Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontrolery - najprzydatniejsze elementy

tom_ex 14 Sty 2015 21:22 2415 30
  • #1 14 Sty 2015 21:22
    tom_ex
    Poziom 15  

Witam,

Mam nadzieję, że niczego nie powielam, ale chciałbym zaproponować niniejszy wątek, w którym można by kompletować listę najprzydatniejszych elementów wykorzystywanych w elektronice mikroprocesorowej. Obecnie sam borykam się z częstym problemem zakupu części przez Internet - ich cena jest na ogół śmieszna i przewyższa koszt przesyłki. W cen sposób stworzylibyśmy pakiet startowy dla każdego rozpoczynającego zabawę z uC. Oczywiście pomijam tu rzeczy typu lutownica, płytka stykowa czy rezystory i najprostsze kondensatory, bo takie informacje są w mnóstwie miejsc.

Moje propozycje:
    - Atmega328P - jeden z najpopularniejszych uC firmy Atmel,
    - dowolny Attiny - dużo prostszy uC,
    - podstawki DIP6-40 o różnym rozstawie pod układy scalone,
    - LM7805 - stabilizator 5V,
    - LF33CV - stabilizator 3.3V,
    - RFM23 - transceiver FM,
    - IRF7455 - tranzystor do sterowania urządzeniami 12V,
    - złącza ARK - do podpinania napięcia 230V,
    - czujnik DHT11 - badanie temperatury i wilgotności,
    - przycisk tact switch,
    - fotorezystor (o dobranych parametrach),
    - HCM12 - buzzer z generatorem
    - diody LED,
    - LEG-5F - przekaźnik 5V/230V do sterowania urządzeniami 230V,
    - EL817 - optoizolacja do przekaźnika,
    - 1N4007 - dioda prostownicza,
    - L293D - moster H do sterowania silnikami,
    - LM35 - czujnik temperatury,
    - PCF8537 - ekspander portów / sterownik LCD,
    - 74HC595 - rejestr przesuwny,
    - potencjometr 10kOhm,
    - złącze USB B na montaż THT,
    - listwy goldpin żeńskie i męskie,
    - DS1337+ - zegar RTC

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 14 Sty 2015 21:52
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Celowość tworzenia tak szerokiego zestawienia jest dyskusyjna z co najmniej dwóch powodów:

1. gdyby ktoś chciał kupić wszystkie wskazane elementy będzie musiał wydać sporo, a znaczą część tych elementów nie wykorzysta.

2. znacznie lepszym sposobem jest najpierw określenie jakie projekty na początek chce realizować, a dopiero później ukierunkowywać zakupy.

Niestety, każdy ma inne cele i pomysły na ich realizację, stąd wszelkie ogólne zestawienia nie mają racji bytu. Później okazuje się, że brakuje jakiegoś rezystora i sklepu w okolicy ... klej do wszystkiego jest do niczego.

0
  • #3 14 Sty 2015 21:56
    tehaceole

Poziom 28  

tom_ex napisał:
    LEG-5F - przekaźnik 5V/230V do sterowania urządzeniami 230V,
    Po co optoizolacja do przekaźnika?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 14 Sty 2015 23:05
    tom_ex
    Poziom 15  

dondu napisał:
    1. gdyby ktoś chciał kupić wszystkie wskazane elementy będzie musiał wydać sporo, a znaczą część tych elementów nie wykorzysta.

Czy rzeczywiście aż tak dużo? "Dużo" to oczywiście pojęcie względne, ale zakładając, że ktoś będzie kontynuował zabawę z elektroniką, większość elementów wykorzysta. Przynajmniej chciałbym, aby na tej liście wyłącznie takie elementy się znajdowały.

dondu napisał:
    2. znacznie lepszym sposobem jest najpierw określenie jakie projekty na początek chce realizować, a dopiero później ukierunkowywać zakupy.

Być może tak, np. podział na elementy ogólne (dla wszystkich przydatne), elementy do robotyki, do inteligentnego domu, itp.

dondu napisał:
    Niestety, każdy ma inne cele i pomysły na ich realizację, stąd wszelkie ogólne zestawienia nie mają racji bytu. Później okazuje się, że brakuje jakiegoś rezystora i sklepu w okolicy ... klej do wszystkiego jest do niczego.

