Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie diodami przez bramkę XOR

12 Sty 2015 13:37 651 6
  • Poziom 11  
    Witam,
    mam projekt z microcontrolerem, zostały mi 3 wolne nóżki (wyjścia). Chciałbym za ich pomocą uzyskać niezależne sterowanie 7 diod led (tak aby każda mogła być włączana niezależnie), do tego celu chciałbym użyć scalaka z 4 bramkami XOR.

Dla 3 nóżek mogę uzyskać 7 stanów (2^3 minus 1 dla stanu 0 0 0) więc pytanie brzmi "jak połączyć ze sobą te bramki aby móc sterować 7 diodami (włączać i wyłączać je niezależnie) ? "

Czy to jest możliwe? Czy jest na takie rozważania jakieś narzędzie? Jakiś sposób obliczeń?

Poczytałem troche i chyba mój pomysł nie jest w ogóle możliwy do zrobienia. Za to interesuje mnie ile diod moża wysterować niezależnie za pomocą 3 wejść i 4 bramek XOR?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam
    Do zrealizowania Twojego pomysłu potrzebujesz układ 7442, 74153 czy podobne, można taki dekoder zrealizować na 7400/10/20 z bramek XOR nie da się tego zrobić.
    Nie zyskasz nic dodając do 3 wyjść uklad 7486.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Demultiplekser.
  • Poziom 11  
    W takim razie czy ktoś może przedstawić schemat jak to miałoby być zbudowane na innym scalaku ?
  • Poziom 33  
    Najpierw dowiedz się jak działa demultiplekser.
    Na wejścia adresowe dajesz Twoje 3 sygnały (A,B,C), wejście IN przekazuje stan występujący na nim na odpowiednie wyjście Y0...Y7 a tam masz podłączony led katodą lub anodą przez rezystor do +Vcc albo GND.
  • Poziom 27  
    Mając 3 wyjścia możesz niezależnie kontrolować tylko 3 diody LED i żadne bramki ani dekodery tu nie pomogą. Dekoder ośmiowyjściowy z trzema wejściami adresowymi może zapalić jedną diodę LED z ośmiu, ale nie może ustawiać dowolnych kombinacji, to znaczy zapalić dwóch i więcej diod jednocześnie. Możesz za to użyć ośmiobitowego rejestru przesuwnego w rodzaju 74HC4094 lub 74HC595 i wpisywać do niego informację szeregowo. Akurat trzy wyjścia do tego wystarczą: na pierwszym wystawiasz dane bit po bicie, na drugim generujesz impulsy zegarowe, a na trzecim końcowy impuls strobujący, przepisujący zawartość rejestru na wyjścia, do których podłączone są LED-y.
  • Poziom 11  
    Dzięki wszystkim za odpowiedz. Rzeczywiście rozwiązanie z demultiplekserem pozwala zapalić tylko jedną diodę na raz. U mnie by to wystarczyło ale już znalazłem sposób jak sterować wiekszą ilośćią diod. Zrobię to tak jak się steruje w projektach zwanych cube 3x3x3 led - szybkie przełączenia między grupami (w opisywanym projekcie warstwami) ledów.