Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe połączenie przewodów w fabrycznym kablu jack mono - XLR

JarekS.. 13 Sty 2015 00:12 1596 5
  • #1 13 Sty 2015 00:12
    JarekS..
    Poziom 7  

Witam, dotychczas kable jack mono - xlr lutowałem według tradycyjnego schematu również zamieszczonego na tym forum. Nie dawno kupiłem kilka kabli Cordial Rean również jack mono - xlr ale po odkręceniu wtyków okazało się, że od strony XLR kanał L i P idą do 2 a masa do 3 i 1. We wtyku jack mono z kolei L i P idą do główki, masa do masy. O co tu chodzi? Powyższymi kablami robię wysyłkę z miksera do odsłuchów muzyków i już zbaraniałem, który kabel jest lepszy.

0 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Sty 2015 06:52
    jakubwaba
    Poziom 20  

Przy przewodach niesymetrycznych (JACK TS - XLR) łączysz gorący do czubka jacka (tip) i do pinu 2 w XLR, ekran w jacku wiadomo, w XLR do zmostkowanych pinów 1 i 3.
    Przy przewodach symetrycznych (JACK TRS - XLR) gorący tak samo (TIP jacka do pinu 2 XLR) natomiast zimny (pierścień-RING jacka do pinu 3 XLR), ekran do pinu 1 XLR.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 13 Sty 2015 12:23
    JarekS..
    Poziom 7  

Ok czyli w które łączenie lepiej się sprawdzi do wysyłki na odsłuch (ucho) dla muzyka a które do podłączenia np. gitary czy basu z mikserem w sytuacji gdzie muszę się wpiąć w konsolę XLR (wejścia jack są już zajęte).

Ok, już sobie wyczytałem, nie zaśmiecam tematu. W obydwu przypadkach spokojnie mogę użyć wersję nie symetrycznej... (?)

0
  • #4 13 Sty 2015 12:33
    jakubwaba
    Poziom 20  

Tak możesz używać niesymetryczne. Połączenia symetryczne używa się przy długich odcinkach przewodów np. mikrofonowych.

0
  • #5 13 Sty 2015 20:56
    DjMapet
    Poziom 43  

JarekS.. napisał:
    od strony XLR kanał L i P

W połączeniu czy to symetrycznym, czy niesymetrycznym, nie ma czegoś takiego jak kanał L i P.
    Jeśli potrzebujesz kabli do połączeń niesymetrycznych, to kupuj kable niesymetryczne (jedna żyła + ekran). Nie ma sensu przepłacać za kable symetryczne (dwie żyły + ekran).
    Prawidłowe połączenie niesymetryczne kabla ze złączami XLR - TS: https://obrazki.elektroda.pl/3786197800_1354463362.gif
    Innego nie ma.

Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Sty 2015 13:23
    adambyw
    Moderator Akustyka

JarekS.. napisał:
    O co tu chodzi?

Masz po prostu równolegle puszczone dwie żyły w kablu.

DjMapet napisał:
    Nie ma sensu przepłacać za kable symetryczne

Cena jest minimalnie różna. Polecam koledze zapoznać się ze sposobem połączeń mikrofonów kablami star-quad, czyli dwie pary w oplocie. Jest spora grupa ludzi którzy twierdzą że warto "przepłacać".
    Przykładowy artykuł.

jakubwaba napisał:
    Połączenia symetryczne używa się przy długich odcinkach przewodów np. mikrofonowych.

Nie tak do końca. Moje doświadczenie mówi że powinno się używać symetrii wszędzie tam gdzie się da. Widzę że często pomaga to wyeliminować lub ograniczyć przydźwięki sieciowe w bardziej złożonych systemach.
    Przykład? Mam w domu PC z kartą M-Audio FV Solo do tego podpięte aktywne odsłuchy Event TR8. Przy połączeniu niesymetrycznym słychać szum zasilacza, przy symetrii nie. Kable około 2m, czyli krótkie.

Jak kolega używa połączeń niesymetrycznych a ma kabel 2 żyły w ekranie, to dla polepszenia ekranowania warto przerobić kabel tak by sygnał i masa sygnałowa była połączona z obu stron do wtyków, natomiast ekran łączyć tylko z jednej strony, od strony odbiornika sygnału.

0