Przyznaję, że jestem amatorem, ale mam tu pewne spostrzeżenia. Z czego wynika popularność Arduino? Moim zdaniem głównie z tego, że klient dostaje gotową bazę - zestaw wielu elementów, z których może stworzyć wiele różnorakich rozwiązań. Przez chwilę zapomnijmy o podejściu projektowym, a przyjmijmy podejście czysto hobbystyczne.
    Osobiście znacznie bardziej bym wolał dostać takie Arduino w częściach składowych do samodzielnego złożenia. Właśnie stąd pomysł tej listy.

tehaceole napisał:

tom_ex napisał:
    LEG-5F - przekaźnik 5V/230V do sterowania urządzeniami 230V,
    Po co optoizolacja do przekaźnika?

Wzorowałem się na tym module:
    http://botland.com.pl/przekazniki/1293-modul-...kaznika-rm1-z-izolacja-optoelektroniczna.html

piotrva napisał:
    Stabilizator na 3,3V na pewno nie liniowy - raczej LF33CV czy coś LDO.

LF33CV nie jest liniowy?

0
  • #7 14 Sty 2015 23:39
    dondu

tom_ex napisał:
    dondu napisał:

Czy rzeczywiście aż tak dużo? "Dużo" to oczywiście pojęcie względne, ale zakładając, że ktoś będzie kontynuował zabawę z elektroniką, większość elementów wykorzysta. Przynajmniej chciałbym, aby na tej liście wyłącznie takie elementy się znajdowały.

Przeciętny początkujący przeznacza od 50-300zł (z czego 80% z nich, to kwota do 150zł) na wszystko - łącznie z programatorem, lutownicą, multimetrem, silnikami, serwami, itp. Często także książka jest w tej kwocie. A jeśli to student ... robiłem 2 lata temu ankietę, w tym zakresie - dane podane wyżej :)

Do tego dochodzi minimalna ilość kupionych sztuk każdego elementu ... policz sobie ile Twój magazyn będzie kosztował początkującego. Do tego weź pod uwagę, że będzie potrzebował elementy THT (bo np. korzysta z płytki stykowej), a później często SMD ... i znowu wydatek.

tom_ex napisał:
    dondu napisał:

Być może tak, np. podział na elementy ogólne (dla wszystkich przydatne), elementy do robotyki, do inteligentnego domu, itp.

To już prędzej, ale dla początkującego nadal lepiej jest kupować pod konkretne potrzeby na bazie opracowanego schematu niż w ciemno coś, co później będzie leżało "zamrożone" w foliowych woreczkach.

tom_ex napisał:
    dondu napisał:

Przyznaję, że jestem amatorem, ale mam tu pewne spostrzeżenia. Z czego wynika popularność Arduino? Moim zdaniem głównie z tego, że klient dostaje gotową bazę - zestaw wielu elementów, z których może stworzyć wiele różnorakich rozwiązań.

Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba budować modułów samemu, co znacznie ułatwia zabawę osobom nie znającym elektroniki.
    Ale oprócz tego sądzisz, że większość arduinowców także kupuje w ciemno wiele modułów, czy pod konkretne potrzeby?

tom_ex napisał:
    dondu napisał:

Przyznaję, że jestem amatorem, ale mam tu pewne spostrzeżenia. Z czego wynika popularność Arduino? Moim zdaniem głównie z tego, że klient dostaje gotową bazę - zestaw wielu elementów, z których może stworzyć wiele różnorakich rozwiązań. Przez chwilę zapomnijmy o podejściu projektowym, a przyjmijmy podejście czysto hobbystyczne.

Nie tworzenie zbędnego magazynu, to właśnie jest czysto hobbystyczne podejście - kupowanie tego co jest potrzebne. Kupując pod projekt i tak z reguły będzie kupował większe ilości, więc oczywiście magazyn powolutku będzie się tworzył, ale elementów, z których faktycznie korzysta.

Profesjonalista natomiast może sobie pozwolić na duży magazyn (czytaj wiele przeróżnych części).

