Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję informacji o transformatorach, mostkach i schematu zasilacz

MrKris1224 19 Jan 2015 19:50 7248 62
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  yoachim95
  Level 15  
  MrKris1224 wrote:
  Z racji tego że nie bardzo ludzie chcą tutaj pomóc postanowiłem zaryzykować i samemu z małą waszą pomocą zlutować z tego jakiś zasilacz...

  Kolego sam jestem początkujący i czasem też mam jakieś swoje ''świetne'' pomysły, których uparcie się trzymam ale Twoje pomysły przebijają dosyć mocno moje. :)
  Albo sobie załatw jakiś gotowy zasilacz od laptopa i do tego kup sobie ten zestaw i złóż go albo kup sobie taki zasilacz jeżeli zależy Ci na tym, żeby był mały... :)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  tos18
  Level 40  
  Potrzebujesz jeszcze kolego przyłbicy do ochrony twarzy - bo jak ten wynalazek da ognia to uszczerbek na zdrowiu murowany.

  Chcesz przerabiać atx-a a ile schematów zasilaczy atx przejrzałeś ?
  Dopasowałeś jakiś schemat do swojego zasilacza ? Wiesz jak zaadoptować pętlę sprzężenia zwrotnego by reagowała tylko na napięcie 12V (zakładam że co to jest sprzężenie zwrotne wiesz)

  Czy może masz tylko elementy które opisałeś ?
  rozumiem że masz czym zmierzyć indukcyjność uzwojeń transformatora oraz ich prąd nasycenia.

  PWM (modulacja szerokości impulsów) to nie element tylko sposób sterowania podawaniem napięcia na transformator.

  Dawno temu gdy zaczynałem zabawę z elektroniką dostałem opis wykonania urządzenia (nie pamiętam już co to było) ale na początku autor napisał coś co brzmiało mniej więcej tak: Jeżeli nie wiele rozumiesz z tego opisu odpuść sobie na razie budowę tego urządzenia - zdobądź trochę doświadczenia na prostszych układach i wtedy wróć do mojego opisu.
 • #33
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Okej rozumiem, lecz sądzę że wywalić z tego zasilacza można by przynajmniej połowę z racji tego że me on aż 3 (lub 5) różne napięcia 3.3V, 5V, 12V no i chyba jeszcze te na minusie chyba że to jakaś ich mutacja ^_^

  Połowę spójrz na schemat tego będzie max 5-10 elementów.

  Quote:
  1) Filtr wejściowy (To te 2 zwoje drutu nawinięte na okrągły ferromagnes)
  2) Mostek
  3) Kondensator filtrujący
  4) Transformator

  Czego mi jeszcze brakuje? Czytałem że potrzebna jeszcze jakaś regulacja napięcia PWM czy coś takiego. Jak to wygląda bym mógł to wylutować z ATX'a ??
  Półmostkowego układu wyjściowego, transformatora sterujacego, kontrolera PWM z peryferiami: ustalaniem częstotliwości, układem kluczowania transformatora sterującego, rezystorami od pętli sprzężenia zwrotnego i dzielników napiecia referencyjnego, kompensacji częstotliwościowej, diod prostowniczych po stronie wtórnej radiatorów, dławika wyjściowego, kondensatorów filtru po stronie wtórnej, no i zasilania kontrolera PWM, tyle w skrócie, jeśli czegoś z tego opisu nie rozumiesz... patrz jak powyżej.

  Pomyśl nad taką prostą rzeczą, jak bys to rozwiązał, kontroler PWM trzeba z czegoś zasilić - niskim napieciem 12V, napięcie takie jest na wyjściu zasilacza podczas pracy, ale co ze startem? zanim zasilacz sie uruchomi nie ma napięcia do zasilania kontorlera, więc nie ma sie jak uruchomić.

