Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legalizacja podłączenia do komina w domu jednorodzinnym .

Marcinzabrze 14 Sty 2015 15:08 1074 10
  • #1 14 Sty 2015 15:08
    Marcinzabrze
    Poziom 17  

Witam. Nie wiem czy w dobrym dziale piszę ale ten najbardziej chyba odpowiada do mojego tematu.
    Planuję zamienić mieszkanie z pewną panią która posiada nielegalne ogrzewanie węglowe. chciałbym to wszystko zalegalizować tym pojawia się problem z kominem:
    Budynek to 2 lokatorów: Piwnica i parter oraz piętro i strych drugi lokator.
    Rozmawiałem z kominiarzem który miał ten rejon kilka lat temu i sprawdził mi na szkicach że są 2 kanały wolne dla mnie a 4 kanały zajmuje sąsiadka z góry. Piec chciałbym postawić w piwnicy i dodatkowo przepływowy ogrzewacz na gaz w łazience.Z tego co mi mówił to wygląda następująco:
    1 kanał wentylacja kuchni i pieca sąsiadka:
    2 kanał spaliny piec sąsiadka:
    3 kanał wentylacja łazienka sąsiadka:
    4 kanał spaliny junkers sąsiadka
    5 kanał wentylacja kuchnia moja:
    6 kanał spaliny piec w kuchni

A więc brakuje kanałów wolnych jeden dla pieca w piwnicy jeśli postawię oraz 2 kanały dla wentylacja łazienka plus spaliny junkers
    Moje pytanie brzmi czy można łączyć kanały z sąsiadką? np piec z piecem albo wentylacja z jej wentylacją lub spaliny junkersa?
    Kominiarz z rejonu przyjdzie mi we wtorek dokładnie zobaczyć co i jak ale chciałbym wiedzieć czy da radę to wogóle ogarnąć przy tylu kanałach?

0 10
  • #2 14 Sty 2015 15:18
    KarizmoGSM

Poziom 24  

A dlaczego nie zrobisz ogrzewania i wody na gazie będziesz potrzebował tylko jeden piec i jeden komin, ja tak mam i jestem super zadowolony ! Zero obsługi, papraniny, straty czasu !

0
  • #3 14 Sty 2015 15:31
    Marcinzabrze
    Poziom 17  

Myślałęm nad ogrzewaniem gazowym ale po kalkulacji jednak chciałbym zrobić piec na paliwo stałe. Tylko problem tkwi w kominie :) Ewentualnie w ostateczności trzeba będzie dobudować 2 kanały u sąsiadki ze strychu do góry i tam wpiąc junkers.

A pytanie drugie- jak to wygląda w świetle prawa trzeba tą istalację zdemontować? bo technik się upiera że tak a słyszałem informacje że trzeba w takim wypadku tylko odłączyć piec od komina i zamurować(zaślepić) wejście do kanału komina. Bo bez sensu demontować wszystko no nie?chodzi o zamiane tylko a potem to remont i wszystko z projektem.

0
  • #4 14 Sty 2015 16:06
    KarizmoGSM

Poziom 24  

To zrób jeszcze raz kalkulacje i weź pod uwagę czy chce ci się dymać z węglem.
    Rura w kominie musi być Kwasówka ale na złomie możesz znaleźć takie rury za grosze.
    Przecież tu jedynie co to musisz więcej co zrobić to pewnie gaz doprowadzić, bo i w tym i witym przypadku piec musisz kupić.

Do tego jak będzie trzeba komin stawiać to już wogle się mija z celem !

0
  • #5 14 Sty 2015 20:55
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Postaw na kocioł kodensacyjny dwufunkcyjny. Koszty na pewną w inwestycji wyjdą niższe niż przy dobudowie konina. A papierkowej roboty ile mniej:)

0
  • #6 14 Sty 2015 21:56
    Marcinzabrze
    Poziom 17  

Ok, instalacja na gaz może i wyjdzie taniej ale potem eksploatacja w moim przypadku tańsza będzie na piecu paliwa stałego :) dlatego wybór takego pieca.
    A czy można łączyć wentylacje kuchenną ze sobą ze sąsiadem z góry? albo junkers co 2 piętro?

0
  • Pomocny post
    #7 14 Sty 2015 22:55
    saskia
    Poziom 38  

Marcinzabrze napisał:
    Ok, instalacja na gaz może i wyjdzie taniej ale potem eksploatacja w moim przypadku tańsza będzie na piecu paliwa stałego :) dlatego wybór takego pieca.
    A czy można łączyć wentylacje kuchenną ze sobą ze sąsiadem z góry? albo junkers co 2 piętro?

Wentylacja mogła by być wspólna, ale nie może to być połączenie wentylacji pomieszczeń kotłowni , czy wymaganej przepisami wentylacji pomieszczenia z kotłem gazowym.
    Do tego trzeba wziąść pod uwagę warunki pracy kanału wentylacyjnego, tzn. czy ciąg jest wystarczający na dwie wentylacje, aby nie było "przepustów-przewiewów miedzy kratkami.

0
  • #8 14 Sty 2015 23:02
    Marcinzabrze
    Poziom 17  

Czyli dobrze rozumie- skoro sąsiadka będzie miała piec co w kuchni to nie można wspólnie kuchni połączyć?
    Teraz w moim bloku co mieszkam to mamy połączone wentylacje łazienki z sąsiadami oraz junkersy też mamy wspólne ale co 2 piętro.

0
  • #9 15 Sty 2015 00:06
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Marcinzabrze napisał:
    ... junkersy też mamy wspólne ale co 2 piętro.

To tylko pod prokuratora podstaw ten temat.
    Dla jednego urządzenia gazowego - jeden kanał komina.

0
  • #10 15 Sty 2015 10:14
    KarizmoGSM

Poziom 24  

To ci życzę powodzenia ciekawe że się jeszcze nikt tym nie zatruł lub nawet o tym nie wie od czego ma nastrój popsuty codziennie.
    A macie tam kwasówkę w ten komin wsadzoną ?

Przecież to tak jak byś chciał samobójstwo nagłe popełnić, człowieku ty możesz któregoś dnia zasnąć się nie obudzić !

Później ludzie się dziwią że w Polsce trzeba na wszystko przepisy robić !

0
  • #11 15 Sty 2015 10:30
    Marcinzabrze
    Poziom 17  

Z tego co się orientuje to: budynek 4 piętra- wentylacja lazienki następująca: parter, pierwsze piętro,trzecie piętro.
    Oraz drugi kanał- 2 piętro oraz 4 piętro.Junkers 1 piętro, 3 piętro- chyba że coś mylę z tym junkersem(że sąsiadka ma gdzieś indziej junkers do komina wpięty. Budynek zrobiony- lata 70-siąte.Kwasówki napewno zadnej niema.

Sprawdzałem na dachu wyloty bo niw dawało mi to spokoju i faktycznie każdy z lokatorów ma osobny kanał na spaliny oraz wspolne są wentylacje jak pisałem we wcześniejszym poście

0