Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

satel Ca 10 - napięcie zasilania-czujki

jolorol 12 Jan 2015 14:49 1833 6
Optex
    jolorol
    Level 7  
    Witam,
    Podłączyłem wszystkie części do cetralki alarmowej Ca 10 satela
    i mam pewien problem, wyjscia out 3 , 1 oraz 2 , mają napięcia przez cały czas, niezależnie czy centrala alarmuje czy nie. Gdy podlacze wszystkie czujki do jednego np out3 , działa poprawnie, leczy gdy podłącze 2 czujki pod jedno,a 2 pod inne wyjście, centrala nie podaje napięcia. Czujki są w konfiguracji 2EOL, działają poprawnie, tak jak pisałem wczesniej, gdy podłacze je pod jedno wejście out 3 . Co robię niepoprawnie?
    Wyjście out1 zaprogramowałem jako alarmowe. Tamtych nie programowałem , bo stwierdziłem, że gdy jest juz w nich napięcie to nie trzeba. Proszę o podpowiedź.
  • Optex
  • Helpful post
    conan02

Level 30  
    Domyślnie po resecie systemu CA10 ma OUT1 i 2 jako wyjście alarmu, OUT3 zasilanie czujek. Nie zapomnij o rezystorach na nieużywanych wyjściach bo będzie błąd systemu i nie da się uzbroić alarmu. Rezystory są dodawane w komplecie z centralką. Na wszystkich wyjściach jest napięcie pilotujące, służące do kontroli poprawności obwodu, kiedy podepniesz sygnalizatory lub rezystory to spadnie do bliskiego zeru.
  • Optex
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    karol-jaskulski
    Level 14  
    Witam

Napięcie na tych OUT-ach jest praktycznie zawsze, ponieważ centrala "bada" czy jest tam obecne obciążenie, mówiąc wprost - "sprawdza, czy coś jest podłączone". Proszę zwrócić uwagę na ustawienia fabryczne centrali CA-10. Wyglądają one następująco:

OUT1 - Sygnalizator alarmowy
    OUT2 - Sygnalizator alarmowy
    OUT3 - Zasilanie np. czujników

Najprościej jest podłączyć sygnalizator zewnętrzny do OUT1, OUT2 - sygnalizator wewnętrzny, jeśli takowy się nie znajduje to należy wyjście obciążyć rezystorem 2.2 k ohm. Wyjście OUT3 wykorzystać do zasilania czujek.
    jolorol
    Level 7  
    Dzięki za pomoc o rezystorach nie zapomniałem, jednak gdy podłączyłem sygnalizator pod out1 to od razu po załączeniu zasilania było cały czas napięcie, niezależnie czy była w stanie alarmu czy nie. Przeprogramowałem wyjście i jest ok. Zrobiłem z ciekawości reset, ale nadal było tam cały czas napięcie, więc przeprogramowałem i jest ok.
    Mam do Was jeszcze jedno pytanie. Mam jeden kontaktron boczny, podłączyłem go pod wejście z4 ustawiłem jako NC, opóźniona, ale tak jakby go nie było. Czy winienem podłączyć bez rezystora?
  • Helpful post
    karol-jaskulski
    Level 14  
    Należy sprawdzić, czy kontaktron w ogóle działa. Najlepiej na manipulatorze, sprawdzając czy dioda 4 się zapali ( jeśli manipulator LCD to proszę wywołać funkcje stan wejść). Większość kontaktronów jest jako NC, a więc powinno działać, ewentualnie można kontaktron sprawdzić przy pomocy multimetru. W samej centrali na Z4 może też być ustawiona funkcja "bez reakcji alarmowej". Przyczyn może być wiele...

Jeśli coś w centrali jako wejście jest ustawione jako NC lub NO to w żadnym wypadku nie powinien znaleźć się tam rezystor. Rezystora używamy tylko w przypadku konfiguracji EOL 2EOL/NC 2EOL/NO
    jolorol
    Level 7  
    Temat zamykam wszystko wyjaśnione, dziękuję