Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E13 praktyczny - styczeń 2015

13 Sty 2015 19:37 9735 19
  • Poziom 11  
    czy ktoś już miał praktyczny E.13 - co było?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 7  
    dołączam się do pytania. ja mam 30 stycznia
  • Poziom 9  
    Dajcie znać co było na egzaminie.Jak ktoś będzie miał na dniach.
    Z góry dzięki.
  • Poziom 9  
    Ja mam 4 lutego.
    Też czekam na ludzi o dobrych sercach :D
  • Poziom 19  
    Ludzie / dzieci czego Wy się boicie???

E.13 praktyka to jest banał !!!! Co możne być trudnego pod Windowsem serwer?
    Pewniaki jakie obstawiam (od jakiegoś czasu się powtarza)

1. Domena AD + konta + dodawanie końcówki klienckiej
    2. Konfiguracja sieci wi-fi z szyfrowaniem
    3. Zarobienie kabelka w A lub B
    4. Udostępnienie pliku w sieci + prawa
    5. Zasady haseł z GPO długość, ważność, ilość prób i blokada konta
    6. instalacja sterownika lub / i jakiegoś softu

Co tam można jeszcze wymyśle:
    1. DHCP
    2. Routing oraz vpn
    3. RAID 0/1/5
    4. Dystrybucja zasad "GPO" w zależności od grupy
    5. Instalacja oprogramowania za pomocą GPO
    6. Konfiguracja vlan
    7. Podział na podsieci / policzenie jakiś podsieci
    8. Przydziały dyskowe serwer / klient
    9. Profil mobilny, obligatoryjny
    10. Konfiguracja DNS do obsługi kilku adresacji / dodawanie rekordów

Generalnie jak widzicie podstawa sama nic trudnego tak więc bez stresu nie ma niczego trudnego na takim egzaminie wystarczy się troszkę pouczyć i zdajecie.

Czy wyobrażacie sobie administratora, który nie potrafi dodać użytkownika lub zmienić mu hasło?

Osobą które tego nie ogarniają i niewiedzą o co chodzi i o czym piszę proponuje zmianę zawodu ponieważ będzie z was taki informatyk jak z koziej dupy trąba
  • Poziom 13  
    1. Domena AD + konta + dodawanie końcówki klienckiej
    o co chodzi z dodaniem końcówki klienckiej?

4. Udostępnienie pliku w sieci + prawa
    masz na myśli ftp i dodanie u klienta "mapuj dysk sieciowy" ?

2. Routing oraz vpn
    tego to nie czaję :)

3. RAID 0/1/5
    udostępnienie dysków,ocb?

7. Podział na podsieci / policzenie jakiś podsieci
    jakie np. pytanie jest z policzeniem podsieci?
  • Poziom 19  
    Powodzenia, nie znam się ;)

Poczytaj jeszcze jest czas ....
  • Poziom 8  
    Może być z linuxa OpenSuse?
  • Poziom 8  
    dudek564, jesteś chwilę przed egzaminem a zadajesz pytania jakbyś nie był na ani jednych zajęciach. :cunning:
  • Poziom 9  
    4-tego lutego mam.
    Mam nadzieję, że ktoś mnie wyprzedzi i podzieli się cennymi wskazówkami :D
  • Poziom 19  
    Vegeta1234 napisał:
    Może być z linuxa OpenSuse?

A czy to jakaś różnica znaczna jaki system?
    Z tego co pamiętam to dajesz instalke samby w wersji 4 i lecimy z AD :) u mnie na produkcji działają dwa serwery AD pod linuxem i świetnie się spisują. Nie wyobrażam sonie powrotu na windowsa :)

Spokojnie nie wierzą w to aby pojawił się linux 99% by poległo. Jeszcze nie teraz.

Swoją drogą czy mieliście na zajęciach konfiguracje AD pod linuxem?
  • Poziom 8  
    dhapollo. Nie miałem na myśli ochoty płoszyć ludzi przed egzaminem e13. Tylko chciałem ludzi ostrzec coś mogą wymyślić.
  • Poziom 7  
    Mialem dzisiaj, to samo bylo i wczoraj i na poczatku stycznia chyba:)

Drukarka stala(ale tylko zeby postraszyc:P), byl i router i switch(ale uzyc trzeba switch),tester okablowania,zarabiarka i obcinaczki,kilka kompletow kabli typu A, kabel+kilka wtykow RJ,plytka z Windows Server/XP/jakims costamSHARK(niepotrzebne byly).

