Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie diodami przez bramkę XOR

12 Sty 2015 13:37 651 6
 • Poziom 11  
  Witam,
  mam projekt z microcontrolerem, zostały mi 3 wolne nóżki (wyjścia). Chciałbym za ich pomocą uzyskać niezależne sterowanie 7 diod led (tak aby każda mogła być włączana niezależnie), do tego celu chciałbym użyć scalaka z 4 bramkami XOR.

  Dla 3 nóżek mogę uzyskać 7 stanów (2^3 minus 1 dla stanu 0 0 0) więc pytanie brzmi "jak połączyć ze sobą te bramki aby móc sterować 7 diodami (włączać i wyłączać je niezależnie) ? "

  Czy to jest możliwe? Czy jest na takie rozważania jakieś narzędzie? Jakiś sposób obliczeń?


  Poczytałem troche i chyba mój pomysł nie jest w ogóle możliwy do zrobienia. Za to interesuje mnie ile diod moża wysterować niezależnie za pomocą 3 wejść i 4 bramek XOR?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam
  Do zrealizowania Twojego pomysłu potrzebujesz układ 7442, 74153 czy podobne, można taki dekoder zrealizować na 7400/10/20 z bramek XOR nie da się tego zrobić.
  Nie zyskasz nic dodając do 3 wyjść uklad 7486.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Demultiplekser.
 • Poziom 11  
  W takim razie czy ktoś może przedstawić schemat jak to miałoby być zbudowane na innym scalaku ?
 • Poziom 33  
  Najpierw dowiedz się jak działa demultiplekser.
  Na wejścia adresowe dajesz Twoje 3 sygnały (A,B,C), wejście IN przekazuje stan występujący na nim na odpowiednie wyjście Y0...Y7 a tam masz podłączony led katodą lub anodą przez rezystor do +Vcc albo GND.
 • Poziom 27  
  Mając 3 wyjścia możesz niezależnie kontrolować tylko 3 diody LED i żadne bramki ani dekodery tu nie pomogą. Dekoder ośmiowyjściowy z trzema wejściami adresowymi może zapalić jedną diodę LED z ośmiu, ale nie może ustawiać dowolnych kombinacji, to znaczy zapalić dwóch i więcej diod jednocześnie. Możesz za to użyć ośmiobitowego rejestru przesuwnego w rodzaju 74HC4094 lub 74HC595 i wpisywać do niego informację szeregowo. Akurat trzy wyjścia do tego wystarczą: na pierwszym wystawiasz dane bit po bicie, na drugim generujesz impulsy zegarowe, a na trzecim końcowy impuls strobujący, przepisujący zawartość rejestru na wyjścia, do których podłączone są LED-y.
 • Poziom 11  
  Dzięki wszystkim za odpowiedz. Rzeczywiście rozwiązanie z demultiplekserem pozwala zapalić tylko jedną diodę na raz. U mnie by to wystarczyło ale już znalazłem sposób jak sterować wiekszą ilośćią diod. Zrobię to tak jak się steruje w projektach zwanych cube 3x3x3 led - szybkie przełączenia między grupami (w opisywanym projekcie warstwami) ledów.