  Quote:
  Z racji tego że nie bardzo ludzie chcą tutaj pomóc postanowiłem zaryzykować i samemu z małą waszą pomocą zlutować z tego jakiś zasilacz...
  Nie można tak sobie zlutować, najpierw trzeba wiedzić co zlutować, w tym celu trzeba zaprojektować, pomierzyć, policzyć, dobrać to i owo, bez tego my też nie wiemy co zlutować.
 • #35
  tos18
  Level 40  
  Tylko po co ?
  Poszukaj schematu swojego zasilacza. Przedstaw na forum. Wtedy zobaczymy co można zrobić.
  Przynajmniej podaj producenta i model zasilacza - bo jak na razie wiemy że masz jakiś zasilacz atx i chcesz go przerobić by dawał 12V bez potrzeby obciążania pozostałych linii (mam nadzieję że czytasz podrzucane przez kolegów artykuły).
 • Altium Designer Computer Controls
 • #38
  MrKris1224
  Level 12  
  Co do linków które podał kolega to model niby ten sam aczkolwiek patrząc po zdjęciach z linku nr 1 mój trochę inaczej wygląda w środku ale prawie identycznie. Co do linku 2 to też bardzo podobny schemat ale nie ten sam. Lecz większość elementów się zgadza.

  Szukałem schematu tego zasilacza i niestety nigdzie nie mogę go znaleźć.
 • #40
  MrKris1224
  Level 12  
  Proszę pana... Z moimi umiejętnościami plastycznymi ten schemat po narysowaniu zajmie całą ściane 3mx4m ... A ogólnie to trochę ścieżki są innaczej poprowadzone albo to ja nie umiem porównać schematu. Dodatkowo w moim zasilaczu nie ma osobnej płytki przy mostku i osobnej płytki do kontroli obrotów wiatraka. Ale główne elementy typu transformator i kontroler się zgadzają
 • #41
  brofran
  Level 39  
  MrKris1224 wrote:
  Proszę pana... Z moimi umiejętnościami

  Zdajesz sobie z tego sprawę , to dobrze . Już kilku userów proponowało ci abyś nie robił zasilacza impulsowego od podstaw , bo ... nie dasz rady .Bez oscyloskopu trudno uruchomić taki zasilacz . Lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie naprawa zasilacza ATX który już posiadasz . Z takiego typowego uzyskasz takie parametry jakie potrzebujesz , czyli 12 V , 10 A i nawet więcej , odporność na zwarcia , oraz parę niższych napięć o dobrej stabilizacji .
 • #42
  MrKris1224
  Level 12  
  Kolego widzę że nie uważnie czytasz. Zasilacz z którego teraz chcę coś robić jest cały i zdrowy oraz przerobiony na warsztatowy delikatnie. Lecz denerwuje mnie anty przepięcie bo czasem sie zdarza i wtedy wyłącza mi się zasilacz automatycznie i muszę go odpiąć od prądu bo włączenie i wyłączenie nic nie daje. Poza tym chcę zmniejszyć jego rozmiary. A z moimi umiejętnościami chodziło mi o rysowanie
 • #43
  tos18
  Level 40  
  Painta szanowny autor nigdy nie używał ?
  Poprawnego schematu szukaj waść po symbolu kontrolera.
  Bez wspólnego poprawnego schematu nic nie zdziałamy - wszak skąd mam wiedzieć czy proponując wylutowanie jakiegoś elementu kolega wylutuje ten o którym myślę ?
  Zwłaszcza jeśli okaże sie że na schemacie wg którego pracujemy element oznaczony jest np D4 a u kolegi w zasilaczu będzie to powiedzmy D6 ?
 • #44
  MrKris1224
  Level 12  
  Kurczę faktycznie to troszkę inny zasilacz niż ten ze schematu ten ma kontroler 2005 a filtr i dzielnik napięcia przy wejściu 230V ma inną kolejność ułożenia elementów. Jeżeli to pomoże to podaję wersję zasilacza z płytki: X-2005C ATX Ver: 1.4
 • #45
  MrKris1224
  Level 12  
  Tak więc znalazł może kolega schemat do tego że zasilacza?


