Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostosowanie do taryfy przy ogrzewaniu elektrycznym - pompa ciepła

stachuman 12 Sty 2015 11:16 1416 3
  • #1 12 Sty 2015 11:16
    stachuman
    Poziom 2  

Dzień dobry,

Podzielę się swoim doświadczeniem, może będzie to dla kogoś cenną inspiracją? Kto wie...

Otóż w swoim budynku jako źródło ciepła używam pompy ciepła ( 2.7 kW ). Posiadam aktualnie taryfę G12r.

Sterownik pompy ciepła przewidywał tylko ustawienie temperatury, histerezy oraz dodatkowe załączenie grzałek elektrycznych. Nie umożliwiał natomiast dopasowanie się do taryfy grzewczej.

Oczywiście grzanie pomieszczeń umożliwia dopasowanie się do taryfy grzewczej, w szczególności iż parter wykorzystuje grzanie podłogowe akumulacyjne, piętro - grzejniki. Tak więc parter - tylko ogrzewanie nocą, zaś piętro - w wyznaczonych porach.

Aby dokładnie wiedzieć, jak funkcjonuje system, zainstalowałem szereg termometrów nadzorowanych przez prosty komputer.
    Pominę meandry nadzoru i funkcjonowania całości - jeśli będzie zainteresowanie, to odpowiem.

Dość, że po kilku miesiącach obserwacji - chciałem dokładnie poznać, jak system zachowuje się w różnych miesiącach roku - zaobserwowałem (nic odkrywczego), że mimo, iż ogrzewanie pomieszczeń zasadniczo skupione było na taniej taryfie, to pompa załączała się stosunkowo często również w drogiej taryfie. Dlaczego? Najprościej powiedzieć, że w taniej taryfie temperatura zbiornika osiągała na tyle niską temperaturę, że mimo przerwania ogrzewania, pompa musiała się załączyć.

Posiadam wykres temperatur zewnętrznych, wewnętrznych (zasadniczo parter ma stałą temperaturę), załączania grzania, załączania pompy i temperatury wody w zbiorniku buforowym.

Jednak najbardziej interesujący jest wykres zużycia energi elektrycznej ze strony ebok energy - Dostosowanie do taryfy przy ogrzewaniu elektrycznym - pompa ciepła

W kwietniu włączyłem bardziej zaawansowane sterowanie temperaturą w zbiorniku buforowym. Zasadniczo idea była prosta - wyższa temperatura w zbiorniku w taniej taryfie, niższa w droższej. Do tego dodałem jeszcze detekcję gwałtownego spadku temperatury (np. kąpiel) - wtedy pompa również jest włączana.

Oczywiście obserwacja musi ująć cały okres grzewczy - mamy dopiero początek stycznia - jednak to co zobaczyłem, dało mi do myślenia.

Od strony użytkowej - nie ma różnicy - grzanie w domu odbywa się tak samo, woda użytkowa również jest ciepła (w razie czego, grzana 'na żądanie').

Pamiętam, jak instalator przekonywał mnie, że przecież woda w zbiorniku buforowym powinna być zawsze ciepła - to nie tak, po prostu wymagane jest bardziej zaawansowane sterowanie.

A, jeszcze dodam, że również używam informację, czy w domu ktoś przebywa (informacja z załączenia alarmu) + dodatkowo kalendarz (dni wolne etc.)

Serdecznie pozdrawiam,
    Staszek

0 3
  • #2 12 Sty 2015 13:16
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Sty 2015 13:47
    stachuman
    Poziom 2  

Walker29 napisał:
    Albo ten wykres masz źle opisany, albo licznik energii liczy Tobie do tyłu. Co to za wykres? Bo na pewno zużycie energii powinno być dniowe (wtedy trochę inaczej powinien być opisany) lub wg wskazań licznika energii powinny cały czas rosnąć.

Nie napisałeś co to za pompa, jaki do tej pory nią sterowałeś, a czym po zmianach.

Informacje ogólne, nic nie mówiące.

Jest to standardowe zestawienie zużycia energi dostarczane przez energę poprzez panel EBOK, odczyty miesięczne (brak odczytu styczniowego, dlatego 0).
    Nie jest to wskazanie licznika, tylko miesięczne zużycie, inaczej byłby tylko trudniejszy odczyt z wykresu - niepotrzebnie narastający
    Myślę, że to wyjaśnia wykres.

Jest to ogólna informacja, jednak celem tego jest zwrócenie uwagi, iż zdecydowanie warto dopasować się do taryfy elektrycznej na poziomie sterowania pompy ciepła, a nie tylko na poziomie grzania pomieszczeń.

Szczegóły instalacji -
    Pompa ciepła 2.77 kW zirius2
    Zbiornik buforowy 700 litrów

Sterowanie przed zmianą - prosty sterownik z histerezą - programowanie temperatury, histerezy, opóźnienia i załączenia grzania grzałką

Sterowanie po zmianie - komputerem jednopłytkowym i autorskim oprogramowaniem (+ awaryjnie zachowane oryginalne sterowanie) - z zapisanym profilem grzania dostosowanym do taryfy. Nie znalazłem na rynku sterownika umożliwiającego zaprogramowanie profilu grzewczego z różną temperaturą i histerezą w różnych porach dnia(i nocy), że już nie wspomnę, że reakcja na gwałtowny spadek temperatury...

W razie pytań, służę dokładniejszymi informacjami / wykresami (monitoruję temperatury)

Pozdrawiam,
    Staszek

0
  • #4 13 Sty 2015 14:30
    stachuman
    Poziom 2  

Postanowiłem jeszcze dodać wykres pracy urządzeń -

Dostosowanie do taryfy przy ogrzewaniu elektrycznym - pompa ciepła

Opis
    - cieńka niebieska linia - działanie pompy ciepła (wyłączona -10, włączona -5)
    - brązowa cieńka - temperatura wody w zbiorniku buforowym (oczywiście przeskalowane, aby zmieściło się na jednym wykresie)
    - gruba niebieska - temperatura zewnętrzna
    - zielona - załączenie grzania grzejniki na piętrze
    - czerwona - załączenie grzania podłogowego akumulacyjnego na parterze

Na wykresie widać, że pompa załączona została przy gwałtownym spadku temperatury. Co słabiej jest widoczne, to profil załączania w zależności od taryfy, jak również dogrzanie wody w zbiorniku przed skończeniem taniej taryfy..

Pozdrawiam,
    s.

0