Dlatego początkującym należy szczególnie zwracać uwagę, by kupowali to co im jest potrzebne do konkretnego projektu, by za chwilę nie okazało się, że stają w miejscu z braku funduszy. Wyjątek, to oczywiście osoby, które gotówki liczyć nie muszą :)

0
  • #8 14 Sty 2015 23:41
    tom_ex
    Poziom 15  

piotrva napisał:
    tom_ex napisał:
    LF33CV nie jest liniowy?

http://www.farnell.com/datasheets/1806095.pdf

Czy LDO to nie jest też liniowy? Tak czy inaczej, ufam bardziej doświadczonemu i zmieniam na liście.

dondu napisał:
    Do tego dochodzi minimalna ilość kupionych sztuk każdego elementu

Szczerze mówiąc nie miałem nigdy (w mojej jakże długiej karierze) większego problemu z nabyciem pojedynczej sztuki, jak nie konkretny model, to jakiś odpowiednik. Chociażby na tme.

dondu napisał:
    Do tego weź pod uwagę, że będzie potrzebował elementy THT (bo np. korzysta z płytki stykowej), a później często SMD ... i znowu wydatek.

Trudno się z tym nie zgodzić.

dondu napisał:
    To już prędzej, ale dla początkującego nadal lepiej jest kupować pod konkretne potrzeby na bazie opracowanego schematu niż w ciemno coś, co później będzie leżało "zamrożone" w foliowych woreczkach.

Dlatego miałem na myśli elementy, które są często wykorzystywane.

dondu napisał:
    Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba budować modułów samemu, co znacznie ułatwia zabawę osobom nie znającym elektroniki.
    Ale oprócz tego sądzisz, że większość arduinowców także kupuje w ciemno wiele modułów, czy pod konkretne potrzeby?

Z tego co słyszałem, to jest to platforma do prototypowania. Koszt podstawowego modułu i shieldów jest zdecydowanie za wysoki, aby traktować to jako docelowe rozwiązanie. Co do konkretnych elementów - jeszcze raz - zakładałem, że to będą elementy albo niedrogie, albo takie, które na 100% się przydadzą.

dondu napisał:
    Nie tworzenie zbędnego magazynu, to właśnie jest czysto hobbystyczne podejście - kupowanie tego co jest potrzebne.

Tylko że hobbysta bardzo często jest amatorem i często swój projekt modyfikuje, a do tego potrzebny jest jakiś bazowy zbiór elementów.

dondu napisał:
    Dlatego początkującym należy szczególnie zwracać uwagę, by kupowali to co im jest potrzebne do konkretnego projektu, by za chwilę nie okazało się, że stają w miejscu z braku funduszy. Wyjątek, to oczywiście osoby, które gotówki liczyć nie muszą

Moim zdaniem potrzebny jest złoty środek.

0
  • #9 15 Sty 2015 00:02
    dondu

Złoty środek, to właśnie to:

dondu napisał:
    Kupując pod projekt i tak z reguły będzie kupował większe ilości, więc oczywiście magazyn powolutku będzie się tworzył, ale elementów, z których faktycznie korzysta.

Niestety w budżecie należy przewidzieć koszty co najmniej kilku zamówień rocznie - nie ma innego wyjścia, bo zawsze czegoś konkretnego brakuje, nawet przy sporym magazynie w szufladach.

0
  • #10 15 Sty 2015 10:47
    szczywronek
    Poziom 27  

Podzielam sceptycyzm kolegi dondu. Elektroniką i mikrokontrolerami bawię się już kilka lat, czysto hobbystycznie. Przez ten czas nigdy nie użyłem około 1/3 elementów proponowanych przez Autora wątku. Wszystko zależy od konkretnej osoby. Moja lista "startowa" zawierałaby np.:
    - jak największy mikrokontroler nie stosowany w arduino (cena arduinowych uK dziwnie skoczyła do góry w okolicznych sklepach)
    - lcd 2x16
    - kilka wyśw. led
    - cokolwiek na spi (np. eeprom)
    - usb <-> uart
    - książki :)
    (drobnicy nie liczę)

Wydaje mi się, że warto by było bardziej szczegółowo określić dla kogo to ma być: jeśli chodzi stricte o naukę programowania mikrokontrolerów to nie ma sensu wydawać pieniędzy na np. przekaźniki - z programowego punktu widzenia sterowanie przekaźnikiem nie różni się od sterowania led'em. Jeżeli, natomiast, celem jest tworzenie konkretnych projektów - to... może ja mam pecha... ale mimo posiadania pierdyliona elementów i przydasiów w zapasach - zawsze czegoś brakuje ;) Kiedyś kupowałem wszystko x3 - na zapas. O ile elementy R, C, złącza, diody, tranzystory się zużywają, to większość układów scalonych się kurzy.

