Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Ideapad z510 - Nagła śmierć baterii przy 0,5 rocznym laptopie

Shaker89 28 Sie 2015 20:40 49746 101
  • #31 28 Sie 2015 20:40
    jebuem
    Poziom 2  

mam to samo, z tego co czytam w necie pełno takich przypadków
    ostatni raz kupiłem coś firmy lenovo, czuję się jakbym wydał 2500zł za możliwość używania laptopa przez rok czasu
    nowa bateria w serwisie kosztuje 299 netto, gwarancja na nią jest 3 miesiące a nie mogą mi zagwarantować, że znowu nie padnie
    farsa jakaś, przecież tym powinien zając się uokik, ten laptop ma wadę fabryczną w montowanych bateriach albo w samej swojej konstrukcji skoro ten problem tak często występuje

• #32 29 Sie 2015 17:48
    Lupo - baterie

Poziom 23  

sossar92 napisał:
    Z tego co sie dowiedziałem to juz mi gwarancja nie pomoże. Mogę ją wyjąć i tylko na kablu jechac?

Raczej tak, aczkolwiek niektóre egzemplarza bywają tutaj wybredne. Wszystko zależy od BIOSu, najlepiej po prostu sprawdź wyciągając baterie.

jebuem napisał:
    ten laptop ma wadę fabryczną w montowanych bateriach albo w samej swojej konstrukcji skoro ten problem tak często występuje

Powiem Ci szczerze, że dla mnie wszystkie baterie zbudowane na ogniwach cylindrycznych, które są chowane w obudowie laptopa to jakaś farsa. Baterii li-ion szkodzi ciepło, a w takim lapku pod obudową czasami jest jak w piekarniku. Inna sprawa, że na starcie są to baterie o niskiej pojemności (są tylko 4 ogniwa łączone szeregowo).

• #33 31 Sie 2015 08:00
    jebuem
    Poziom 2  

@Lupo - baterie
    jak szukałem rozwiązania tego problemu przewinęła mi się wasza strona firmowa.
    może tutaj zadam pytanie czy jest sens do was z tym uderzyć? czy regeneracja coś pomoże, lub opcja kalibracji baterii opisana na waszej stronie?

na oficjalnym forum lenovo pojawiają się wpisy takiego typu
    "I tried every thing like taking the battery out and reinstalling it , uninstalling the acpi , also the power management app , battery reset , bios reset etc etc , and then I bought a new battery and after 5 days of getting a new battery same problem occurred."

czy jest sens w ogólne jakąkolwiek kasę wydawać na tego laptopa? czy pozostaje go używać jak zwykły desktop, na kablu?

• #35 31 Sie 2015 10:23
    PioterBe
    Poziom 9  

Kolego jebuem poczekaj parę tygodni; mam podobny problem, z tym że dałem baterię do regeneracji, pierwsza opcja nie wyszła - z innymi układami nie działa.
    Trzeba mieć oryginalny układ.

Na razie możesz śmiało wyjąć baterię i korzystać z laptopa jak stacjonarny.
    Przeczytaj cały wątek to zobaczysz jakie ludzie mają problemy- pamiętaj nie jesteś sam :)

• #36 31 Sie 2015 13:37
    jebuem
    Poziom 2  

czytałem cały, czytałem również oficjalne forum lenovo (bardzo duży temat o tym, plus liczne mniejsze wpisy), dzwoniłem do oficjalnego supportu, nawet wpis na oficjalnym profilu fb

chyba jesteśmy pozostawieni sami sobie z tym bublem, jak ktoś ma jeszcze gwarancje to może się załapać na wymianę baterii. u mnie koniec gwarancji w ubiegłym miesiącu, najbardziej mi zależy na info czy jest sens ładować kasę w tego laptopa (jak ma mnie za miesiąc spotkać to samo) czy od razu kupić nowego.

wieczorem jak będę w domu to wrzucę screeny z Battery Mon

• #37 31 Sie 2015 13:53
    PioterBe
    Poziom 9  

Ja na razie władowałem, ale jaki będzie efekt to jeszcze nie wiem - czekam na oryginalny układ.

