Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tronic 150W - Wywala bezpiecznik, szukam przyczyny zwarcia - mosfety lub trafko

morozaw 14 Sty 2015 21:48 828 5
  • #1 14 Sty 2015 21:48
    morozaw
    Poziom 14  

Witam szukam przyczyny zwarcia na wejściu w tej przetwornicy.
    Podejrzewam tranzystory kluczujące pierwszej przetwornicy lub uszkodzenie trafka.
    Jak można sprawdzić trafko? Po wylutowaniu na stronie pierwotnej (12V) opór jest "żaden".

Niestety nie widzę nigdzie indziej żadnego uszkodzenia ani przepalenia.
    Walczę obecnie z wylutowaniem bez szkód mosfetów, ale wszystko zaklejone tym pseudo chińskim klejem...

Pozdrawiam

0 5
  • #2 15 Sty 2015 19:29
    morozaw
    Poziom 14  

Wymieniłem obydwa mosfety przy transformatorze (jeden był przebity).
    Niestety dalej wywala bezpiecznik po uruchomieniu.
    Szukam dalej zwarcia.

0
  • #3 15 Sty 2015 19:53
    bearq
    Poziom 36  

Wklej zdjęcie z bliska z dwóch stron

0
  • #4 15 Sty 2015 20:07
    morozaw
    Poziom 14  

Dziś już nie ma światła, jutro porobię zdjęcia.

Założyłem bezpiecznik 20A i nie wywala przy krótkich włączeniach.
    Wcześniej wywalało mi 5A i 15A.
    Niestety, po uruchomieniu włącznikiem dalej nie startuje, mosfety kluczujące po stronie 12V bardzo szybko mocno się grzeją, led świeci na czerwono, wydaje pisk z buzzera. Wyłączam od razu po kilku sekundach, by nie spalić nic więcej.
    Niestety brak oscyloskopu, zasilacza laboratoryjnego, schematu utrudnia mi zlokalizowanie przyczyny.
    Przetwornica nie była droga, ale długo nie chodziła, w sumie przepracowała kilka godzin, ale już dawno po gwarancji...
    Serwis fachowy mocno przewyższa wartość sprzętu, liczyłem, że tylko mosfet nie dał rady. Jutro porobię zdjęcia, może coś wypatrzycie.

Zbudowana jest na SG3525(przetwornica podwyższająca napięcie sterująca kluczami IRFZ44N po stronie 12V), modyfikowanego sinusa na wyjściu tworzy mostek H z IRF830, steruje tym jakiś mało znany uC.

0
  • #5 16 Sty 2015 19:25
    morozaw
    Poziom 14  

Wylutowałem tranzystory IRF830, dwa z nich mają przebicie między bramką, źródłem i drenem. Całe są przebite. Niestety nie oznaczyłem ich i nie wiem, które gdzie były, by sprawdzić układ sterowania mosfetami, ale z tego co widzę są sterowane przez małe tranzystory w smd (które nie wykazują żadnego przebicia między wyjściami). Mam nadzieję, że układy sterowania bramkami są sprawne.

Pozostałe dwa IRFy wydają się ok. Czy mogę uszkodzone IRF830 wymienić na IRF840? Tylko takie mam dostępne w sklepie obok. Jeśli wymieniać to wszystkie na raz 4 czy mogę tylko te co mają przebicie? Martwi mnie prawie 2x większy ładunek bramki..

Pozdrawiam.
    PS Zdjęcia wrzucę jutro, gdyż dziś nie zdążyłem ich zrobić.

0
  • #6 25 Sty 2015 10:25
    morozaw
    Poziom 14  

Po wymianie przebitych tranzystorów mostka H na wyjściu przetwornica zaczęła działać poprawnie. Muszę przypilnować ją jeszcze pod większym obciążeniem niż żarówka 40W / laptop 100W.
    Ostatecznie zamontowałem komplet nowych mosfetów w mostku H (w miejsce IRF830 dałem IRF840 z o połowę mniejszym Rdson) oraz oba klucze IRFZ44N po stronie 12V transformatora.
    Poprzednie IRF830 tak bardzo się grzały, że przetopiły izolację przewodu wyjściowego i zwarły jeden z przewodów 230V do drenu jednego z nich co zapewne było przyczyną awarii.
    Temat uważam za zamknięty. W razie czego proszę o wiadomość PW.

Mam nadzieję, że wątek jeszcze komuś się przyda.

PS bardzo wrednie się naprawia takie zabawki zalane tym chińskim klejem... :)

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów