Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z subbasem przy niskiej głośności

exik 14 Sty 2015 14:07 648 8
  • #1 14 Sty 2015 14:07
    exik
    Poziom 25  

Witam serdecznie.
    Otóż wydaje mi się, że mam problem z subbasem CV CVA18 przy niskiej głośności. Jednak jest to pierwszy raz gdy posiadam taki sprzęt u siebie, dlatego nie wiem czy jest to normalne zachowanie czy uszkodzenie filtra/przetwornika.
    Przy większej głośności nic takiego nie słychać, sprzęt gra mocnym wyraźnym basem, jednak gdy go ściszymy to słychać tylko jakby przesterowany sygnał.
    Dodaje film jako załącznik na którym widać objawy.

Co więcej zauważyłem, co jakiś czas jakby mu przechodzi na jakies 20-30 sekund i gra normalnie, a później znowu to samo.

Sprzęt kupiłem jako "100% sprawny", ale wydaje mi się, że sprzedawca zrobił mnie w balona.

https://filmy.elektroda.pl/30_1421240327.flv

0 8
  • #2 14 Sty 2015 18:26
    PrzemQ24
    Poziom 25  

Rozkręć, poszukaj może coś się poluzowało, skoro chwilę działa dobrze, a potem już nie.
    Być może zimne luty.

0
  • #3 14 Sty 2015 18:41
    exik
    Poziom 25  

Wykręciłem uchwyt boczny i dostałem się do środka. Podłączyłem bezpośrednio sam głośnik do innego źródła zasilania. Brzęczy - uwalona cewka (w sensie rozwinęło się uzwojenie). Jest sens to naprawiać? Jeśli tak to jaki byłby koszt takiej naprawy - jakieś namiary na taki zakład. Czy po prostu go odesłać i nie bawić się w naprawę?

0
  • #5 14 Sty 2015 19:46
    exik
    Poziom 25  

Sprzedawca zgodził się pokryć koszt naprawy. Myślę, że będzie to sensowniejsze rozwiązanie. Ponieważ kupiłem go stosunkowo tanio. Model przetwornika w tym subwooferze to SW 18C, kto coś takiego będzie w stanie profesjonalnie naprawić?

edit.

Wyciągnąłem przetwornik. Problemem wydaje się być scentrowana lub delikatnie odkształcona cewka. W momencie kiedy dotknę delikatnie membranę w jednym punkcie, burczenie ucicha, cewka przestaje ocierać. Załączam kolejny film na którym widać o co chodzi.
    Czy w przypadku tego typu usterki konieczny jest tak zwany całkowity recone głośnika (łącznie z membraną i obydwoma resorami) czy da radę w jakiś sposób to naprawić nie niszcząc elementów drgających?

0
  • #6 14 Sty 2015 23:43
    mmaker
    Poziom 18  

Widać, że już ktoś przy nim grzebał więc może być różnie z naprawą takiego głośnika. Recon pewnie kosztuje nie mało :) Najlepiej będzie odesłać i niech naprawi na swój koszt. Miałem podobny przypadek w górce POL-AUDIO na głośniku EVM 15''. Cewka oberwała się po obwodzie (około 3cm) w miejscu łączenia się z membraną i ocierała.

0
  • #7 14 Sty 2015 23:55
    exik
    Poziom 25  

mmaker, PW do Ciebie poszło.

Zależy mi na tym, aby górne zawieszenie pozostało oryginalne. Jest ono tekstylne więc może istnieją szanse odklejenia go na ciepło. Sprzedawca zwrócił mi wystarczające środki na naprawę przetwornika, dlatego zrobię to już we własnym zakresie (chociaż będe wiedział u kogo, i jak to zostało zrobione) a nie na sztukę, jak to by było w jego przypadku. Widzę, że przy przetworniku było grzebane i podejrzewam, że właśnie wtedy zostało coś sknocone.

0
  • #8 14 Sty 2015 23:59
    mmaker
    Poziom 18  

Na początek wytnij kopułkę i sprawdź co tam ktoś narobił :) może okaże się błahostka. Odnośnie cewki to jeśli karkas jest na kaptonie to mógł zrobić się też pęcherz i to też może obcierać

0
  • #9 15 Sty 2015 00:32
    exik
    Poziom 25  

Tak też zrobiłem. pod kopułka nie widać aby ktoś coś robił. Pewnie zdjęli z ciekawości aby zobaczyć "co tam brzęczy" ale nic nie mogli poradzić i ją przykleili spowrotem. Ale co zauważyłem, pod spodem są otwory wentylacyjne, przez które widać uzwojenie cewki. W jednym miejscu drut wydaje się być odkształcony. Czyli trzeba będzie zmienić cewkę. Tak też przypuszczałem. Wyślę to do jakichś specjalistów, niech zrobią nowy wsad, byleby mi czerwony zawias zostawili :)

0