Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

E13 praktyczny - styczeń 2015

malaww 13 Jan 2015 19:37 9801 19
    malaww
    Level 11  
    czy ktoś już miał praktyczny E.13 - co było?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Rivnin
    Level 7  
    dołączam się do pytania. ja mam 30 stycznia
    tucio565
    Level 9  
    Dajcie znać co było na egzaminie.Jak ktoś będzie miał na dniach.
    Z góry dzięki.
    bgsz
    Level 10  
    Ja mam 4 lutego.
    Też czekam na ludzi o dobrych sercach :D
    dhapollo
    Level 19  
    Ludzie / dzieci czego Wy się boicie???

E.13 praktyka to jest banał !!!! Co możne być trudnego pod Windowsem serwer?
    Pewniaki jakie obstawiam (od jakiegoś czasu się powtarza)

1. Domena AD + konta + dodawanie końcówki klienckiej
    2. Konfiguracja sieci wi-fi z szyfrowaniem
    3. Zarobienie kabelka w A lub B
    4. Udostępnienie pliku w sieci + prawa
    5. Zasady haseł z GPO długość, ważność, ilość prób i blokada konta
    6. instalacja sterownika lub / i jakiegoś softu

Co tam można jeszcze wymyśle:
    1. DHCP
    2. Routing oraz vpn
    3. RAID 0/1/5
    4. Dystrybucja zasad "GPO" w zależności od grupy
    5. Instalacja oprogramowania za pomocą GPO
    6. Konfiguracja vlan
    7. Podział na podsieci / policzenie jakiś podsieci
    8. Przydziały dyskowe serwer / klient
    9. Profil mobilny, obligatoryjny
    10. Konfiguracja DNS do obsługi kilku adresacji / dodawanie rekordów

Generalnie jak widzicie podstawa sama nic trudnego tak więc bez stresu nie ma niczego trudnego na takim egzaminie wystarczy się troszkę pouczyć i zdajecie.

Czy wyobrażacie sobie administratora, który nie potrafi dodać użytkownika lub zmienić mu hasło?

Osobą które tego nie ogarniają i niewiedzą o co chodzi i o czym piszę proponuje zmianę zawodu ponieważ będzie z was taki informatyk jak z koziej dupy trąba
    dudek564
    Level 13  
    1. Domena AD + konta + dodawanie końcówki klienckiej
    o co chodzi z dodaniem końcówki klienckiej?

4. Udostępnienie pliku w sieci + prawa
    masz na myśli ftp i dodanie u klienta "mapuj dysk sieciowy" ?

2. Routing oraz vpn
    tego to nie czaję :)

3. RAID 0/1/5
    udostępnienie dysków,ocb?

7. Podział na podsieci / policzenie jakiś podsieci
    jakie np. pytanie jest z policzeniem podsieci?
    dhapollo
    Level 19  
    Powodzenia, nie znam się ;)

Poczytaj jeszcze jest czas ....
    Vegeta1234
    Level 9  
    Może być z linuxa OpenSuse?
    uhawaii
    Level 9  
    dudek564, jesteś chwilę przed egzaminem a zadajesz pytania jakbyś nie był na ani jednych zajęciach. :cunning:
    bgsz
    Level 10  
    4-tego lutego mam.
    Mam nadzieję, że ktoś mnie wyprzedzi i podzieli się cennymi wskazówkami :D
    dhapollo
    Level 19  
    Vegeta1234 wrote:
    Może być z linuxa OpenSuse?

A czy to jakaś różnica znaczna jaki system?
    Z tego co pamiętam to dajesz instalke samby w wersji 4 i lecimy z AD :) u mnie na produkcji działają dwa serwery AD pod linuxem i świetnie się spisują. Nie wyobrażam sonie powrotu na windowsa :)

Spokojnie nie wierzą w to aby pojawił się linux 99% by poległo. Jeszcze nie teraz.

Swoją drogą czy mieliście na zajęciach konfiguracje AD pod linuxem?
    Vegeta1234
    Level 9  
    dhapollo. Nie miałem na myśli ochoty płoszyć ludzi przed egzaminem e13. Tylko chciałem ludzi ostrzec coś mogą wymyślić.
    pawelm88
    Level 8  
    Mialem dzisiaj, to samo bylo i wczoraj i na poczatku stycznia chyba:)

Drukarka stala(ale tylko zeby postraszyc:P), byl i router i switch(ale uzyc trzeba switch),tester okablowania,zarabiarka i obcinaczki,kilka kompletow kabli typu A, kabel+kilka wtykow RJ,plytka z Windows Server/XP/jakims costamSHARK(niepotrzebne byly).

