Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT2050 - nie grzeje wody

rozwiel 13 Sty 2015 22:42 768 3
  • #1 13 Sty 2015 22:42
    rozwiel
    Poziom 8  

Pralka nie dogrzewa wody.

Podłączyłem pod zaciski grzałki żarówkę i amperomierz cęgowy na zasilanie grzałki. Pobór prądu ok. 8 A. Zmierzona rezystancja grzałki prawie zgodna z instrukcją - 23,8 Ohm. Instrukcja podaje 25,8 +-5%.
    Objawy: woda nie jest dogrzana.

Włączona grzałka: po uruchomieniu programu grzałka zaczyna grzać. Pobór prądu ok. 8A. Po około 5 min grzanie zostaje przerwane, niezależnie od programu.

Odłączona grzałka, w to miejsce włączona żarówka 40 W, pobór prądu ok. 0,2 A.
    Po uruchomieniu programu grzałka zaczyna grzać. Po około 5 min grzanie zostaje przerwane, niezależnie od programu.
    W tym przypadku woda w pralce w ogóle nie była podgrzewana, a mimo to grzałka została wyłączona.

Wszystkie przewody zasilające OK.

Gdyby przegrzewały się styki programatora to powinny się przegrzewać tylko przy grzałce, przy żarówce 40W powinna grzać do końca....

Podobny problem https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7076901#7076901
    Założenie przekaźnika może pomóc? Jakieś inne pomysły?

• #2 14 Sty 2015 08:07
    MDD
    Poziom 25  

Prawdopodobnie uszkodzony termostat.Jak się nie mylę z ''kapilarą'' .Zobacz do kont idzie . Wyjmij końcówkę. Zaślep otwór i spróbuj na żarówce. Jak będzie np. 10 min. podłącz grzałkę. To samo. Na żarówce może być np 20 min.

• #3 20 Sty 2015 08:38
    rozwiel
    Poziom 8  

Termostat wyjęty z pralki i sprawdzony.
    Po włożeniu do kubka z wrzątkiem, bez obciążenia styków prądowych, pracuje prawidłowo.
    Do kontroli włożyłem do cieczy termometr.
    Zadziałanie termostatu w stosunku do wskazań termometru różni się o 5C (uważam że wartości do przyjęcia). Na termostacie ustawione 60, temp cieczy 55C, na termostacie 30C, temp cieczy 25C.

Po zwarciu styków termostatu zworką, grzałka szła pełną mocą ca. 8A, grzała dokładnie 10 min - program do tkanin delikatnych "piórko". Potem programator odłączył grzałkę, mimo że program trwał jeszcze jakieś 5 minut.

Po ponownym założeniu termostatu i obciążeniem styków grzałką, opis jak powyżej, grzanie dokładnie przez 10 min.
    Ważne: po odłączeniu grzania jak się kręci termostatem słychać jak zwiera i rozwiera styki ale grzałka się nie załącza, czyli wskazanie na programator...

Czyli możliwości dwie:
    Więc albo przegrzewa się w którymś punkcie wykonywania programu (około 10 min) programator i styk nie wytrzymuje 8A albo program jest tak napisany że i tak odłącza grzałkę.

Kupię i zamontuje przekaźnik, jeśli to przegrzewające się styki programatora powinno pomóc.
    Jeśli taki program to wszystko działa "prawidłowo" a przekaźnik nie zaszkodzi...

• #4 22 Sty 2015 07:34
    rozwiel
    Poziom 8  

Przekaźnik założony, od tej pory programator nie ma obciążenia prądowego styków.

W obwód zasilania grzałki dołożony bezpiecznik 10A.

Na zdjęciu zaznaczyłem do jakiego momentu programu grzeje grzałka, niezależnie od nastawionej temperatury.
    Jak programator minie ten punkt programu, grzałka jest odłączana i już.

Przyczyny mogą być dwie:
    - taki po prostu jest program,
    - programator już jest uszkodzony i rozłącza grzanie pomimo braku obciążenia jego styków prądem 8A.

Ze styków grzałki wyprowadziłem kontrolkę informującą, że na zaciskach grzałki jest napięcie. To daje mi 90% pewności że działka grzeje. Oczywiście jak się przepali grzałka to kontrolka dalej będzie wskazywać że grzałka pracuje. Nie chciałem wstawiać amperomierza lub mierzyć spadku napięcia na jakimś elemencie.
    Wystarczy mi informacja, że jest napięcie na zaciskach grzałki.

Może się ktoś wypowiedzieć do jakiego punktu programu powinna grzać grzałka?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo