Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G510 - One key recovery - partycja tool

12 Sty 2015 11:22 4044 2
  • Poziom 13  
    Witam.

Po raz kolejny One key recovery od lenovo i problemy. Jako że wsparcie serwisowe lenovo ma użytkownika głęboko w d.. proszę was o pomoc.

Jakiś czas temu zakupiłem sobie Lenovo G510 bez systemu, dodatkowo oddzielnie zakupiłem Win 8.1 OEM. Instalacji dokonałem samodzielnie i jako tako to działało. Podział dysku był następujący jakaś mała partycja 350 mega utworzona przez Windowsa, partycja systemowa c, partycja d,e na dane oraz ukryta partycja nazwana OEM zarezerwowana przez system o wielkości 1 GB. Działała też funkcja OKR. Tzn nie mogłem z niej przywrócić systemu ponieważ nie było jako takiej partycji recovery z systemem, ale z poziomu magicznego guzika OKR mogłem odpalić laptopa przejść do trybu recovery zrobić kopie zainstalowanego systemu (partycji c) zapisać ja w dowolnej lokalizacji i ew. w razie potrzeby przywrócić wszystko 1:1 ze zrobionej kopi. Bawiłem się różnymi rzeczami, przed tym dokonałem klonowania dysku na inny aby zachować układ partycji.

Po zabawach chciałem wrócić do oryginalnego systemu win 8.1 przywróciłem wszystko ze sklonowanego dysku, niestety nie sklonowałem jakimś cudem ukrytej partycji OEM o wielkości 1 GB zawierającej pliki OKR przez co recovery nie działa.

Przy odpalaniu laptopa przyciskiem OKR i wybraniu z menu recovery mode laptop się poprostu restartuje i odpala normalny win 8.1. Po instalacji i uruchomieniu OKR pod windowsem, przy próbie zrobienia revocery dysku c otrzymuje informację, w rodzaju obecny system nie obsługuje funkcji recovery.

Tak więc z uwagi na brak plików na tej ukrytej partycji OKR się wysypało i nie działa. Ani lenovo ani sprzedawca nie poczuwa się do odpowiedzialności i pomocy (w sumie sam sobie jestem winny) i udostępnienia zawartości tej partycji.

Stąd moja prośba czy ktoś z szanownych forumowiczów jest w posiadaniu laptopa w tej konfiguracji i udostępnił by klona tej partycji OEM, tool nie wiem jak tam jest w systemie. Zaznaczam, nie ma na niej systemu są tylko pliki OKR więc nie powinno być tu problemów z licencjami itd.

Pozdrawiam...

Edit:
    Osiągnąłem pewne postępy.
    Programem Easus Partition Recovery udało mi się przywrócić dane z usuniętej partycji. Następnie do tej partycji 1gb przypisałem literę dysku skopiowałem przywrócone dane, usunąłem literę dysku i ustawiłem jej id12.

Udało sie ożywić klawisz OKR. Pod windowsem po jego kliknięciu odpala się aplikacja i mam możliwośc utworzenia kopii systemu i zapisu we wskazanej ścieżce na dysku lub mogę podać własną ścieżkę. Przy wyborze restore laptop restartuje do środowiska WinPE (tak samo odpalenie laptopa klawiszem OKR i wybranie recovery mode). Jednakże po załadowaniu środowiska wyskakuje komunikat: one key recovery partition has damaged so do not launch the main application.

Nie mam juz pomysłów...

Edit.
    Sam sobie rozwijam temat ale może się przyda dla potomnych. Olałem One Key Recovery od lenowo. Udało mi się zainstalować WinPE 4.0 z Macrium Reflect jako recovery mode. Na tą nieszczęsną 1 gb partycje wrzuciłem obraz bootowalnego pendrive, zmieniłem jej id na 12 (oem). Teraz włączając laptopa przyciskiem OKR i wybierając recovery mode zamiast OKR odpala się genialny Macrium Reflect którym można zrobić kopie zapasową, klonowanie, przywracanie, ponadto jest konsola i inne narzędzia. Polecam takie rozwiązanie zamiast walki z dziadowskim OKR którego nie wspiera nawet producent. BTW na przyszłość mam nauczkę że budżetowe lenovo to syf, a serwis i support to żart i kpina.

Pozdrawiam...

PS. Dzięki poradzie kolegi ADAMSKY uzyskałem dostęp do narzędzia WIN8 OKR 8.0 (Without_OS). Jest to narzędzie lenovo to przygotowywania do sprzedaży laptopów w wersji OEM. Automatycznie przygotowuje dysk; dzieli i tworzy odpowiednie partycje systemowe, oem i recovery umożliwiając działanie wszystkich niezbędnych funkcji związanych z recovery windowsa. Nie wiem jak tam z licencjami ale skoro serwis ma użytkownika w du** jakoś średnio mnie to interesuje. Jednakże jak wspomniałem wcześniej olałem badziewny soft OKR na rzecz genialnego macrium reflect.

Pozdrawiam...
  • Poziom 5  
    W jaki sposób nagrałeś obraz Pendrive na dysk hdd?
  • Poziom 13  
    Witam.
    Jak zaznaczyłem wcześniej zrezygnowałem z OKR na rzecz Macrium Reflect. W Macrium tworzysz środowisko przywracania systemu na WinPE 4.0 lub nowsze i z poziomu programu można utworzyć albo płytkę cd albo pendrive. Ja utworzyłem pendrive. Następnie poprostu skopiowałem jego zawartość na ukryta partycję OKR (ta o pojemności 1 GB w moim przypadku) z ustawionym id12. Po tym zabiegu używając magicznego przycisku i wyborze recovery mode odpala się środowisko przywracania z macrium - moim zdaniem zdecydowanie lepsze z dodatkowymi narzędziami. Pracowałem - tj. tworzyłem obraz, kopiowałem itd pod normalnym windowsem 8.1.

Pozdrawiam...