Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie piecem CO w mieszkaniu? Jak powinien działać termostat?

14 Sty 2015 22:42 1998 11
  • Poziom 12  
    Cześć

Mam nadzieję, że moje pytanie nie będzie zbyt banalne ;)
    Przymierzam się do stworzenia prostego sterownika do ogrzewania w mieszkaniu opartego o Arduino.
    Posiadam prosty piec gazowy w którym ogrzewaniem będę w stanie sterować za pomocą przekaźnika.
    Jednak nigdy nie miałem do czynienia z ogólnie pojętym tematem sterowania grzaniem? Czy taki sterownik może działać po prostu mierząc temperaturę, jeżeli zmierzona jest niższa od zadanej to załącza piec, jeżeli jest wyższa od zadanej to wyłącza piec? Czy tak prosty system spowoduje, że piec będzie się co chwilę załączał i wyłączał i może go to w jakiś sposób uszkodzić i program powinien być bardziej skomplikowany/rozbudowany i brać pod uwagę jakiś większy zakres temperatury? Jeżeli tak to jaki?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Najczęściej tak to działa jak opisałeś, histereza obowiązkowa. Co do samego sterownika to powinien on przewidywać wszystkie możliwe sytuację czyli zawieszenie programu, uszkodzenie czujnika itp. Nie trudno sobie wyobrazić co się stanie gdy program się zawiesi a piec będzie cały czas grzał.
    Było sporo projektów sterownika CO, poszukaj jest tam dużo ważnych informacji
  • Poziom 12  
    bardzo dziękuję za odpowiedź!
    jeszcze pytanie w temacie histerezy - czy jest jakiś sposób na sprawdzenie zalecanej jej wartości? Czy np 2 stopnie wystarczą czy powinno być więcej? Domyślam się że im większa histereza tym ogrzewanie bardziej oszczędne ale mniej komfortowe (bo większe zmiany temperatury) i na odwrót im mniejsza histereza tym temperatura jest dokładniejsza ale piec częściej działa więc wzrastają koszty? Proszę o informację czy dobrze rozumiem temat?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Tak się zapytam. Czujesz się na tyle mocny, że chcesz zrobić sobie sterowanie piecyka gazowego samemu i jesteś pewien, że nie wysadzisz mieszkania?

Masz do tego odpowiednią wiedzę, aby się za to zabierać?
  • Poziom 12  
    myślę że tak, studiuję informatykę więc całkiem dobrze czuję się z programowaniem jednak po prostu brakuje mi trochę wiedzy z zakresów automatyki, sterowania i elektroniki ale od czego jest internet ;)
    Co do wysadzania mieszkania, o to się nie boję ;) - jedyne połączenie z piecem będzie przez przekaźnik do zworki (piec włączony/piec wyłączony). Nigdzie 'głębiej' w piec nie zamierzam wchodzić.
  • Poziom 36  
    No tak ale co w przypadku zawieszenia się twojego programu/układu?
  • Poziom 12  
    A jak na przykład przez przypadek zgasisz płomień i napuścisz gazu do mieszkania nieświadomie?
    Iskra we włączniku światła lub na styczniku/przekaźniku i wszystko leci w powietrze?

Bo ja nie wiem jaką masz instalację i czy tak nie zrobisz?

Różne rzeczy mogą się dziać.
  • Poziom 12  
    Piec będzie albo cały czas włączony albo cały czas wyłączony, nic więcej nie może się stać. Wg instrukcji do pieca najprostsza wersja sterowania polega jedynie na regulacji temperatury wody w obiegu (za pomocą pokrętła na piecu) i wtedy właśnie należy zewrzeć dwa styki w piecu na stałe. Więc nawet w przypadku gdyby piec chodził włączony przez cały dzień nic nie może się stać (no poza wysoką temperaturą w mieszkaniu)
    Piec to Immergas Nike Mini.
    Oczywiście nie zamierzam zostawiać tego systemu działającego przez długi czas bez nadzoru.
  • Poziom 12  
    Sorry ale możesz np zaczadzić ludzi w mieszkaniu, jeśli będzie się grzać cały czas.

