Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LPC1343 - podstawka pod LQFP48

Gumis-92 15 Sty 2015 10:25 1419 21
  • #1 15 Sty 2015 10:25
    Gumis-92
    Poziom 8  

Witam wszystkich na forum !

Jestem po kursie na uczelni ARM v7, specjalnie dużo się nie nauczyłem ale samodzielnie mrugać diodą umiem. Poszukałem i znalazłem kurs LPC11xx z rdzeniem ARM Cortex-M0 (arm-jak-zaczac.html)
    Kurs opiera się na LPC1114 i taki cpu chciałem kupić lecz poszukałem w necie i za niewiele więcej znalazłem i kupiłem LPC1343. Później się okazało, że ten cpu jest z rdzeniem ARM Cortex-M3.
    Teraz poszukuję płytki pod LQFP48 dla LPC1343. W datasheet znalazłem gdzie się podłącza kwarc, musi być podpięty pod 6 i 7 linie cpu. Wszystko co znajduję w necie to płytki przejście LQFP na raster 2,54mm i nie ma jak wlutować kwarcu pod linie 6 i 7, a wyczytałem że kwarc powinien być jak najbliżej wyprowadzeń linii z cpu.
    Wiecie gdzie można kupić płytkę z miejscem na wlutowanie kwarcu ?

0 21
  • #2 15 Sty 2015 10:31
    tadzik85
    Poziom 38  

A nie lepiej kupić taniego gotowca na początek?
    LPCexpresso Np? Ominą cie takie problemy...

Płytek z Cortexami jest co nie miara.

0
  • #3 15 Sty 2015 12:58
    Gumis-92
    Poziom 8  

Czy taniego będę miał do 25 zł ? Raczej nie.
    W dodatku bezcenna jest radość z działającego polutowanego układu przez samego siebie.

0
  • #4 15 Sty 2015 13:42
    tadzik85
    Poziom 38  

Gumis-92 napisał:
    Czy taniego będę miał do 25 zł ? Raczej nie.
    W dodatku bezcenna jest radość z działającego polutowanego układu przez samego siebie.

To zrób własną płytkę. Tylko po co gdy twoja wiedza jest minimalna? Obudowa dip to rzadkość w cortexach. Poducz się i wtedy zdziałaj coś. A koszt? 70zł wraz z debugerem?

DEBUGEREM !!!!

0
  • #5 15 Sty 2015 20:17
    Gumis-92
    Poziom 8  

Oj tam, oj tam :) trochę już scalkaów lutowałem. Co do własnej płytki to nie wykonam bo odstępy od pinów 0,5 mm, a jeszcze jestem zbyt kiepski termotransferze.
    Już poczyniłem zakup LPC1343 i napaliłem się na własne wykonanie dlatego pozostaje przy tym ewentualnie jak się nie uda to kupię gotowca ale na razie nie biorę takiego rozwiązania pod uwagę.

0
  • #6 15 Sty 2015 20:20
    tadzik85
    Poziom 38  

Gumis-92 napisał:
    Oj tam, oj tam :) trochę już scalkaów lutowałem. Co do własnej płytki to nie wykonam bo odstępy od pinów 0,5 mm, a jeszcze jestem zbyt kiepski termotransferze.
    Już poczyniłem zakup LPC1343 i napaliłem się na własne wykonanie dlatego pozostaje przy tym ewentualnie jak się nie uda to kupię gotowca ale na razie nie biorę takiego rozwiązania pod uwagę.

Podstawki nie przylutujesz pewnie niczym raster ten sam. podstawka to koszt jakieś 200-300zł. OJ TAK TAK aż tyle.
    Debuger wręcz musisz mieć więc i zakup tego cię czeka. Nie masz co się stawiać. Nie odwodzę cie od tego z kaprysu. Odłóż na półeczkę poczeka na sensowne wykorzystanie.

0
  • #7 15 Sty 2015 20:41
    Gumis-92
    Poziom 8  

Cholera nie zrozumieliśmy się :(
    Źle napisałem nie chodzi o podstawkę tylko o płytke. Fachowo zwie się "Płytka uniwersalna pod LQFP" np. UMSMD515, cena do 5 zł brutto.
    Np. taka znaleziona w Cyfronika

Tak jak wcześniej pisałem wszystkie które znajduję nie mają miejsca na przylutowanie kwarca.

0
  • #8 15 Sty 2015 20:45
    tadzik85
    Poziom 38  

Bo uniwersalna znaczy ze do wszystkiego, a nie do LP1342 i takowej pewnie nie znajdziesz. Wykorzystaj wewnętrzny rezonator. Albo zastosuj się do powyższych rad.