1. Zrobić kabelek w standardzie B, zgłosić to do egzaminatora
    (dostaliśmy 4 metrowy kabel i 5 wtyczek w razie gdyby komuś nie wyszło za 1 razem, co tu wiecej komentować, jeżeli chodzi o kolejność kolorów to biało pomarańczowy, pomarańczowy, biało zielony, niebieski, biało niebieski, zielony, biało brązowy, brązowy)
    2. Podłączyć się switchem do serwera(serwer 2008 EN) i do stacji roboczej z win 7( w tym jeden kabelek ten co zrobiliśmy)
    (dostaliśmy 8 portowy switch, wpiąłem sie w 7,8)
    3. skonfigurować karty sieciowe na serwrze i kliencie wszystko podane w zadaniu
    (dokladnie wszystko jest podane na karcie czarno na białym jak by was za rączke prowadzili, adres ip serwera był 192.168.0.2, maska 255.255.255.0, brama 192.168.0.1 (adres ip switcha) i dns 192.168.0.2, na kliencie adres ip 192.168.0.3, maska 255.255.255.0, brama 192.168.0.1, dns 192.168.0.2)
    4. na serwerze: zainstalować i skonfigurować AD i DNS, zakładając domenę egzamin.local, i ustawić hasło na przywracanie AD(podane w zadaniu)
    (nie trzeba instalować żadnych ról, wystarczy samo dcpromo, stworzyć nowy las nazywając go egzamin.local, AD i DNS jest automatycznie zainstalowane wraz z domeną)
    5. utworzyć konta wlasciciel,księgowy,kadrowy(ustawić hasło, podane w rkuszu)
    konta tworzycie w AD w kontenerze "users".
    6. utworzyć katalog dane(na dyskuC) i go udostępnić w sieci, wlasciciel i księgowy pełne uprawniwnienia, kadrowy do odczytu.
    no wiec gdy juz utworzycie na dysku C folder dane, klikacie prawym przyciskiem, udostepnij, określonym osobom, tam dodajecie wszystkie 3 konta.
    pełne uprawnienia nadaje sie też całkiem prosto. Prawy przycisk myszy na folderze "Dane" -> właściwości -> Zabezpieczenia -> Zaawansowane -> Zmień uprawnienia -> zaznaczyć konto "wlasciciel" -> edytuj -> zaznaczacie pełna kontrola potem zastosuj ok, to samo robicie z kontem księgowy.
    Jeżeli chodzi o konto kadrowy zeby miał tylko do odczytu, to robicie dokładnie to samo z tym wyjątkiem że nie zaznaczacie mu pełnej kontroli tylko i wyłącznie "Wyświetlanie zawartości folderu/Odczyt".)
    8. wlasciciel zmapować udostępniony udział i nadać literkę dysku X
    (Na serwerze -> AD -> Users -> wchodzicie na wlasciwosci konta wlasciciel -> zakładka bodajże "Profil" -> i tam na środku jest takie coś jak Połącz z (my mielismy polską wersje) lub connect -> wybieracie literke dysku czyli X: i
    podajecie ścieżke \\nazwa_komputera\dane (nie mylić z nazwą domeny, żeby sprawdzić nazwe komputera, wchodzicie we własciwosci Mój komputer -> po prawej stronie "zmień ustawienia" -> na dole "Zmień" -> i tam macie nazwe swojego kompa.
    9. konta księgowy i kadrowy udostępnić śceżkę oraz przypisać godz logowania od 7 - 17
    ( tu też dużo roboty nie ma, wchodzicie AD-> users -> właściwosci najpierw jednego uzytownika potem drugiego -> konto -> godziny logowania)
    10. na kliencie wlaściciela dopisać do grupy użytkownicy zaawansowani, sprawdzić, czy wszystko jest ok i tyle
    (na kliencie logujecie sie jako administrator. Start -> panel sterowania -> narzedzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> użytkownicy i grupy lokalne -> grupy -> prawym przyciskiem na "użytkownicy zaawansowani" lub "power users" -> prawy przycisk myszy -> dodaj do grupy -> dodajecie konto „wlasciciel"
    maximus26911
    Level 9  
    z jakich materiałów uczycie się lub uczyliscie się do egzaminu e13??
    pawelm88
    Level 8  
    Z zadnych. Mialem pojecdie o konfiguracji sieci, ale z AD nigdy nie korzystalem(nawet na lekcjach nie bylem). Ale jest to na tyle latwe do ogarniecia, ze wszystko od razu czarno na bialym widac co gdzie jest:)
    Rivnin
    Level 7  
    ja miałem wesoło-przez semestr uczyłem się server 2003 a na egzaminie był 2005.... k....!