  @Update

  Znalazłem schemat bardzo podobnego zasilacza prawdopodobnie Ver: 1.2 na kontrolerze 2003. Ścieżki są bardzo podobne i sądzę że nie są to jakieś istotne zmiany. Na płytce mojego zasilacza jak widzę 2005 ma 16 nóżek i na płytce jest rozrysowane miejsce na niego ale są tam też rozrysowane 4 piny dla 2003 gdzie po prostu do niczego nie służą. Sądzę że kolega mógłby mi podać jakich elementów potrzebuje a ja poszukam ich na płytkach typu jaki rezystor czy kondensator i spróbowałby mi zrobić jakiś prosty schemat. Transformatory między radiatorami to:
  ERL-35-2005 ( Największy ), EEL-18-2005 ( Mniejszy ), EEL-19-2005. Rezystory i kondensatory się poszuka bo mam płytek masę + cały zasilacz.
 • #46
  tos18
  Level 40  
  MrKris1224 wrote:
  Tak więc znalazł może kolega schemat do tego że zasilacza?


  Kolega raczy żartować ?!

  MrKris1224 wrote:
  Znalazłem schemat bardzo podobnego zasilacza prawdopodobnie Ver: 1.2 na kontrolerze 2003.


  To bardzo miło - tylko co mi daje ta informacja ?

  Tu jest kilka schematów zasilaczy
 • #47
  MrKris1224
  Level 12  
  Otóż kolego miałem nadzieje że pomożesz mi w poszukiwaniach. Dziś nie dam rady jutro pewnie spróbuję narysować schemat tego zasilacza. Na razie znalazłem kilka podobnych. Ten ma zgodność od wejścia VAC do dzielnika za mostkiem: http://danyk.cz/s_atx06f.png Możliwe że więcej rzeczy się tam zgadzało ale na pewno nie kontroler i transformatory. Reszta schematów z tej stronki nie pasuje. Czy nie prościej kolego byłoby gdybyś narysował mi jakiś schemat bazujący na 2005 i tych transformatorach co mam??
 • #48
  MrKris1224
  Level 12  
  Chyba się poddaje z racji że nie dam rady przerysować tego schematu... Przerysowałem do mostka i dalej nie jestem w stanie tego ogarnąć... Nie mógłby kolega powiedzieć czego potrzebuję? ja postaram się poszukać tego na płytce.Czy to tak dużo?
 • #49
  tos18
  Level 40  
  - Nie czytasz uważnie tego co piszą koledzy.
  - dostałeś całą stronę schematów na których jest wszystko czego potrzeba.

  Nie podając konkretnych informacji
  oczekujesz kolego ode mnie usług wróżkarskich.

  A wystarczy dobrać odpowiedni schemat i go zmodyfikować

  Zobacz jeszcze tu
  A tu ktoś zrobił to co Ty zamierzasz ale z zasilaczem na TL494
 • #50
  MrKris1224
  Level 12  
  Czytam uważnie :) Kolego dostałem całą stronę niepasujących schematów :) Nie oczekuję usług wróżkarskich tylko pomocy przy przeróbce... Nie moją winą jest to że tego schematu nie ma nigdzie w internecie. Gdybym takowy znalazł już dawno bym go wstawił i zapewne wszystkim było by pomóc mi łatwiej ale go nie ma. Z innej beczki przerysowanie go jest dla mnie zbyt dużym wyzwaniem z racji że płytka jest dość stara i nie we wszystkich miejscach jest widoczne dobrze czy ścieżki się tutaj łączą czy nie... Jeżeli koledze coś to pomoże to mogę wstawić zdjęcia zasilacza od góry jak i płytki od spodu
 • #51
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  dostałem całą stronę niepasujących schematów
  Wszystkie schematy są podobne, składają się z tych samych bloków, pełniących te same funkcje, tylko różnie zrealizowanych. To nie jest tak że "nie pasują" jak będziesz odrysowywał schemat tego swojego będzie ci łatwiej, bo będziesz wiedział gdzie jakich elementów i połączeń się spodziewać, bez tego jest więcej roboty bo gdy odrysowujesz zupełnie nieznany schemat robi się straszna plątanina i trzeba kilka razy przerysowywać i łatwiej się pomylić.
  Quote:

  Chyba się poddaje z racji że nie dam rady przerysować tego schematu... Przerysowałem do mostka i dalej nie jestem w stanie tego ogarnąć...
  Pisaliśmy ci że nie dasz rady przy przerabianiu bo nie masz odpowiedniej wiedzy, ale żeby się zaciąć na przerysowywaniu? leń jesteś i tyle, w technikum dawali uczniom taki zasilacz do przerysowywania i jakoś im to szło (nie mieli podobnych schematów do podpatrzenia), choć nikt z nich nie wiedział jak działa, ani jak to zmodyfikować. Jeśli robisz to poraz pierwszy może ci to zająć wiele godzin i może wymagać wielokrotnych poprawek, ale nie chrzań że nie dasz rady, pod względem poziomu trudności to najłatwiejsza część pracy, tylko trochę żmudna.