0
  • Pomocny post
    #9 15 Sty 2015 20:51
    oloam
    Poziom 20  

Gumis-92 napisał:
    Wszystko co znajduję w necie to płytki przejście LQFP na raster 2,54mm i nie ma jak wlutować kwarcu pod linie 6 i 7, a wyczytałem że kwarc powinien być jak najbliżej wyprowadzeń linii z cpu.

Co to za problem zrobic na rastrze 2,54 ? Kilka lat temu zrobilem sobie wlasnie na adapterze taki 'start' gdzie sa kwarce (drugi dla rtc) z kondensatorami, zasilanie z led sygnalizujacym prace oraz kondensatory filtrujace. Nigdy nie mialem z ta plytka problemow. Wszystkie projekty dzialaly (lacznie z USB). Na dzien dzisiejszy nie wyglada najladniej ale dala mi kopa do zainteresowania sie uc z rodziny arm...

0
  • #10 15 Sty 2015 21:49
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Załóżmy, że już zdobędziesz tęwymarzoną płytkę i wlutujesz w nią mikrokontroler. Co dalej z nim zrobisz? Jak będziesz go programował i debugował? W czym Twoje rozwiązanie będzie lepsze od płytki LPCxpresso, która zawiera uC, oscylator, niezbędne kondensatory, interfejs do programowania/debugowania i otwory pod headery 0.1" dla wszystkich linii portów?

0
  • #11 16 Sty 2015 09:31
    Gumis-92
    Poziom 8  

oloam: extra rozwiązanie.

BlueDraco: płytkę dzisiaj będę miał za 3,5 zł :) Mam konwerter RS232 na USB i nim będę programował.

0
  • #12 16 Sty 2015 09:41
    BlueDraco

Będziesz programował, o ile najpierw:
    - czymś go zasilisz,
    - jakoś to podłączysz (przycisk BOOT, UART)
    - ruszy Ci oscylator,
    - procesor nie zadławi się własnymi zakłóceniami z powodu braku kondensatorów blokujących lub zbyt dużej ich odległości od wyprowadzeń,
    - programy, które napiszesz, będą bezbłędne (bo przecież ich nie zdebugujesz).

... ale za to zaoszczędzisz 60 zł, które musiałbyś wydać na płytkę LPCxpresso, gdyby nikt nie chciał Ci jej dać w prezencie... ;)

Ech, ja tej logiki nie rozumiem

0
  • #13 16 Sty 2015 10:08
    Gumis-92
    Poziom 8  

Nie tylko o pieniądze chodzi. Głównie chodzi o satysfakcję, że wykonałeś sam i działa !

0
  • Pomocny post
    #14 16 Sty 2015 11:47
    tplewa
    Poziom 37  

Gumis-92 napisał:
    Nie tylko o pieniądze chodzi. Głównie chodzi o satysfakcję, że wykonałeś sam i działa !

Satysfakcja jest jak zrobisz cos na tym procesorku ;) samo polutowanie nie koniecznie. Choc sam czasem cos takiego robie ;) tutaj Atmega32U4 gora taka przejsciowka - kwarc na pinach... dolna czesc to uniwersalna + kynar i przejscie na plytke stykowa + gniazdo USB:

Jednak w wiekszosci wypadkow wole kupowac jakies zestawy (szybciej i finalnei taniej bo czas to tez pieniadz)...

Od pewnego czasu jedne z moich ulubionych to chinczyki Waveshare http://www.wvshare.com/ - dostepne w PL na aukcjach itp.

Za zwyczaj biore takie ktore maja procesor + zasilanie i wszystkie porty wyprowadzone na goldpiny itp., a jak cos jest dodatkowego na plytce to ma mozliwosc odpinania. Nie ma sie potem problemu ze jest jakis hardware na plytce ktory potem przeszkadza w prototypowaniu bo zajmuje jakies porty itp.

Do tego jak koledzy wspomnieli nie masz JTAG-a wiec bedziesz musial kupic lub wykonac, bo tutaj bez mozliwosci debugowania bedzie trudno...

0
  • #15 16 Sty 2015 13:14
    Gumis-92
    Poziom 8  

tplewa: fajny pomysł z dodatkową płytką uniwersalną. Sklonuje Twój pomysł bo LPC1343 też ma USB i większość elementów już mam bo trochę dłubałem w elektronice używając scalaków TTL i CMOS.

