Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gainward 8600GT - Karta graficzna startuje tylko po docisnieciu.

13 Sty 2015 17:07 1014 14
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie, jest to moj pierwszy post, wiec prosze z gory o wyrozumialosc. Mam nastepujacy problem, dotyczy on karty graficznej dystrybucji Gainward, model GeForce 8600GT 512MB. Od pierwszego umieszczenia karty w slocie PCI-e x16 za kazdym razem aby komputer wystartowal musze delikatnie dociskac karte w gornym lewym rogu. Inaczej plyta pika 1 raz dlugo i 2 razy krotko, sygnalizujac blad karty. Po wystartowaniu moge smialo karte puscic, wiuwac nia na boki w slocie i dziala tak w BIOSie jak i systemie Windows stabilnie. W grach i wymagajacych programach w systemie nie ma najmniejszych problemow, wszystko chodzi plynnie. Jest to irytujace podczas restartu PC itp. Czy ktos mial juz podobny problem? Podaje specyfikacje calego komputera.

Zasilacz : Chieftec CFT 500W
    Plyta glowna : Gigabyte GA-945PL-S3P bios F6a
    Dysk twardy : Samsung SP1654N ATA
    Procesor : Intel Pentium E2180 2x 2.0Ghz (chlodzenie Intela)
    Pamiec RAM : Kingston 2x1GB DDR2 667Mhz w Dual Channel
    Karta graficzna : Gainward GeForce 8600GT 512MB

Prosze o wskazowki i pomoc w rozwiazaniu tegoz uporczywego problemu, w razie pytan prosze smialo zadawac.
    Pozdrawiam :D
  • Poziom 30  
    Sprawdzić gniazdo czy jest czyste, te z boków styki czy są proste lub nie równo.
  • Poziom 8  
    Sprawdzilem dokladnie kazdy styk pod lupa i takimi mini koncowkami miernika, czyscilem cale gniazdo sprezonym powietrzem w sprayu, kondensatory od kontrolera pamieci jak i inne kondensatory w ukladach i na karcie sa w porzadku. Karta po docisnieciu dziala prawidlowo, nie ma zadnych krzaczkow i artefaktow jak juz wystartuje wiec obstawiam ze gniazdo jest napewno w porzadku. Jestem teleinformatykiem z zawodu, sporo komputerowych spraw rozwiazalem, ale z takim przypadkiem spotykam sie pierwszy raz w zyciu.
    Mowiac wprost : Trzymam karte docisnieta delikatnie w dol gniazda, wlaczam komputer, startuje. Potem puszczam karte i wszystko jest w porzadku, gry wymagajace Directx9+ z max. efektami chulaja az milo. Wylacze komputer, sprobuje wlaczyc go raz jeszcze, nie wystartuje :) dlatego pytam tutaj, na najwiekszym elektronicznym forum jaki swiat nosil ^^ moze ktos pomoze. Pozdrawiam !
  • Poziom 8  
    Zimne luty? Wydaje mi sie ze w takim wypadku po puszczeniu karta by miala artefakty, ewentualnie BlueScreena. Nie mam pojecia jak sprawdzic kontroler pamieci na mostku, jedynie kondki moglem przeleciec :/
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Jak dociskasz w górnym lewym rogu czyli tam gdzie blaszka śledzia może ją dopasuj by przykręcając mocniej dociskała grafikę.
    Wyjmij płytę i uruchom na pająka(minimalna konfiguracja) by zobaczyć jaki efekt.
  • Poziom 8  
    Sprobuje podpiac sama plytke z grafika ramami i prockiem na zewnetrznym i zdam relacje. A dociskac musze z drugiej strony, nie od strony sledzia ;)
  • Poziom 22  
    Przyznam, że temat mnie zaciekawił, bo sytuacja niespotykana.
    Jakby to wziąć na tzw. "chłopski rozum"...

Hipoteza.
    Powierzchnia styku na 1 pinie (bez docisku) jest na tyle mała, że stanowi ograniczenie przepływającego prądu w takim stopniu, że jest blokowany rozruch karty. Nasuwa się porównanie z przewężeniem w klepsydrze. Jednak kiedy przez docisk zwiększymy powierzchnię styku na felernym pinie, likwidujemy klepsydrę i karta rusza. Kiedy już zacznie pracować, ponowne "sklepsydrowanie" nie stanowi problemu.
    Powiedzmy, że jest to akurat pin odpowiedzialny za zasilenie rozruchowe.

Co myślicie?
  • Poziom 30  
    Z tym może być problem co zaznaczyłem na zdjęciu
  • Poziom 8  
    Mam dokladnie taki sam pin, jakby ulamany. Ale patrze wlasnie na 4 inne karty PCI i kazdy jest taki sam. Co moze byc z nim nie tak?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Miałem kiedyś podobny przypadek, odkręć „śledzia” ten na fotografii wygląda odrobinę inaczej bo pochodzi z innej karty, włóż kartę bez niego i załącz komputer uważając by jej nie poruszyć (najlepiej komputer na boku)

• Pomocny post

Poziom 43  
    Źle zamocowana płyta w obudowie (karta nie ma pełnej obsady w gnieździe) - zobacz czy nie jest przykręcona w okolicach gniazda PCI-E - jeśli tak wykręć tą śrubę i wszystko powinno być w porządku.
  • Poziom 39  
    To się często zdarza zwłaszcza w tanich chińskich obudowach z "papieru". Karta po zamontowaniu powinna wejść do końca i równo w gniazdo.
  • Poziom 8  
    Problem rozwiazany, problemem okazala sie przykrecona sruba plyty do obudowy obok slotu PCI karty, po wykreceniu hula! Slicznie dziekuje wszystkim, wiedzialem ze mozna na Was liczyc!
  • Poziom 30  
    Teoretycznie ta śrubka tam powinna być i nic nie powinno się dziać złego, no ale jak działa bez niej to nic więcej nie ruszać :)