sil. termiczne) otwieranie trwa ok 3 minut i o tyle wymagane jest opoźnienie zał. kotła i pompy podłogówki. Siłownik pobiera na stałe 3-4W w czasie pracy.
    Robiłem i robie takie układy na prostej elektronice i przekaźnikach i działają od 10 lat i wiecej bezawaryjnie.

0
  • #4 13 Sty 2015 09:38
    bozo_wpozo
    Poziom 6  

Dzieki Andrzej własnie o to mi chodziło i zastyosuje twoje rozwiazanie

0
  • #5 16 Sty 2015 12:58
    bozo_wpozo
    Poziom 6  

Ok zakupiłem drugi regulator temperatury na gore i podnioslem krzywa ogrzewania do 1.2 z 0.8 (ta była jednak za niska). Ogranicznie na podlogowke jest do 30 stopni. I zaczlo mi pieknie dogrzewac góre - jendak tez kwestia ustawien a nie samego obiegu - oczywiscie plus dodatkowy czujnik temperatury na górze.
    Ale teraz pytanie moze nie musze dawac elektrozaworu tylko wystrczy sterowac ta pompa na dole - tzn wlaczac ja wtedy tylko gdy czujnik na dole daje sygnal ?
    Pytanie tylko czy

1. Nie spali mi tej pompy w piecu ? - obieg bedzie szedl na kaloryfery
    2. Czy wylaczenie rzeczywiscie ograniczy obieg na podlogowke na tyle ze nie bedzie mi przegrzewac powierzchni na dole ?

Ostatecznosc to zalozenie oczywiscie elektrozworu zeby bylo w 100 % pewne :D

0