P.S. Płytkę już kupiłem TQFP32-100 0,5 mm jednak na razie wstrzymuję się z lutowaniem bo ktoś z forum zaoferował mi płytkę z miejscami pod kwarc, kondensatory, stabilizator 3,3 V i diodę sygnalizacyjną.
    Ściągam oprogramowanie do pisania programów oraz szukam materiałów. Pewnie weekend poświecę studiowaniu znalezionej lektury.

0
  • #16 16 Sty 2015 15:57
    Badmaneq
    Poziom 23  

Szybko sie przekonasz, ze debuger to bardzo przydatna rzecz. Co prawda mozesz wspomagac sie wysylajac wazne / newralgiczne dane na Uart lecz sa pewne momenty gdzie bez debugera ani rusz...

0
  • #17 16 Sty 2015 18:11
    Gumis-92
    Poziom 8  

Wy ciągle swoje :)
    Jak uznam, że będzie potrzebny to zakupie. Aktualnie to jestem na etapie testowania środowisk programistycznych i przeglądam dokumentacje UM10375.

0
  • #18 16 Sty 2015 18:18
    tplewa
    Poziom 37  

Gumis-92 napisał:
    Wy ciągle swoje :)
    Jak uznam, że będzie potrzebny to zakupie. Aktualnie to jestem na etapie testowania środowisk programistycznych i przeglądam dokumentacje UM10375.

Generalnie jak bedziesz chcial cos wiecej pisac niz miganie LED-em to bedzie potrzebny... niestety to juz rozbudowane procki gdzie czesto sie przydaje i sporo ulatwia. Wiec JTAG to powinien byc jeden z pierwszych zakupow... IMHO najlepiej isc w jakis SWD/SWO... ja jakis czas temu przekonalem sie do SWO... nie marnuje sie UART-a i ma sie dodatkowy podglad... do tego mniejsze zlacze...

0
  • #19 17 Sty 2015 13:16
    Badmaneq
    Poziom 23  

Ewentualnie możesz wykorzystać płytkę do kitu AVT1720 http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=208251 aktualnie w cenie 11 zł. Płytka kompatybilna jest z arduino duemilanove, więc mógłbyś wykorzystać moduły od arduino.
    Wszystkich elementów na w/w płytce nie musisz montować, tylko to co Ci jest potrzebne...

0
  • #20 17 Sty 2015 17:56
    michalko12

Badmaneq napisał:
    Ewentualnie możesz wykorzystać płytkę do kitu AVT1720

LPC1343/HQFN33

A co do debugera to nie siejcie herezji. Całe narody piszą pod ATmega8/328 i obchodzą się bez debugera i nie marudzą, że nie maja narzędzi odpowiednich. Pisanie programów na LPC13xx, aż tak bardzo nie różni się od pisania na AVR.
    Najważniejsze jest czytanie ze zrozumieniem dokumentacji której jest sporo do samego rdzenia jak i do całego procesora.

0
  • #21 17 Sty 2015 20:55
    Badmaneq
    Poziom 23  

Fakt płytka pod HQFN33 zatem odpada dla LQFP48.

0
  • #22 19 Sty 2015 11:55
    tplewa
    Poziom 37  

michalko12 napisał:
    Badmaneq napisał:
    Ewentualnie możesz wykorzystać płytkę do kitu AVT1720

LPC1343/HQFN33

A co do debugera to nie siejcie herezji. Całe narody piszą pod ATmega8/328 i obchodzą się bez debugera i nie marudzą, że nie maja narzędzi odpowiednich. Pisanie programów na LPC13xx, aż tak bardzo nie różni się od pisania na AVR.
    Najważniejsze jest czytanie ze zrozumieniem dokumentacji której jest sporo do samego rdzenia jak i do całego procesora.

Wez nawet nie mow :) pisania na AVR to jest zabawa.. kupe lat w ASM pisalem dla zabawy, z Cortex-M3 juz bym sie w ASM nie pchal by pisac calosc (czasem robie tylko krotkie wstawki jak potrzeba).
    O ile pod AVR nigdy nie potrzebowalem debbugera, to w przypadku ARM-ow juz bym nie raz polegl... Moze do migania dioda nie jest potrzebny ale bardziej rozbudowany soft to juz nie jest tak prosto. Wczoraj siedzialem... a raczej do dzisiaj (gdzies do 4 rano) i szukalem gdzie zrobilem babola - bez niego bym znowu polegl... Jak masz RTOS-a kupe taskow, kupe hardware na peryferiach to nie jest juz tak prosto jak w AVR gdzie limituje cie dosc mocno hardware...

0