• #39 31 Sie 2015 22:22
    taurrandir
    Poziom 9  

Rok i trzy miesiące i mam to samo.
    Dodatkowo klawiatura przestaje działać po zalogowaniu. Po wygaszeniu ekranu, nawet mysz nie reaguje, więc nie mogę nic zrobić. Ktoś miał podobne objawy?

BatteryMon pokazuje mi FCC: 48000 przy design capacity: 43200. Skąd takie FCC?

• #40 02 Wrz 2015 16:43
    Lupo - baterie

Poziom 23  

jebuem napisał:
    screen z batterymon

Twoja Bateria jest zużyta i nadaje się do regeneracji.

taurrandir napisał:
    BatteryMon pokazuje mi FCC: 48000 przy design capacity: 43200. Skąd takie FCC?

Najprawdopodobniej to jakiś błąd we wsadzie. Znane są też przypadki że w niektórych kontrolerach ustawia się FCC wyżej od DC :)

• #41 13 Wrz 2015 20:17
    PioterBe
    Poziom 9  

Witam,

No niestety u mnie regeneracja baterii nie przyniosła efektu, zmiana kontrolera na inny spowodowała że komp nie widział baterii i nie ładował jej...

Teraz zastanawiam się nad kupnem baterii, tylko na aliexpress troszkę się boję

• #42 13 Wrz 2015 21:23
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Rzeczywiście, ten laptop nie będzie działał z baterią, w której elektronika została zmieniona na inną. Z510 ma wpisany w bios kontroler - w tym wypadku MAX17808. Kontroler Bq8030 (pcb sanyo) nie jest akceptowany przez bios. Panie Piotrze, do tej pory nie zdobyłem niestety dla pana oryginału baterii do regeneracji.

• #43 14 Wrz 2015 17:28
    Adam-T
    Poziom 38  

PioterBe napisał:
    Teraz zastanawiam się nad kupnem baterii, tylko na aliexpress troszkę się boję

Może nie na temat ale napisze. Niedawno prosiłem kolegę, żeby kupił mi wyświetlacz do telefonu na aliexpress (osobiście nie miałem akceptowalnej karty kredytowej). Po ok 10 dniach miałem wyświetlacz. Ponoć sprzedający dostaje kasę dopiero jak kupujący potwierdzi otrzymanie przesyłki.

• #44 14 Wrz 2015 20:43
    PioterBe
    Poziom 9  

Zakupy na aliexpress się nie boję- nie raz tam kupowałem, jednak strach jest czy bateria będzie pasować; wybrałem to

• #45 22 Wrz 2015 12:39
    manikowski
    Poziom 6  

u mnie to samo rok i 4 miesiące -najpierw dziwne skoki poziomu naładowania baterii potem przy pełnym wskaźniku lapek się wyłączył , po włączeniu pokazywał 1% ładuje, po 5 minutach pokazywał 100% a po odłączeniu ładowarki się wyłączał... Teraz mam czerwony x na symbolu pustej baterii ale jak najadę myszką mam 95% rozważ wymianę baterii :D
    Jak tak sobie pomyślę to problemy zaczęły się w momencie kiedy żona zaczęła mi podgrzewać ostro lapka grając w wieśka 3.... ale może to tylko moja spaczona wyobraźnia..:)

Tak czy inaczej czekam niecierpliwie na wieści od kogoś kto wymienił już baterię -czy działa czy wszystko jest ok?

• #47 29 Wrz 2015 17:50
    kooict
    Poziom 5  

Przeczytałem cały temat i mam dwa pytania:

- czy można korzystać z laptopa jak wyciągnie się baterie? czy wszystko działa? nie "zamula"?

- i nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale regeneracja baterii działa zawsze? czy tylko jak ma się oryginalną elektronikę (przepraszam ale nie wiem jak inaczej to nazwać)

• #48 30 Wrz 2015 09:32
    Lupo - baterie

Poziom 23  

- trudno jest powiedzieć jak będzie w przypadku Twojego laptopa. Niektóre nie chcą się włączyć po wyciągnięciu baterii, a jeszcze inne mogą się włączyć, ale prędkość pracy na tych laptopach spada o 50%. Najlepiej po prostu sprawdź jak jest w Twoim przypadku
    - Jeżeli Twoja bateria jest oryginalna i otrzymałeś ją wraz z laptopem to na pewno elektronika również jest oryginalna. Tak jak wspominane było poprzednio baterie te są na MAX17808 i nie ma problemu z ich regeneracją.