0
  • #11 15 Sty 2015 11:04
    tom_ex
    Poziom 15  

Rozumiem Wasze argumenty i przyznam, że mnie przekonują, szczególnie kwestia tht/smd.

Może zatem zaproponowałbym coś innego? Mianowicie listę najpopularniejszych elementów wraz kodami i krótkimi opisami. Przyznam, że znalezienie jakiegoś podstawowego elementu (np. stabilizator 5v) sprawiało mi jeszcze do niedawna kłopot. Teraz te kody znam na pamięć.

Zaznaczam, że by to była lista ściśle profilowana pod początkujących i najbardziej typowe projekt, z jakąś zgrubną kategoryzacją.

0
  • #12 15 Sty 2015 13:42
    dondu

Prosta procedura doboru elementu może wyglądać następująco:
    1. określ najistotniejsze parametry elementu,
    2. otwórz stronę dużego sklepu np. TME czy Farnell i wykorzystaj wyszukiwarkę zawężając filtrowanie do wybranych parametrów,
    3. posortuj wyniki najniższymi cenami na początku,
    4. i dopiero wybierz element najtańszy, który spełnia Twoje oczekiwania.

W ten sposób:
    - wybierasz elementy o potrzebnych parametrach,
    - masz od razu dostęp do ich dokumentacji,
    - kupujesz najtańszy spełniający Twoje oczekiwania.

Zaproponowałeś tranzystor IRF7455 (o prądzie max 15A), który kosztuje 2,83zł (przy zakupie jednej sztuki), a początkujący potrzebuje np. 5A i może kupić np. IRFML8244 za 0,51zł, czy IRLML6244 za 0,55zł, czyli aż 5 sztuk (co jest minimalnym zamówieniem w TME) zamiast jednej jednego, który wskazałeś.

Poza tym maksymalny prąd to niekoniecznie najistotniejszy w danym projekcie parametr. Może się bowiem okazać, ze istotniejsza jest pojemność bramki która w przypadku IRF7455 wynossi 37nC, a IRLML6244 8,9nC. Efektem może być fakt, że do sterowania szybkim PWM tranzystora IRF7455 potrzebny będzie dodatkowy driver, a w przypadku IRLML6244 nie. ... tysiące możliwych przypadków = tysiące ograniczeń i rozwiązań.

... i na odwrót - w innym przypadku IRLML6244 może być niedopasowany z powodu innych parametrów np. VGS(th), itp.

Naprawdę nie ma sensu kupowania elementów na zasadzie, którą proponujesz. :)
    Elementy dobiera się do projektu, a nie odwrotnie.

EDIT:
    Proponujesz DS1337 - nigdy nie miałem potrzeby z niego korzystać, przy czym projekty z zegarem czasu rzeczywistego, to prawie codzienność :)

0
  • #13 15 Sty 2015 13:56
    tom_ex
    Poziom 15  

dondu napisał:
    Prosta procedura doboru elementu może wyglądać następująco:
    1. określ najistotniejsze parametry elementu,
    2. otwórz stronę dużego sklepu np. TME czy Farnell i wykorzystaj wyszukiwarkę zawężając filtrowanie do wybranych parametrów,
    3. posortuj wyniki najniższymi cenami na początku,
    4. i dopiero wybierz element najtańszy, który spełnia Twoje oczekiwania.

W ten sposób:
    - wybierasz elementy o potrzebnych parametrach,
    - masz od razu dostęp do ich dokumentacji,
    - kupujesz najtańszy spełniający Twoje oczekiwania.

Dokładnie tak to teraz robię. :)

Myślę zatem, że temat można zamknąć.

0
  • #14 15 Sty 2015 17:09
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 15 Sty 2015 18:08
    tom_ex
    Poziom 15  

albertb napisał:
    No to piękny wybór.
    Nie dość, że układ wyprowadzeń nie najszczęśliwszy zwłaszcza dla początkującego
    (styk COM bardzo blisko cewki) to jeszcze jest to przekaźnik którego dopuszczalne napięcie styków wynosi 125VAC
    http://www.tme.eu/pl/Document/00d28d080f58cd256486495362ee4631/LEG-F_SERIES.pdf

Mój błąd. Starałem się na szybko znaleźć odpowiednik SRD-05VDC-SL-C dostępny w tme. Zaproponujesz lepszy?

albertb napisał:
    I poza konkursem czemu akurat Atmel?