Albo podusisz, bo wypalisz tlen i wpompujesz CO2.
  • Poziom 42  
    Co ty wojtek_2 za bajki opowiadasz? Przecież ten kocioł ma pełne zabezpieczenia przed wypływem gazu czy przegrzaniem. Czujnik cofania spalin również. Zewnętrzny sterownik w najprostszej postaci właśnie tak działa jak autor chce zrobić. Histereza 2 stopnie to już sporo, różnica pomiędzy 18 a 20 jest wyczuwalna. 1 stopień w zupełności wystarczy. Warto tylko zrobić opóźnienie reakcji żeby np chłodny podmuch z otwieranych drzwi nie załączał co chwilę pieca.
  • Poziom 12  
    Kocioł ma styk do standardowych termostatów pokojowych. Więc moim zdaniem śmiało możesz go wykorzystać. To automatyka pieca zadba o to żeby nie zgasł płomień, temperatura na zasilaniu nie byłą zbyt wysoka itp. Styk daje jedynie pozwolenie pracy. Teksty o wypaleniu tlenu itp. z powodu zastosowania swojego regulatora należy włożyć między bajki. Żaden termostat pokojowy nie zapewnia zabezpieczenia przed takimi rzeczami! Od tego jest odpowiednio zaprojektowana kotłownia, czyli dopływ powietrza do kotłowni kanałem typu Z (w przypadku otwartej komory spalania) i/lub wbudowana automatyka kotła. A wracając do Twojego pytania powinieneś przewidzieć:
    -dwie temperatury zadane: dzień, noc
    -możliwość ustawiania harmonogramów
    -zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe (bezwarunkowe włączenie pieca gdy temp. pomieszczenia spadnie poniżej np. 5st. C)
    -zastosowanie histerezy temperatury
    -warto pomyśleć o ograniczeniu częstego włączania/wyłączania palnika. Jeżeli piec kocioł nie ma takiej opcji. To ci przedłuży żywotność niektórych elementów kotła.
    -może opcja "jeden dzień w domu", czyli nie zmieniając harmonogramu, na sterowniku klikasz jeden przycisk i piec działa w trybie dzień do czasu rozpoczęcia następnej pozycji w harmonogramie
  • Poziom 12  
    Właśnie dzisiaj znalazłem instrukcję. Jeśli jest to konkretnie ten model.

W dziale podłączenie elektryczne sterowanie zdalne (...)
    jest opisane gdzie i jak można podpiąć taką zewnętrzną regulację.

Ogólnie warto zapoznać się z całą instrukcją.

Jest tam min o zaniku komunikacji, podłączaniu, konserwacji itp.

Jednej osobie wybijałem z głowy dogrzewanie się kuchenką gazową.

Wolę zwrócić uwagę na istniejące zagrożenia, niż to pominąć, bo ostatnio zagłębiając się w temat pożarów czytałem, że instalacje gazowe są między innymi częstą przyczyną zaczadzenia lub pożarów. Więc lepiej nie ingerować w te urządzenia więcej niż przewiduje producent.
    Zwłaszcza jeśli urządzenie tj sterownik zewnętrzny wpinane w instalację nie działa poprawnie, nie należy "poprawiać" parametrów.

Dla mnie to wcale nie jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać. Parę razy w życiu przejechałem się na takim myśleniu.
    A obsługi instalacji gazowych się nie podejmuję, bo nie mam uprawnień i nie czuję się na siłach.

Ale tak nawiązując do umieszczenia czujnika:

Moim zdaniem trzeba zwrócić uwagę nie tylko na otwieranie i zamykanie drzwi.

Np w jednym mieszkaniu jakie znam przez kratkę wentylacyjną wpada zimne powietrze, czasami ciągle, czasami skokowo, zależy od wiatru.
    Umieszczenie tam czujnika spowoduje ciągłą pracę urządzenia lub częste załączanie się.

W innym miejscu np może być stała temperatura niższa lub wyższa od tej w środku budynku i może różnić się nawet 4 stopnie i więcej. Sam to widziałem.
    Już nie mówiąc, że w dwóch różnych pomieszczeniach będą 2 różne temperatury.

Generalnie trzeba umieścić regulator w takim miejscu, aby temperatura nie skakała i odpowiadała realnej temperaturze w pomieszczeniu.