• #49 03 Paź 2015 18:10
    konradjc
    Poziom 2  

Witam, mam taki problem ze ładuje do 100% i wytrzymuje np. do 35% i komputer sam się wyłącza. 11 miesięcy od zakupu... porażka. Baterrymon wywalił takie dane jak w zał. Czy ktoś może się wypowiedzieć czy te parametry są ok i czy ta bateria wykazuje jakieś oznaki ze nadaje się do serwisu?

Pliki:

BM - screeny zrobione są 5-10 minut od pełnego naładowania

BM2 - około 45 minut od pełnego naładowania

Godzina od pelnego naładowania - jak nazwa wskazuje :) godzina od pełnego naładowania - troche ponad godzine

2 godziny od naładownia

• #51 03 Paź 2015 20:14
    konradjc
    Poziom 2  

no i około 10 minut od zrobienia ostatniego screena komputer się wyłączył, wskazywał około 60% naładowania. Bez kabla nie chciał się uruchomić.

Kalibracje robiłem z zaleceniami ze strony http://lupo-baterie.pl/blog/kalibracja-baterii-do-laptopa/kalibracja-baterii-do-laptopa (pkt. B i C).

Zaznacze tylko ze problem zaczął się w momencie jak zrobiłem kalibracje przez dostarczony przez Lenovo energy manager i to był chyba błąd :( . Nie ukrywam ale Lenovo powinno zmodyfikować tą aplikacje aby diagnozowała parametry i wywalała kiedy należy i można "coś" zrobić.

Nie wiem czy należy ponownie zrobić kalibracje przez Energy Manager?

Jedyne czym mogę się pocieszyć to to, że od momentu 100% naładowania do wyłączenia komputera około 60% naładowania, bateria wytrzymała troche ponad 2 godziny.

pozdrawiam

• #53 03 Paź 2015 20:30
    konradjc
    Poziom 2  

Czy grzebanie w tym modelu (wyciągnięcie baterii) nie spowoduje utraty gwarancji? Nie ukrywam ale też dzwoniłem na infolinie Lenovo i koleś z infolinii powiedział mi ze możliwe ze będzie trzeba oddać komputer do serwisu w Niemczech.

Jak będą mieli części zamienne do wmontują nową baterie jak nie to dadzą nowy komputer.

Gwarancja kończy mi się 07.11.2015

pozdrawiam

• #55 03 Paź 2015 20:52
    konradjc
    Poziom 2  

No chciałbym jeszcze spróbować uratować tą baterie. Koleś na infolinii powiedział mi ze jak oddam komputer to może się tak zdarzyć ze mogą trzymać go nawet do miesiąca (może się nasunąć pytanie - po co sprzedają produkt w kraju w którym nie ma serwisu na ten produkt).

pozdrawiam

• #56 04 Paź 2015 12:18
    Lupo - baterie

Poziom 23  

Lenovo ma serwis w Niemczech. Kiedyś reklamowałem u nich touchpada w nowym laptopie i też musiałem do RFN wysyłać.

Wracając do tematu baterii - możesz regenerować tą baterie, albo wysłać ją na gwarancji do producenta. W przypadku regeneracji faktycznie możesz stracić prawo do gwarancji w następstwie otwarcia obudowy laptopa.

• #57 12 Paź 2015 22:09
    adamos1812
    Poziom 13  

Witam, tak się składa, że ja mam trochę odmienny problem. Mianowicie bateria ładuje się tylko podczas gdy laptop jest wyłączony. Gdy używam laptopa to bateria trzyma około 2 godziny (oglądanie filmów z neta, granie), lecz jest on podłączony cały czas do sieci. Odłączając na chwilę ładowarkę i podłączając z powrotem wskakuje na chwilę ładowanie, po czym po dosłownie kilku sekundach już nie ładuje. Irytuje mnie to, bo zawsze po 2 godzinach użytkowania, pada mi laptop nawet gdy jest podłączony do sieci. Wie ktoś jak na to zaradzić ? Będę ogromnie wdzięczny za każdy pomysł. Pozdrawiam