A czemu nie? Wydaje mi się, że to naturalny wybór po Arduino?

0
  • #16 15 Sty 2015 18:33
    tronics
    Poziom 36  

Dlaczego naturalny skoro od 2012 arduino ma też płytki na ARM (więc i wspiera ARM), a same procki zazwyczaj oferują 3 rzeczy więcej niż AVR w podobnej cenie:
    1. większe taktowanie
    2. więcej flash i ram
    3. większa wydajność na MHz
    Prawda, dużo na ARM jeszcze nie robiłem, ale zacząłem na lpc i nawet mi się podobają.

0
  • #17 15 Sty 2015 19:11
    tom_ex
    Poziom 15  

tronics napisał:
    Dlaczego naturalny skoro od 2012 arduino ma też płytki na ARM (więc i wspiera ARM), a same procki zazwyczaj oferują 3 rzeczy więcej niż AVR w podobnej cenie:
    1. większe taktowanie
    2. więcej flash i ram
    3. większa wydajność na MHz
    Prawda, dużo na ARM jeszcze nie robiłem, ale zacząłem na lpc i nawet mi się podobają.

Myślę, że to temat na osobny wątek. :)

0
  • #18 15 Sty 2015 19:31
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 15 Sty 2015 19:46
    tom_ex
    Poziom 15  

tom_ex napisał:
    Mój błąd. Starałem się na szybko znaleźć odpowiednik SRD-05VDC-SL-C dostępny w tme. Zaproponujesz lepszy?

Konstrukcja zdań wskazuje, że "lepszy" dotyczy słowa "odpowiednik". Jako "lepszy odpowiednik" na ogół rozumie się coś, co jest możliwie zbliżone do oryginału. :P Jeśli jednak widzisz lepszy przekaźnik, w sensie bardziej uniwersalny, to się podziel wiedzą.

0
  • #20 15 Sty 2015 19:50
    dondu

@tom_ex
    Generalnie bardzo dobrze rozumiemy Twoje intencje, ale należy się przestawić z podejściem do tego tematu, bo każdy element ma swoje parametry i w jednym przypadku uznamy go za "lepszy", a w drugim nie. Czyli to o czym pisałem w poprzednich postach - elementy dobieramy do projektu :)

0
  • #21 15 Sty 2015 22:21
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 16 Sty 2015 09:41
    tom_ex
    Poziom 15  

albertb napisał:
    Dokładnie, poza tym nie rozumiem, dlaczego tenżesz SRD-05VDC-SL-C to ideał i jaki jest sens aby początkujący elektronik na nim właśnie się wzorował.

No właśnie, tutaj u podstawy leży zagadnienie, o którym wspomniałem w pierwszym poście. Początkujący elektronik nie ma pojęcia, który przekaźnik jest dobry do typowego zastosowania (np. sterowania małą żarówką na 230V), więc szuka podobnych rozwiązań. Ten właśnie przekaźnik jest wykorzystywane w modułach sprzedawanych np. na allegro czy botlandzie:
    http://botland.com.pl/przekazniki/2170-dwukan...-izolacja-optoelektroniczna-5v-10a125vac.html

0
  • #24 16 Sty 2015 11:15
    tom_ex
    Poziom 15  

No właśnie. Mimo że argumenty, które przestawiliście są dla mnie jasne i trudno mi się z nimi nie zgodzić, dyskusja na temat elementów trwa.

Weźmy taki przytoczony czujnik DHT11. Początkujący elektronik z Arduino chce się "pobawić" w mierzenie temperatury. Mając już podstawową platformę, kupuje ten popularny czujnik warty grosze, płacąc jednocześnie za przesyłkę. Po jakimś czasie się okazuje, że to tylko zabawka.

Ja rozumiem, że z perspektywy nawet lekko zaawansowanych hobbystów powyższe wydaje się śmieszne, ale jednak nowicjusze nie myślą projektowo. Sam od paru lat pracuję w środowisku projektowym (nieco inna, ale pokrewna dziedzina) i wiem, że "świeżak" musi się czasem sparzyć, aby następnym razem nie popełnić podobnego błędu. Wolę jednak, aby się sparzył na kontrolowanym zakresie narzędzi (stąd moja propozycja z listą) niż na całym katalogu (np. zbiór tme).