1. Zrobić kabelek w standardzie B, zgłosić to do egzaminatora
    (dostaliśmy 4 metrowy kabel i 5 wtyczek w razie gdyby komuś nie wyszło za 1 razem, co tu wiecej komentować, jeżeli chodzi o kolejność kolorów to biało pomarańczowy, pomarańczowy, biało zielony, niebieski, biało niebieski, zielony, biało brązowy, brązowy)
    2. Podłączyć się switchem do serwera(serwer 2008 EN) i do stacji roboczej z win 7( w tym jeden kabelek ten co zrobiliśmy)
    (dostaliśmy 8 portowy switch, wpiąłem sie w 7,8)
    3. skonfigurować karty sieciowe na serwrze i kliencie wszystko podane w zadaniu
    (dokladnie wszystko jest podane na karcie czarno na białym jak by was za rączke prowadzili, adres ip serwera był 192.168.0.2, maska 255.255.255.0, brama 192.168.0.1 (adres ip switcha) i dns 192.168.0.2, na kliencie adres ip 192.168.0.3, maska 255.255.255.0, brama 192.168.0.1, dns 192.168.0.2)
    4. na serwerze: zainstalować i skonfigurować AD i DNS, zakładając domenę egzamin.local, i ustawić hasło na przywracanie AD(podane w zadaniu)
    (nie trzeba instalować żadnych ról, wystarczy samo dcpromo, stworzyć nowy las nazywając go egzamin.local, AD i DNS jest automatycznie zainstalowane wraz z domeną)
    5. utworzyć konta wlasciciel,księgowy,kadrowy(ustawić hasło, podane w rkuszu)
    konta tworzycie w AD w kontenerze "users".
    6. utworzyć katalog dane(na dyskuC) i go udostępnić w sieci, wlasciciel i księgowy pełne uprawniwnienia, kadrowy do odczytu.
    no wiec gdy juz utworzycie na dysku C folder dane, klikacie prawym przyciskiem, udostepnij, określonym osobom, tam dodajecie wszystkie 3 konta.
    pełne uprawnienia nadaje sie też całkiem prosto. Prawy przycisk myszy na folderze "Dane" -> właściwości -> Zabezpieczenia -> Zaawansowane -> Zmień uprawnienia -> zaznaczyć konto "wlasciciel" -> edytuj -> zaznaczacie pełna kontrola potem zastosuj ok, to samo robicie z kontem księgowy.
    Jeżeli chodzi o konto kadrowy zeby miał tylko do odczytu, to robicie dokładnie to samo z tym wyjątkiem że nie zaznaczacie mu pełnej kontroli tylko i wyłącznie "Wyświetlanie zawartości folderu/Odczyt".)
    8. wlasciciel zmapować udostępniony udział i nadać literkę dysku X
    (Na serwerze -> AD -> Users -> wchodzicie na wlasciwosci konta wlasciciel -> zakładka bodajże "Profil" -> i tam na środku jest takie coś jak Połącz z (my mielismy polską wersje) lub connect -> wybieracie literke dysku czyli X: i
    podajecie ścieżke \\nazwa_komputera\dane (nie mylić z nazwą domeny, żeby sprawdzić nazwe komputera, wchodzicie we własciwosci Mój komputer -> po prawej stronie "zmień ustawienia" -> na dole "Zmień" -> i tam macie nazwe swojego kompa.
    9. konta księgowy i kadrowy udostępnić śceżkę oraz przypisać godz logowania od 7 - 17
    ( tu też dużo roboty nie ma, wchodzicie AD-> users -> właściwosci najpierw jednego uzytownika potem drugiego -> konto -> godziny logowania)
    10. na kliencie wlaściciela dopisać do grupy użytkownicy zaawansowani, sprawdzić, czy wszystko jest ok i tyle
    (na kliencie logujecie sie jako administrator. Start -> panel sterowania -> narzedzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> użytkownicy i grupy lokalne -> grupy -> prawym przyciskiem na "użytkownicy zaawansowani" lub "power users" -> prawy przycisk myszy -> dodaj do grupy -> dodajecie konto „wlasciciel"
  • Poziom 8  
    z jakich materiałów uczycie się lub uczyliscie się do egzaminu e13??
  • Poziom 7  
    Z zadnych. Mialem pojecdie o konfiguracji sieci, ale z AD nigdy nie korzystalem(nawet na lekcjach nie bylem). Ale jest to na tyle latwe do ogarniecia, ze wszystko od razu czarno na bialym widac co gdzie jest:)
  • Poziom 7  
    ja miałem wesoło-przez semestr uczyłem się server 2003 a na egzaminie był 2005.... k....!