Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MC34063 - Stabilne napięcie 5V w samochodzie

12 Sty 2015 21:25 1542 6
  • Poziom 11  
    Witam
    Robię kilkukanałowy woltomierz napięcia w samochodzie oparty na przetworniku A/C.
    Napięciem odniesienia dla przetwornika jest napięcie zasilania 5V.
    5V dla przetwornika A/C i dla mikrokontrolera uzyskuję za pomocą MC34063.
    Problem mam taki że z akumulatora mam zasilanie 12V a z alternatora 14,4 i w związku z tym skacze mi lekko napięcie zasilania przetwornika A/C.
    W jaki najprostszy sposób ustabilizować napięcie zasilania przetwornika A/C?

Próbowałem dioda Zenera 4,7V ale wtedy napięcie na przetwornicy mi spada do 2V.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    Kup na Allegro moduł zasilacza na jakimś sensownym układzie, na przykład MP1584. W 15 zł się zamkniesz, a będziesz miał porządne, stabilne, nieszumiące zasilanie.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    MC34063 nie jest pomyślany jako źródło napiecia odniesienia, a zasada działania jest taka (regulator histerezowy) że nie da się uzyskać stałej wartości napiecia na wyjściu.

Najlepsze wyjście to:
    1 pozbyć się MC34063
    2 Rozdzielić zasilanie i napiecie odniesienia
  • Poziom 11  
    Poprostujakub napisał:
    Kup na Allegro moduł zasilacza na jakimś sensownym układzie, na przykład MP1584

A czy taki moduł zasilania będzie miał miał stabilne napięcie na wyjściu niezależnie od napięcia zasilania? Zależy mi aby na wyjściu było zawsze 5V niezależnie czy na wejściu jest 12V czy 14,4V.

Z przetwornik A/C mam już zakupiony więc nie chciałbym go zmieniać.

MC34063 stosuję dlatego, że mam cała serię płytek z tym modułem zasilającym i nie chciałem projektować wszystkiego od nowa.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tak. Producent deklaruje, że w całym zakresie napięć wejściowych napięcie wyjściowe zmieni się o mniej niż 0,3%. A tu mamy tylko zmianę znacznie mniejszą. MC34063 jest układem dość podłym i nadaje się do zasilania niewymagających odbiorników.
  • Poziom 11  
    Zraziłem się kiedyś do modułów z allegro po testach z modułem na LM1117 gdzie napięcie wyjściowe wahało mi się o prawie 1V.
    Ale właśnie znalazłem na warsztacie moduł oparty na LM2596 i faktycznie napięcie wyjściowe jest sztywne, a w tej cenie po której chodzą na allegro nie opłaca mi się nawet budować przetwornicy na MC34063.
    Dzięki wielkie za pomoc, tego właśnie było mi trzeba.