Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PI6509LN - zabezpieczenia, podłączenie.

13 Sty 2015 00:17 5292 33
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie.

Jak w temacie kupiłem płytę indukcyjną PI6509LN 3.7kW.
    Przy okazji remontu jaki mam, położyłem nowy kabel od moich bezpieczników w miejsce gdzie ma stać w/w indukcja. Kabel 3 x 2.5 - na tym kablu będzie tylko i wyłącznie pracować indukcja, nic pozy tym. Moje pytanie - jak mam to podłączyć do skrzynki i jakiego użyć bezpiecznika. Czy bezpiecznik musi być w skrzynce czy mogę go też umieścić koło płyty zaraz przy gniazdku. Bo jak widać w skrzynce już nic mi się nie zmieści.
    Amica PI6509LN - zabezpieczenia, podłączenie.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Chyba kolega nie doczytał. model tej indukcji zakończony jest wtyczką, więc co ma mi elektryk podłączyć?? wtyczkę do gniazdka??

Nie takie pytanie zadałem!
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Jak skrzynka jest za mała, instaluje się większą. Ta ze zdjęcia jest natynkowa, więc niema problemu z zastosowaniem innej.
    Poza wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym należy obwód zaopatrzyć w wyłącznik różnicowoprądowy. Ewentualnie RCBO.
    3,7kW to trochę dużo jak na standardowe gniazdo 230V, nie wspomnę o 3x2,5mm² i wyłączniku nadmiarowo-prądowym 16A.

Na zdjęciu widać niepodłączone przewody ochronne - dlaczego?
  • Poziom 12  
    Witaj.
    Instalacja jest stara i niektóre jej elementy wymieniłem na kabel 3 żyłowy. Kabel ten jest nie używany. Tak było wcześniej. Po prostu wymieniłem aluminium na miedź.

Kolego rozumiem, że 3x2.5 to za mało na indukcję 3.7kW. Pytam, bo nie chcę sobie zrobić krzywdy.
    Wiem, że każdy elektryk ma swoją wizję. Rozmawiałem już z kilkoma i każdy co innego mi doradzał. Wyciągnąłem własne wnioski. Jako że studia skończyłem jakiś czas temu a w branży tej nie siedzę, postanowiłem zapytać i doradzić się na elektrodzie jak mam to zrobić tak, aby było dobrze. Myślę ze wspólnymi silami uda się sprawę rozwiązać.
    Mam nadzieję, że idę w dobrym kierunku.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Pozostaje kwestia zabezpieczeń przedlicznikowych, jeśli jest to typowa umowa z ZE to będzie na 4kW a to oznacza że może być na styk bo bezpiecznik przedlicznikowy będzie 20A, pilnowanie żeby czasami nie włączyć suszarki i wszystkich płyt grzejnych to tak trochę komuną zajeżdża.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 12  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe jest rzeczywiście "komuno wróć" - 25A 660V, takie oznaczenie jest na ceramicznym bezpieczniku w otwartej skrzynce na klatce schodowej. Więc myślę ze wszystko będzie OK?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    LANIA26 napisał:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe jest rzeczywiście komuno wróć 25a 660V takie oznaczenie jest na ceramicznym bezpieczniku w otwartej skrzynce na klatce schodowej.

I co teraz??

Teoria mówi że wytrzyma 5kW więc "tyle o ile" działać to będzie, reszta zależy od własnego stosunku do tej sprawy.
    Zostaje zapas 1,3kW , telewizor, laptop, dekoder, lodówka, kłębek ładowarek i raptem nie zostaje nic - z drugiej strony jak często gotuje się na "4 gary" ?
    To jest już Twoja decyzja , nowa umowa to się na "groszach" nie skończy (bo będą 3 fazy).

Oczywiście do kuchni kładł bym dedykowany obwód od samej puszki (rozdzielni) bo inaczej to nie ma szans o braku PE w obecnej formie nie wspominam.
  • Poziom 12  
    O braku PE nie wspominasz... wspomnij coś na ten temat będę mądrzejszy, człowiek się całe życie uczy.

Oczywiście komunii w domu nie będę wyprawiał... :)

Reasumując: kabel jaki położyłem to 3x2,5mm, tylko i wyłącznie na tym będzie chodzić płyta indukcyjna, więc jaki bezpiecznik mam zamontować tak aby nie spalić płyty indukcyjnej i nie zabić kogoś przez przypadek.
  • Poziom 16  
    LANIA26 napisał:
    więc jaki bezpiecznik mam zamontować

A w instrukcji obsługi nie pisze jakim bezpiecznikiem powinna być zabezpieczona ?
  • Poziom 39  
    Samej płycie wystarczy 16A charakterystyka B . (3680W) nawet gdyby miał chęć się wyłączyć w co szczerze wątpię to i tak lepiej jak wyłączy się w domu jakby miał się spalić ten poza domem ;)
    Tylko należy podłączyć ten brakujący 3 przewód ochronny a jeśli instalacja prowadząca do domu jest 2 przewodowa (za pewne) przy głównej rozdzielni należy zrobić podział PEN na N+PE i w tej formie prowadzić do kuchni , zresztą lodówka też wymaga PE (pewnie masz tzw. zerowanie) chociaż przy modernizacji już nie wolno robić zerowań ... tylko prowadzić instalację 3 przewodową (to już inna para kaloszy, z tym co jest w reszcie domu).
  • Moderator - Elektryka
    LANIA26 napisał:
    jaki bezpiecznik mam zamontować tak aby nie spalić płyty indukcyjnej i nie zabić kogoś przez przypadek.

A czy Kolega może odpowiedzieć jaki jest układ sieci zasilającej i jaka jest wartość IPZ ?
  • Poziom 12  
    No właśnie - jest napisane tak:

Płyta ma na stałe podłączony przewód ze stykiem ochronnym i może być podłączona tylko do gniazdka 230 V ~ 50 Hz z bolcem ochronnym. Obwód zasilający gniazdo wtyko - we powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A

Z tego co się orientuję są jeszcze jakieś różne rodzaje bezpieczników więc jaki wybrać.

Czy w moim przypadku mogę uziemienie podłączyć do neutralnego przewodu?? Czy w bezpieczniku będzie możliwość podłączenia trzeciego przewodu.
  • Poziom 39  
    LANIA26 napisał:
    No właśnie - jest napisane tak:

Płyta ma na stałe podłączony przewód ze stykiem ochronnym i może być podłączona tylko do gniazdka 230 V ~ 50 Hz z bolcem ochronnym. Obwód zasilający gniazdo wtyko - we powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 16 A

Z tego co się orientuję są jeszcze jakieś różne rodzaje bezpieczników więc jaki wybrać.

Czy w moim przypadku mogę uziemienie podłączyć do neutralnego przewodu?? Czy w bezpieczniku będzie możliwość podłączenia trzeciego przewodu.

Może sam nie podłączaj ? Bo z takimi pytaniami to przestaje być bezpieczne.
    Pisałem , charakterystyka B.
    Przewód ochronny nie podłącza się "do niczego" ma iść prosto od skrzynki do bolca w gniazdku.
    Czy możesz ? pod warunkiem że sieć jest w układzie TN-C.

Moderowany przez kkas12:

Na pewno nie ma tam TN-C!
    Więc 'pomoga" cofam.

• Poziom 12  
    Ok rozumiem, ale nie widziałem twojej odpowiedzi dlatego to tak dziwnie zabrzmiało.

Co do uziemienia to miałem taki przypadek, że w pralce pojawiło się napięcie, dokładnie w środku pralki bębnie, niestety w kontaktach mam tylko 2 kable więc postanowiłem na uziemienie neutralnego. Po tej operacji przy wyciąganiu prania już ciebie nie "kopało". Dlatego się pytam o bolec i uziemienie.

Jestem ciekawy czy zdjęcie skrzynki coś pomoże, które jest w pierwszym poście.

A czy Kolega może odpowiedzieć jaki jest układ sieci zasilającej i jaka jest wartość IPZ ?

Nie wiem niestety, ale jak mi wytłumaczysz gdzie mam to sprawdzić to Ci odpowiem na to pytanie.
  • Moderator
    LANIA26 napisał:
    Ok rozumiem,

Niestety, niczego nie rozumiesz. Lepiej będzie, jeśli powierzysz i podłączenie i sprawdzenie instalacji komuś z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie zapominaj też, że bez wpisu wykwalifikowanego elektryka, gwarancja nie istnieje, więc nie wiem czy warto ryzykować. Poczytaj kilka tematów niżej. Kuchenka odeszła do krainy wiecznych łowów, a winnego nie ma, gwarancji nie uznali.
  • Moderator - Elektryka
    LANIA26 napisał:
    Nie wiem niestety, ale jak mi wytłumaczysz gdzie mam to sprawdzić to Ci odpowiem na to pytanie.

Układ sieciowy u dostawcy energii a IPZ miernikiem.
  • Poziom 12  
    No Panowie i Panie temat się rozkręca chyba nie w tym kierunku.
    Chciałem aby wszystko podłączył mi elektryk ale no właśnie ale każdy ma swoje zasady i swoje teorie. Nie będę ich przytaczał bo szkoda czasu.

Sam staram się wszystko zrobić takie czasy. W łazience i WC sam już położyłem (mam nadzieje ze dobrze) elektrykę do led-ów w suficie i na ścianie i kontakt do tego. Teraz przyszła kolej na kuchnię zwykłe kontakty i oświetlenie wydaje mi się że dobrze robię raczej na pewno, ale co do indukcji to może macie rację wezwę elektryka fachowca, tylko,że lubię patrzeć na ręce każdemu co robi coś u mnie i chcę wiedzieć dlaczego tak kładzie a nie inaczej i w razie czego upomnieć go o jakieś podstawowe zasady o których mi piszecie.

Położyłem kabel 3 x 2.5 - czy mogę podłączyć ten trzeci kabel gdzieś w skrzynce z bezpiecznikami? Do bezpiecznika czy zostawić go jako awaryjny w razie jak się jakiś skończy w co wątpię. Przypominam że instalacja w domu (wszystkie inne kontakty) mają dwa kable i wszystko jakoś chodzi. Jak już przyjdzie mi elektryk to też chciał bym wiedzieć co zrobi z tym trzecim kablem i czy w ogóle coś z nim zrobi jeżeli instalacja w domu jest na dwa kable....

Chcę wam pokazać jak wyglądała puszka, którą znalazłem pod tynkiem:Amica PI6509LN - zabezpieczenia, podłączenie.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    Ta puszka grozi:
    1. Pożarem!
    2. Porażeniem!
    Należy ją natychmiast poprawić.

Położenie przewodu to jeden problem. Najmniejszy.
    Proszę o ustosunkowanie się do tego:
    A1. Jaki jest układ sieciowy "dostarczany" do budynku? (TN/TT)
    A2. Jak wygląda sprawa okresowego przeglądu? Był robiony?
    A2.1 Jeżeli był, to jak wygląda sprawa pętli zwarcia? (na przykład na zasilaniu) - chodzi o IPZ

Proponuję wyjaśnić sprawę z elektrykiem na miejscu
  • Poziom 39  
    Kostka jeszcze z czasów aluminium a co i do czego tam idzie to zgaduj zgadula, skrętka na skrętce w zardzewiałej kostce. Tragedia.

Trzeci przewód (zielono żółty) podłącza się do PEN czyli do tego na którym nie świeci neonówka (teoretycznie niebieski) i nie ma w tym nic złego o ile jest to sieć TN-C, czego nadal nie wiadomo.
  • Moderator Elektrycy
    Z tym, że ów PEN musi spełniać konkretne warunki aby go móc PEN-em nazwać.
    Inaczej, w przypadku układu TN, jest to przewód zerowy.

NIE SPRAWDZA SIĘ PRZEWODÓW (w tym potencjałów na nich) NEONÓWKĄ!
  • Poziom 39  
    kozi966 napisał:
    Z tym, że ów PEN musi spełniać konkretne warunki aby go móc PEN-em nazwać.
    Inaczej, w przypadku układu TN, jest to przewód zerowy.

NIE SPRAWDZA SIĘ PRZEWODÓW (w tym potencjałów na nich) NEONÓWKĄ!

Owszem, z tym że na domniemanym sprawnym PE-N na pewno nie zaświeci (chociaż na gołym przewodzie w ścianie też nie - dlatego domniemany) a na fazie na pewno zaświeci. Nikt z tego protokołu pomiarowego nie napisze. W przypadku TN/TT z tym świeceniem może być różnie .
  • Poziom 39  
    kozi966 napisał:
    Cytat:
    a na fazie na pewno zaświeci

Obyś się w życiu nie musiał przekonać, że niekoniecznie.

No tak, jeśli zawiśniesz na nylonowej żyłce podwieszonej do sufitu - nie zaświeci, czasami i w dobrych butach słabo świeci ale co to wnosi do tematu ?
    Podłączać ma elektryk , tak ?
  • Poziom 12  
    kozi966 napisał:
    Ta puszka grozi:
    1. Pożarem!
    2. Porażeniem!
    Należy ją natychmiast poprawić.

Puszka jest już poprawiona.
    kozi966 napisał:
    A1. Jaki jest układ sieciowy "dostarczany" do budynku? (TN/TT)

Gdzie uzyskuję się taką informację?

kozi966 napisał:
    A2. Jak wygląda sprawa okresowego przeglądu? Był robiony?

Oczywiście, że był robiony - 2 panów weszło do domu i przyczepili się dlaczego przedłużacz był podłączony do przedłużacza (bo niestety dłuższego nie miałem) tak wyglądał ich przegląd!!!! Czyli mam rozumieć, że skandal! No ale skąd mogłem wiedzieć, że pod centymetrową warstwą czegoś co podobno nazywa się tynkiem były takie 3 puszki. Oczywiście wszystkie poprawiłem i mam nadzieje ze dobrze.

kozi966 napisał:
    A2.1 Jeżeli był, to jak wygląda sprawa pętli zwarcia? (na przykład na zasilaniu) - chodzi o IPZ

Postaram się takie informację znaleźć i przygotować.
  • Poziom 42  
    bestboy21 napisał:
    kozi966 napisał:
    Cytat:
    a na fazie na pewno zaświeci

Obyś się w życiu nie musiał przekonać, że niekoniecznie.

No tak, jeśli zawiśniesz na nylonowej żyłce podwieszonej do sufitu - nie zaświeci, czasami i w dobrych butach słabo świeci ale co to wnosi do tematu ?
    Podłączać ma elektryk , tak ?
    To, że doradzasz laikowi a nawet nie wspomniałeś o wyłączniku RCD.
    Więc proszę darować sobie nic nie wnoszące wypowiedzi, gdyż tak jak napisano autor powinien zaprosić kompetentną osobę.
  • Moderator Elektrycy
    LANIA26 napisał:

Puszka jest już poprawiona.

Można, z ciekawości, wiedzieć jak została poprawiona?

LANIA26 napisał:
    Gdzie uzyskuję się taką informację?

Generalnie od dostawcy energii elektrycznej. Przeważnie jest w warunkach przyłączeniowych, przeważnie to wie elektryk/konserwator obiektu.

LANIA26 napisał:
    Oczywiście, że był robiony - 2 panów weszło do domu i przyczepili się dlaczego przedłużacz był podłączony do przedłużacza (bo niestety dłuższego nie miałem) tak wyglądał ich przegląd!!!! Czyli mam rozumieć, że skandal! No ale skąd mogłem wiedzieć, że pod centymetrową warstwą czegoś co podobno nazywa się tynkiem były takie 3 puszki. Oczywiście wszystkie poprawiłem i mam nadzieje ze dobrze.

Tego nie można nazwać okresowym przeglądem. Został sporządzony protokół z owego przeglądu? Tam powinny być wszystkie uwagi, pomiary, oględziny, itd.
  • Poziom 39  
    kkas12 napisał:
    To, że doradzasz laikowi a nawet nie wspomniałeś o wyłączniku RCD.
    Więc proszę darować sobie nic nie wnoszące wypowiedzi, gdyż tak jak napisano autor powinien zaprosić kompetentną osobę.

Będzie problem jak przyjdzie ten sam który wymieniał alu na miedź, efekty prac są powalające, tym gorzej jak to sam zainteresowany a w tym wypadku żadne rady ani ostrzeżenia mogą nie pomóc.

Edit.
    To byli kolędnicy a nie pomiarowcy, odfajkowali mieszkanie i poszli dalej (bo pewnie w całym budynku jest instalacja tego pokroju) a zarządca by się nie ucieszył gdyby nagle zrobiło się ciemno. Polska.