  Jak dostaniemy gotowy schemat to nie masz gwarancji że uprościmy go tak bardzo jak byś tego chciał (niektórych elementów wyrzucić sie nie da), poza tym w układzie z kontrolerem IC2003 lub 2005 nikt nie powie ci z całą pewnością jak on działa bo chińczyki trzymają to w tajemnicy (wiadomo tyle ile mozna sie domyślić z podobieństwa układu pracy do innych kontrolerów), TL494 (lub odpowiednik KA7500) jest powszechnie znany i ma dostępną dobrą dokumentacje wiec mozna z nim robić co sie komu podoba, dlatego wiele przeróbek dotyczy tego układu.


  Quote:
  Posiadając następujące elementy:

  1) Filtr wejściowy (To te 2 zwoje drutu nawinięte na okrągły ferromagnes)
  2) Mostek
  3) Kondensator filtrujący
  4) Transformator

  Czego mi jeszcze brakuje? Czytałem że potrzebna jeszcze jakaś regulacja napięcia PWM czy coś takiego. Jak to wygląda bym mógł to wylutować z ATX'a ??
  Prawdopodobnie maksymalnie uproszczony zasilacz, nadal będzie zawierał kilkadziesiąt elementów, jest możliwe że ty przerysujesz schemat, my przerobimy, a potem jako laik uznasz że zrobiliśmy to źle, bo miał bć prosty a nie jest i nie będziesz budował takiego skomplikowanego układu, wiec cała praca pójdzie na marne, tyle że opanujesz odrysowywanie schematów z płytki.
  Żebyś nie miał złudzeń patrząc na przeciętny schemat gwarantuję ci że poniżej 30 elementów zejść sie nie da.
 • #52
  brofran
  Level 39  
  MrKris1224 wrote:
  Jeden z tych transformatorów co podałem na uzwojeniu pierwotnym ma 3 piny z czego jeden jest ucięty więc sądze że to INPUT 230V

  Jeżeli ten transformator jest sprawny , to dasz radę z niego zrobić zasilacz . Dodasz tylko mostek prostowniczy , kondensator i regulator napięcia na jednym scalaku i tyle . Na samodzielną budowę zasilacza na bazie ATX-a przy twojej wiedzy , wyposażeniu warsztatowym i doświadczeniu nie masz szans . Takie realia których nie przeskoczysz .
 • #53
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Jeżeli ten transformator jest sprawny , to dasz radę z niego zrobić zasilacz .
  Wspomnę tylko że właściwy (sieciowy) transformatorłatwo poznać po tym że (przy mocy 60W) waży >0,5kg, zajmuje objętość większą niż dwie pięści, oraz nie ma jednolitego szarego (ferrytowego) rdzenia.
  W telewizorach (poza Rubinem) ani w zasilaczach ATX sieciowych transformatorów nie ma!
 • #54
  tos18
  Level 40  
  Kolego brofran autor w pierwszym poście podaje pochodzenie wszystkich posiadanych transformatorów - z zasilaczy impulsowych ATX
  W zasilaczach tych nie stosuje się transformatorów sieciowych.
  Wiec żaden z nich nie nadaje się do podłączenia bezpośrednio do sieci.
 • #57
  MrKris1224
  Level 12  
  Jak uda mi się kiedyś tam przerysować schemat tej płytki to wstawię tutaj i wrócimy do tematu. A tak ogólnie nawet jeżeli cały zasilacz będzie miał 30 elementów to i tak lepiej bo zawsze mogę to upchnąć w małym pudełeczku a sądzę że na pewno będzie dużo mniejszy bo skoro ten ma tyle napięć a ja potrzebuje 1 ;)
 • #58
  tos18
  Level 40  
  Ilość elementów zasilacza tego typu nie jest wprost proporcjonalna do ilości napięć.
  Pozbędziesz kilku może kilkunastu podzespołów po stronie wyjść.