Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

daf XF105 - nie można wyłaczyć świateł mijania

cichy1984 14 Sty 2015 21:39 2664 12
  • #1 14 Sty 2015 21:39
    cichy1984
    Poziom 14  

Może ktos naprowadzi gdzie szukacj przyczyny. Sytuacja wyglada tak że autko 2010 miało zwarcie w wiazce do prawej przedniej lampy tak że paliło kilka bezpieczników, klakson działał non stop ( włacznik sfajczyło) wiazka doprowadzona do porzadku niestety po właczeniu swiateł mijania nie da sie wyłaczyc konieczne jest wyjecie przekaznika ( przekazniki zamieniane bez rezultatu) lub wyłacznik masy. Po właczeniu samych pozycji mozna normalnie wyłaczyc. Do tego brak pradu na tylny prawy kierunek i stop.

0 12
  • #2 14 Sty 2015 22:08
    wenek17
    Poziom 13  

Czy oby ta wiązką jest w 100% doprowadzona do ładu? jak było zwarcie mogła się gdzieś dalej stopić i zewrzeć

0
  • #3 14 Sty 2015 22:14
    cichy1984
    Poziom 14  

fachman twierdzi że jest oki. Usłyszałem kilka opini że mógł pasc VIC od tego zwarcia. Najdziwniejsze jest ze zginał tylko tylny prawy kierunek i tylny prawy stop w ciagniku a przód j boczny, naczepa kierunek jest.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Sty 2015 08:46
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

probówka w łapę , wyjmij przekaźnik i sprawdź czy przekaźnik jest uruchamiany- czyli czy jest napięcie na złączach 85 i 86 w pozycji wyłączonych świateł.Jeżeli tak, to czeka cię poszukiwania przebicia na obwodzie wyłącznika na desce (czyli wiązka pod deską i wyłącznik do sprawdzenia).
    Jeżeli wyjmiesz przekaźnik i światła gasną (zakłądam przy wyłączonych światłach) a zmieniałeś już przekaźnik na nowy i dalej jest to samo, to obstawiam że to obwód przełącznika na desce

1
  • #5 16 Sty 2015 12:10
    cichy1984
    Poziom 14  

Nie mam schematów. Wiec pytanie czy miedzy włacznikiem świateł a przekażnikiem nie ma po drodze modułu VIC II ?

1
  • #6 16 Sty 2015 13:53
    MAN Electronics
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do tego co pisze Kolega @krisbrumm schematu nie potrzebujesz a sprawdź to na początek.

0
  • #7 16 Sty 2015 14:02
    cichy1984
    Poziom 14  

Jak bede miał auto na bazie to sprawdze. Tylko co mi to da jesli przekaznik jest załaczny nie przez włącznik a przez VIC-a? W tym celu pytałem wczesniej bo nie mma schemtu zeby zerknac gdzie w tym wszytkim wpiety jest VIC.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Sty 2015 15:38
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

VIC nie uruchamia świateł mijania ani drogowych.
    Obwód świateł mijania i drogowych jest bez jakiejkolwiek ingerencji elektroniki czyli wyłącznie przy pomocy przekaźnika.
    VIC jedynie pobiera informacje o statusie świateł mijania ale tylko i wyłącznie po to, żeby przy wyłączeniu świateł mijania wyłączyć również światła tylne przeciwmgielne (które to już są kontrolowane przez VIC).Nie światła drogowe czy mijania.

2
  • #9 16 Sty 2015 15:43
    cichy1984
    Poziom 14  

Bardzo dziekuje za wyczerpujaca informacje o to mi chodziło :)

Przed chwila zerknałem miernikiem i chyba fachman żle naprawił wiazke. Bo po właczaczeniu swiateł na wyjetym przekazniku pojawia sie napiece na pinie 87. Podejrzewam ze zamienił kable :( Jak widac chyba najlepiej robic wszystko samemu ale niestety brak casu na to nie pozwala.

0
  • #10 07 Maj 2018 14:30
    adam122211
    Poziom 3  

Witam. Mam pytanie ws mojego CFa z 2011 roku. Otóż jest to samochód sprowadzony z Niemiec i od razu po uruchomieniu silnika zapalają się światła mijania i w żaden sposób nie można ich wyłączyć. Pytałem się jednego elektryka to nie ma pojęcia jak to wyłączyć, a drugi twierdzi że to kwestia któregoś przekaźnika bo w programie dafoskim nigdy nie widział takiej opcji, żeby wprowadzić taką funkcję.
    Proszę o pomoc. Chcę wyłączyć te światła, bo chcę zamontować światła do jazdy dziennej.
    Pozdrawiam

0
  • #11 09 Maj 2018 21:44
    hubert04
    Poziom 21  

adam122211 napisał:
    Witam. Mam pytanie ws mojego CFa z 2011 roku. Otóż jest to samochód sprowadzony z Niemiec i od razu po uruchomieniu silnika zapalają się światła mijania i w żaden sposób nie można ich wyłączyć. Pytałem się jednego elektryka to nie ma pojęcia jak to wyłączyć, a drugi twierdzi że to kwestia któregoś przekaźnika bo w programie dafoskim nigdy nie widział takiej opcji, żeby wprowadzić taką funkcję.
    Proszę o pomoc. Chcę wyłączyć te światła, bo chcę zamontować światła do jazdy dziennej.
    Pozdrawiam

Masz kolego prawdopodobnie zamnontowoany odzielny modul lub przekaznik z opuznieniem. Na pocieszenie " da sie powrocic do ORIGINAL" ale po co jaki i tak jezdzi sie na swiatach.

Dodano po 1 [minuty]:

a co do autora tematu po szukaj w okolicach kola przetarte i zwarte przewody

0
  • #12 12 Maj 2018 09:04
    adam122211
    Poziom 3  

Mój błąd. Zapomniałem napisać, że po uruchomieniu silnika oprócz świateł mijania zapalają się tez wszystkie światła pozycyjne. Dla tego zależy mi na wyłączeniu tego, bo jeżdżę głównie w ciągu dnia i nie potrzebuje żeby wszystkie światła się świeciły.
    W tym przypadku można wykluczyć możliwość zwarcia w instalacji, bo mamy w firmie dwa takie samochody i w obu jest ta sytuacja.
    Proszę o wytłumaczenie w jaki sposób to wyłączyć . Z góry dzięki

0
  • #13 02 Lis 2018 13:02
    adam122211
    Poziom 3  

Witam. Udało mi się już wyłączyć światła. Okazało się, że są dwa dodatkowe przekaźniki do świateł mijania. Elektryk wyjął przekaźniki, zwarł któreś przewody i jest już Ok. Pozdrawiam

0