Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukowanie się napięcia w cewkach styczników

13 Sty 2015 00:32 1749 10
  • Poziom 7  
    W skrzynce mam sterowanie kilkoma silnikami. 6 wentylatorów 1 fazowych i 6 silników trójfazowych. Moce nie duże wentylatory 0,6KW, silniki 3 fazowe 0,75KW.

Każdy silnik trójfazowy sterowany jest stycznikiem i zabezpieczony wyłącznikiem silnikowym. Każdy wentylator sterowany jest dwoma stycznikami - tzn. przełączany jest łącznikiem grupowym między sterowaniem automatycznym i sterowaniem manualnym (bezpośrednim) i zabezpieczony wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Stan pracy każdego urządzenia identyfikowany jest lampkami diodowymi.

Problem jest taki, że na cewkach styczników indukuje się napięcie i diodki zaczynają świecić, dosuniecie odpowiednich modułów od siebie niweluje problem.

Jak Waszym zdaniem porozkładać moduły by jak naj mniej na siebie wpływały i do minimum indukowały "ślepe" napięcia?
  • Poziom 32  
    Zastosuj gasiki na cewkach styczników.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Bronek22 napisał:
    Przy napięciu 230V należy zastosować trnasile na 400V CA lub warystory na 275V.

Tak myślałem żeby tak zrobić i między zaciski cewki a1 i a2 wpiąć diodę transil.

ale czy to całkowicie zwalnia z myślenia przy montowaniu modułów w szafce,

Defakto dużo załatwia np. samo rozłożenie styczników by nie były obok siebie, często odstęp szerokości jednego modułu załatwia 90% problemu.

Zastanawiam się czy gdzieś jest zbiór dobrych praktyk i zasad, które biorą powyższy aspekt pod uwagę.
  • Warunkowo odblokowany
    Styczniki powinny mieć już wbudowane zabezpieczenia na cewkach. Najczęściej jest ono wykonane na warystorach, ale możesz dołożyć dodatkowy układ RC (gaszący impuls) i dołożyć diodę transil.
  • Poziom 32  
    Jeszcze nie widziałem fabrycznych zabezpieczeń.
  • Poziom 23  
    azibik napisał:
    Jeszcze nie widziałem fabrycznych zabezpieczeń.

To czas zobaczyć.
    Każda licząca się firma w branży ,produkuje takie w formie modułów.
  • Warunkowo odblokowany
    Fabryczne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe są wbudowane albo na stałe i nie ma do nich dojścia ,albo są to demontowalne moduły na boku podstawy,Ewentualnie kupić dodatkowe bloki do cewek ,każdy stycznik chyba ma takie wejście,najczęściej od czoła stycznika.
    Zobacz np
    http://www.sklep-siemens.pl/category.php?id_category=104
    lub
    http://www.schneider-electric.com/products/pl...1510-styczniki-i-uklady-nawrotne/664-tesys-d/