0
  • #25 16 Sty 2015 11:57
    tplewa
    Poziom 37  

@tom_ex

A ja sie tak zastanawiam - masz w podpisie Warszawa... hmm wiec dlaczego przesylka - wiekszosc elementow jak nie wszystkie mozna kupic na miejscu poruszajac zie komunikacja miejska...

Do tego jak koledzy wspomnieli takiej uniwersalnej listy nie da sie stworzyc bo kazdy robi co innego i z biegiem czasu kompletuje sobie jakis zestaw.

Na poczatek to mozna sobie kupic powiedzmy jakies podstawowe i czesto uzywane elementy bierne... np. caly szereg rezystorow, troche kondensatorow itp. Moze jakies stabilizatory... Wybieranie procesora to juz inna bajka bo ja tak prawde mowiac przy obecnych cenach nie wiem czy nie lepiej zaczynac zabawe z XMega i kupic sobie np. plytke X3-DIL64...

Czyli to co pisze co czlowiek to inne podejscie dlatego taka lista raczej sie nie sprawdzi.

0
  • #26 16 Sty 2015 12:07
    tom_ex
    Poziom 15  

tplewa napisał:
    A ja sie tak zastanawiam - masz w podpisie Warszawa... hmm wiec dlaczego przesylka - wiekszosc elementow jak nie wszystkie mozna kupic na miejscu poruszajac zie komunikacja miejska...

Pracując 8-18 niekiedy ciężko się wyrwać do sklepu, a kurier przyjeżdża do biura w ciągu 24 godzin. :) Niższe ceny przy nieco większych zamówieniach rekompensują koszt przesyłki. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że dla chcącego nic trudnego. :)

tplewa napisał:
    Moze jakies stabilizatory

No właśnie, jakie? Nigdy nie twierdziłem, że ta lista to ma być cały katalog. Może wystarczy 10 pozycji? Pozycje na mojej liście to jedynie bardzo wstępne przykłady. Jeżeli chcielibyśmy utworzyć taki wykaz w popularnej obecnie kategorii "inteligenty dom", spokojnie znalazłoby się kilkanaście uniwersalnych elementów.

tplewa napisał:
    Wybieranie procesora to juz inna bajka bo ja tak prawde mowiac przy obecnych cenach nie wiem czy nie lepiej zaczynac zabawe z XMega i kupic sobie np. plytke X3-DIL64...

No i znowu. Zamiast suchej listy elementów można by przejść do listy zagadnień - atmega vs xmega i dwa zdania opisujące najbardziej fundamentalne różnice.

0
  • #27 16 Sty 2015 12:29
    tplewa
    Poziom 37  

No co do cen to nie jest tak zle (nie ma az tak wielkich roznic cenowych) i sklepy tez sa w soboty np. AVT... Kamami juz problem bo trzba podjechac do Legionowa... Reszta czesci spokojnie Wolumen (sklepy i gielda - sklepy np. Soltronik otwarte tez w niedziele i sobote)... Jeszcze mozna by kilka firm wymienic... i nie wiem czy te ceny tak mocno odstaja...

Ja tez pracuje do 18 wiec nie jest lekko, za zwyczaj mozna telefonicznie itp. zamowic i sobie podjechac tylko odebrac...

Owszem czasem cos zamawiam... ale wiekszosc czesci kupuje na miejscu...

Co do stabilizatorow to najlepiej obecnie jakies LDO, a co do napiec to 5V i 3.3V chyba najczesciej uzywane w przypadku zabawy z uC...

Ja generalnie kupuje pod dany projekt - przy okazji takiego zamwienia uzupelniam za zwyczaj braki elementow biernych itp.

Natomiast co do dyskusji o prockach to wlasnie dlatego procesory na tej liscie nie maja zbytnio sensu - bo dla mnie to co wymieniles nigdy nie bedzie najpopularniejszym procesorem. Obecnie z AVR-ow jak bym mial polecac to polecil bym kupno klona Arduiono z Chin i nie koniecznie jest to zabawka tylko do Arduino bo mozna uzywac piszac w C/C++ czy Bascomie...

Ja z praktyki widze wlasnie ze lepiej kupowac elementy pod dany projekt, a na poczatek zaopatrzyc sie w podstawowe elementy bierne i tyle - co by nie latac za jednym rezystorem czy kondensatorem 100nF po miescie :)

Predzej dodal bym jeszcze zakup jakies plytki stykowej ktora w prototypowaniu jest bardzo wygodna...

