Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ włączający tablet-zastosowanie do samochodu.

13 Sty 2015 01:48 1803 5
 • Poziom 14  
  Witajcie.

  Wynikła potrzeba zastosowania układu, który włączy tablet zainstalowany w samochodzie po przekręceniu kluczyka i wyłączy go po zaniku napięcia, czyli wyłączeniu kluczyka. Wstępnie zaprojektowałem układ, widniejący poniżej. Symulacja w prostym programie Yenka pokazuje, że układ działa. Po załączeniu zasilania kluczykiem (na schemacie włącznik), element wykonawczy, żarówka świeci. Po około 5 sekundach układ wyłącza się. Po wyłączeniu kluczyka żarówka zostaje włączona po ok 5 sekundach następuje jej wyłączenie. Zamiast żarówki podłączony zostanie włącznik tabletu.
  Układ włączający tablet-zastosowanie do samochodu.
  Proszę o opinie czy układ w praktyce zadziała. Jakie zabezpieczenia powinny być zastosowane? Za odpowiedzi z góry dzięki:)
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Powyzucaj zbędne elementy, bo to conajmniej połowa ukłądu, rozumiem że na początku robiłeś jakieś próby ale teraz te śmieci trzeba ze schematu usunąć - tranzystor który nie pełni żadnej funkcji, tranzystor podłaczony jako dioda, dioda połączona katodą do masy.

  Zostaje książkowy detektor zbocza z bramką EXOR oraz dzielniki napiecia na wejściu (można dać jeden jeśli będzie w dobrym miejscu)
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 38  
  Zamiast żarówki wstaw miniaturowy przekaźnik a jego styki podłącz do tabletu. Będziesz całkowicie odizolowany od elektroniki delikatnego urządzeniach. Tylko równolegle do cewki przekazania wlutym diodę prostowniczą w celu eliminacji przepięć którą do plusa.
 • Poziom 14  
  Dzięki za odpowiedzi.
  Wykonałem poprawki układu zgodnie z podpowiedziami. Po analizie układów, opóźniających czas załączenia i wyłączenia powstał schemat jak poniżej. Opóźnienie około 5/6 sekund. Za układem 4070 umieszczony zostanie element wykonawczy, mikro stycznik, tranzystor lub triak. Jeszcze nie wiem, muszę doczytać.
  Można powiedzieć, że taki układ czasowy będzie dział, ale jest nie elegancki, nieprecyzyjny. Podpowiedzcie czy lepiej zastosować licznik 4541, który wykryje zbocze narastające czyli plus z kluczyka, odczeka równiutko 6 sekund, następnie poda plus na bramkę exor. Po zaniku napięcia, wyłączenie kluczykiem licznik wykryje zbocze opadające odczeka 6 sekund i wyłączy napięcia na wyjściu.
  Zwiększę precyzje działania układu stosując cyfrowe układy scalone, ale być może będzie to aż na wyrost. Dla 6 sekund wystarczy kondensator? Jak myślicie? Układ włączający tablet-zastosowanie do samochodu.
 • Poziom 5  
  Czy udało Ci się stworzyć jakiś ostateczny układ? Jeśli tak, jak to połączyłeś? Chce zrobić podobny myk u siebie w aucie.
 • Poziom 14  
  Projekt umarł śmiercią naturalną, nie był mój. widzę zastosowanie dla takich układów. Na tą chwilę po zgłębieniu tematu osobiście zastosował bym układy cyfrowe przerzutniki i bramki logiczne w brew pozorom wykonanie takiego układu nie jest trudne;)