Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba tecra M9 FNPSY1 - Włącza sie po delikatnym nagięciu płyty

michas 15 Sty 2015 14:43 711 8
  • #1 15 Sty 2015 14:43
    michas
    Poziom 23  

Witam, dostałem do naprawy Laptopa Toshiba Tecra M9-S5515 FNPSY1. Objawy uszkodzenia są takie iż po naciśnięciu przycisku power zaświeca się zielona dioda power ON nie kreci wiatrakiem, brak obrazu. Wymontowałem płytę "odpalając" na stole zauważyłem,że trzymając ją za blaszkę gdzie są gniazda D-sub i RS i naginając z czuciem w lewą stronę włączam ją to płyta startuje zapala się zielona dioda power_on żółta dioda wifi wiatrak startuje.

Schematu do tej platformy brak, ale może ktoś przerabiał temat i wie gdzie ten "zimny lut" się znajduje. Wydaje mi się że to standardowa usterka tej wersji toshiby.
    Dołączam zdjęcia płyty co prawda zapożyczyłem je z innego tematu (mam nadzieje ze autor nie będzie zły) ale chwilowo nie mam aparatu, a płyta jest taka sama.

Toshiba tecra M9 FNPSY1 - Włącza sie po delikatnym nagięciu płyty Toshiba tecra M9 FNPSY1 - Włącza sie po delikatnym nagięciu płyty Toshiba tecra M9 FNPSY1 - Włącza sie po delikatnym nagięciu płyty

Z góry dziękuje za pomoc.
    Michał

• #3 17 Sty 2015 23:28
    michas
    Poziom 23  

Ale jak myślisz pod mostem północnym? Bo nie włącza się wifi i wiatrak nie kreci - jakoś podejrzewam południe.

Pozdrawiam
    Michał

• #5 17 Sty 2015 23:37
    michas
    Poziom 23  

Przymierzam się jutro do reballingu mostka południowego u kumpla, ale to tak bez wielkiego przekonania. Może Faktycznie najpierw podgrzejemy grafikę i północ, bo południe było grzane ale nie zdjąłem kleju z układu i dlatego to nic nie dało.

Pozdrawiam
    Michał

• #6 20 Sty 2015 11:30
    michas
    Poziom 23  

Witam, okazało się,że są oberwane pady w jednym z rogów mostka północnego. Po naprawie padów i po reballingu układu płyta wstała.

Pozdrawiam
    Michał

• #7 14 Lut 2015 12:05
    michas
    Poziom 23  

Witam, okazało się ,że ta toshiba nie jest do końca "zdrowa" :) co prawda uruchamia się za każdym razem, obraz się pojawia, ale często zdarzają się blue screeny pod windows7.
    Zauważyłem ,że nie nie bootuje się z pendrive'a na którym zainstalowane jest ubuntu. Wszystkie maszyny które próbowałem bootują się a ta toshiba ładuje system z HDD mimo iż ustawiony jest priorytet bootowania z USB.
    Co ciekawe zawartość pendrive'a jest widoczna po załadowaniiu windowsa.
    Z płytki dvd laptop sie bootuje i ładuje sie ubuntu choć wyrzuca jakies błędy TSC Calibration error oraz read PCR error

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

• #9 15 Lut 2015 20:53
    michas
    Poziom 23  

Witaj, dzięki za podpowiedź. Jeszcze nie mam doświadczenia w laptopach. Napisałeś zerwanie połączenia miedzy mostem/grafiką. Przy moście północnym były naprawiane pady i robiony reballing - można mieć podejrzenia że coś dobrze "nie siadło". Grafika nie była w ogóle ruszana. Jeszcze jest mostek południowy, który odpowiada min za USB, a objaw jest taki ze nie można zbootować z pendrive'a i uruchomić ubuntu. I teraz mam pytanie czy wg Ciebie można zdecydowanie wykluczyć któryś z 3 chipsetów? Nie chciałbym grzać niepotrzebnie płyty.

Edit:problem bootowania występował w przypadku większego pendrivea 16GB zainstalowałem ubuntu na mniejszym 4GB i toshiba sie zbootowała. Piszę to , bo może ktoś będzie miał podobny problem z bootowaniem.

Pozostaje jeszcze raz odlutować podejrzany mostek północny.

Pozdrawiam
    Michał

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME