Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Ardo - Wymiana termostatu.

DarekRz4 13 Jan 2015 20:48 7431 14
 • #1
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam.

  Proszę się nie śmiać . Pytanie banalne ,ale ja od sprzętu RTV ,a nie od lodówek...
  Padła teściowej lodówka Ardo .Jest to chłodziarko zamrażarka z jednym kompresorem .Modelu niestety nie znam bo nigdzie nie znalazłem . Nie włącza się sprężarka. Zwarłem konektory przy nim i kompresor ruszył pracując normalnie. A więc termostat. Po dostaniu się do niego okazało się że jego styki są spalone. Zwarłem styki przy termostacie i lodówka także ruszyła .Postanowiłem go wymienić jednak zanim to zrobię zapytam . Czy kapilara od termostatu w tych lodówkach jest prowadzona w rurce i trzeba ją po prostu wyciągnąć i potem wprowadzić nową czy jest jakoś inaczej (coś trzeba rozbierać ) ?
 • #2
  MDD
  Level 28  
  Jak nie ma z tyłu tabliczki to w środku po lewej lub prawej stronie [na ściankach] przy pojemnikach w chłodziarce powinna być nalepka z danymi. Powiedzmy pojemniki na warzywa. Kapilara raczej wsuwana. Pociągnij z wyczuciem.
 • #3
  jack63
  Level 43  
  DarekRz4 wrote:
  Proszę się nie śmiać . Pytanie banalne ,ale ja od sprzętu RTV ,a nie od lodówek...

  Wcale się nie śmieję, choć jestem od .. "trochę większych lodówek".
  Miałem ten sam problem ze swoją domową lodówką. :cry:
  Nie mogłem wyciągnąć kapilary termostatu. Niestety nikt nie był chętny do podpowiedzi.
  Okazało się, że kapilara wychodziła na zewnątrz (przez "plecy") lodówki i... wracała do środka. Nie wiem dlaczego ktoś wymyślił taki "patent"?
  Może to Twój przypadek?
  Zobacz z tyłu lodówki w rejonie wejścia kapilary do tylnej ściany.
  Jeżeli tak, to wystarczy okręcić/poluzować skraplacz (to czarne z tyłu) i wyciągać kapilarę (najlepiej) w dwie osoby "po kawałeczku". Przy wkładaniu podobnie, uważając aby jej nie załamać!
  Najlepiej daj zdjęcie miejsca wejścia kapilary w "czarną dziurę". :D
 • #4
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam.

  Dziękuję za zainteresowanie. Na zewnątrz kapilara nie wychodzi. Od środka widać że wchodzi razem z przewodem od termostatu w otwór ,ale od tyłu na zewnątrz wychodzi tylko tenże kabel ,a kapilara idzie jakoś właśnie w obudowę w bok . Zdjęcia nie mam jak zrobić teraz bo lodówka jest u teściowej na wsi .

  pozdr.
 • #5
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam.

  Termostat wymieniłem bez problemu. Kapilara siedzi w rurce. Jest niestety inny kłopot. Mając wrażenie że lodówka słabo chłodzi zmierzyłem temperaturę w zamrażalniku. Okazuje się że jest tam minus13 stopni czyli trochę za mało. Termostat który założyłem jest identyczny jeśli chodzi o obudowę i jej wnętrze ,jedyna różnica to to że kapilara jest o 20 cm dłuższa i tyle mi zostało po włożeniu jej w rurkę. Jeden zwój zmieścił się jednak bez problemu w obudowie plastikowej gdzie siedzi żarówka i termostat. Czy należy regulować ten nowy termostat czy jest jakiś inny problem ? Z tego co pytałem to podobno wcześniej przed uszkodzeniem termostatu chłodziła normalnie czyli tak samo od kilku lat , jednak tak naprawdę to nie wiadomo ,bo przecież wcześniej nikt nie mierzył temperatury w zamrażalniku ...
  Rozebrałem stary termostat (identyczny jak nowy ) i są tam dwie śrubki regulacyjne . Jedna ze sprężynką ,a druga reguluje blaszkę mieszka . Jest sens to ruszać ?
  pozdr.
 • #6
  newDJ
  Level 17  
  Moze byc identyczny w budowie lecz jego parametry inne.Podaj dane z tych termostatow wtedy bedzie mozna Ci cos odpowiedziec.Niczego nie reguluj,zepsujesz termostat.
 • #7
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam.

  Tego się spodziewalem. Moge podać tylko typ tego starego bo nowy jest w lodówce oddalonej troszkę ode mnie . Stary to był : EN60730-2-1-25 T 65 Dunfoss-a .
  Da radę to gdzieś kupić ? Google nie pomagają . Moze jakiś zamiennik ?
 • #8
  jack63
  Level 43  
  DarekRz4 wrote:
  Tego się spodziewalem.

  No cóż życie niesie rożne niespodzianki, a Ty jesteś na nie przygotowany. :D ...
  słabo. :cry:
  Żle odczytałeś typ termostatu.
  Nie Dunfoss tylko Danfoss. Nr normy elektryczne odnośnie styków itd. nas i Ciebie mało interesuje.
  Szukaj napisu 077Bxxxx. To typ termostatu określający jego parametry temperaturowe.
  Jak się okaże że był produkowany tylko dla danego wytwórcy na zamówienie to parametrow nie da się określić na podstawie numeru. Trzeba będzie podejść z innej strony do tematu, ale to potem.
 • #9
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam.

  Oczywiście Danfoss .Symbole o które prosisz były na plastikowym czarnym kapselku który zdjąłem i wrzuciłem do walizki z zamiarem wyrzucenia do smieci . Całe szczęście tego nie zrobiłem ...

  077B6240 3771

  pozdrawiam.
 • #11
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam

  Zanim podałem symbol tutaj to oczywiście sprawdziłem w google. Nie ma . To że wyskakuje jako pierwsza jakaś czeska strona to na niej nic nie ma oprócz symbolu w nagłówku , pozostałe niżej także nie mają tego termostatu. Są na zachodnich stronach po 39 Funtów ,a to delikatnie mówiąc za drogo .
 • #12
  jack63
  Level 43  
  Szukaj Atea A13-0374
  A jak nie to jakiś uniwersalny tzw. płaczący tj +4, -15, -30 za 15-20 zł
  Kapilara o długości nie mniejszej niż ori. Z reguły dłuższa sie da zwinąc i zmieścić pod pokrywką termostatu.
  Te 39 funtow to komuś na mózg padło.
 • #13
  DarekRz4
  Level 24  
  Witam.
  Dziękuję bardzo za pomoc-będę szukał i poinformuje o efektach.
 • #14
  newDJ
  Level 17  
  Ten termosat bedzie mial parametry -26°C ÷-15°C temp.odszr.+3.5°C
  Mozesz zastosowac np.K59-L2603 lub A13-0057 ewentualnie szukaj W4
 • #15
  jack63
  Level 43  
  Rada kolegi @newDJ jest jak najbardziej na miejscu.
  Dla kolegi @DarekRz4 i innych napiszę, że te ujemne wartości temp. to są granice regulacji temp. wyłączenia sprężarki a te +3.5-4.0 oC jest temp parownika (!) dla jej włączenia.
  Dobór termostatu, w Twoim przypadku, sprowadza się do znalezienia takiego z górną temp. ok 4 oC i dolną regulowaną w podobnym zakresie jak oryginał.
  Zmiana zakresu temp. wyłączenia sprężarki prowadzi niewielkiej zmiany temp. w lodówce. Następuje najczęściej zawężenie i/lub przesunięcie skali pokrętła.
  Nie ma sie co satrac na bardzo dokładny dobór, bo to niewiele zmienia. Dlatego z resztą są w sprzedaży termostaty uniwersalne. Patrz W4 zaproponowany przez kolegę @newDJ.