0
  • #28 16 Sty 2015 12:50
    tom_ex
    Poziom 15  

Dzięki za przydatne informacje. :) W weekend najwięcej czasu a np. giełda elektroniczna przy GUS jest zamknięta.

tplewa napisał:
    Predzej dodal bym jeszcze zakup jakies plytki stykowej ktora w prototypowaniu jest bardzo wygodna...

Owsze jest, ale to znajdziemy w absolutnie każdym artykule typu "jak zacząć zabawę z uC". :)

0
  • #29 16 Sty 2015 15:55
    tronics
    Poziom 36  

Cytat:
    No i znowu. Zamiast suchej listy elementów można by przejść do listy zagadnień - atmega vs xmega i dwa zdania opisujące najbardziej fundamentalne różnice.

Najbardziej fundamentalne dla typowego użytkownika to 3.3V zamiast 5, możliwość debugowania przez PDI bez zajmowania pinów na JTAG (więc jeśli dysponujemy programatorem z PDI można sobie JTAG odpuścić), bardziej uporządkowane i funkcjonalne peryferia (lepsze timery z awex, dma, event system, pin remap, szybsze i dokładniejsze adc, dac), wyższy zegar, lepsze zarządzanie zegarem (preskaler, pll) i do tego zazwyczaj więcej peryferiów (spi, uart, twi). W sumie pod tym względem podobnie wygląda i ARM. W cenie do 15zł możesz mieć np. Atxmega256A3BU (usb, dużo flash, ram, mocne peryferia, dma) lub za połowę tego ARM STM32F030 z 64KB flash i 8KB SRAM (i też mocne peryferia).
    Cytat:
    - RFM23 - transceiver FM,

Dobry i dobrze udokumentowany, ale lepsze jest wrogiem dobrego i RFM69+ oferują zazwyczaj jeszcze więcej, jeszcze lepiej i niekoniecznie dużo drożej.
    Cytat:
    czujnik DHT11 - badanie temperatury i wilgotności,

Droższy, ale lepszy jest choćby TH02 od HopeRF.
    To co mogę polecić od siebie to dorobienie modułu uart-usb na choćby FT232 (jeśli nie mamy COM, zreszta nawet jak mamy COM to i tak moduł ftdi zazwyczaj oferuje ciut więcej możliwości). Pomaga też niektóre rzeczy wyłapać jeśli sobie dopiszemy wysyłanie np. parametrów przez rs232 (takie tanie debugowanie).

0
  • #30 16 Sty 2015 23:20
    tomekm33
    Poziom 22  

Zacznę od tego, że jakiś czas temu odpowiadałem w podobnym temacie, gdzie podałem taką przykładową listę zakupów "na początek": link do postu

Na pewno problem jest tego typu, że zazwyczaj lista zakupów rośnie wraz z odwlekaniem zakupu. Inna sprawa, to fakt, że na samym początku dana osoba może nie mieć nic. Wtedy ma problem, jeśli np. kupi wyświetlacz LCD 2x16, gdzie zazwyczaj są otwory, do których najlepiej (jeśli montujemy układ na płytce stykowej) przylutować listwę kołkową. No, ale trzeba mieć lutownicę, a nie zawsze taka osoba ma tego świadomość.

Co do zasilania, to zależy od układu. Przy małych prądach stabilizator 7805 będzie dobry, ale przy większych można pomyśleć o przetwornicy impulsowej. Jeśli korzystamy z dwóch napięć w układzie to wtedy przydaje się stabilizator LDO, np. LM1117-3.3V. Przykład - korzystamy z wyświetlacza LCD, który zasilamy 5V oraz modułów radiowych RFM73, które zasilamy 3.3V.

Co by nie mówić - temat rzeka. A dla kompletnie zielonego raczej nie zrobi różnicy czy ma ARM, AVR, do dyspozycji mniej czy więcej pamięci, bo i tak zacznie od migania diodą, wyświetlacza LCD, wyświetlacza LED 7-segmentowego, przycisków, itp. Oczywiście, jak się zagłębi w temat, to i pewnie będzie w stanie wykorzystać możliwości "bardziej zaawansowanych" mikrokontrolerów.

0