Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[TI][F28027] - zliczanie impulsów czujnikiem Halla - podłączenie, przerwania

John James Rambo 15 Sty 2015 16:25 2574 3
  • #1 15 Sty 2015 16:25
    John James Rambo
    Poziom 2  

Witam,

Pierwsze pytanie dotyczy sposobu podłączenia. Wg. schematu powinienem podciągnąć wyjście do zasilania min. 3.8V. Niestety układ F28027 pracuje tylko do 3.3V. Robiąc próby z zasilaniem 3.3V, czujnik działa, jednak zastanawia mnie tylko czy nie będą duże przekłamania? A może podpiąć wyjście do 3.3V, a zasilać czujnik wyższym napięciem?

Widziałem też na jakimś schemacie zastosowanie diody pomiędzy wejściem do mikrokontrolera a czujnikiem. W jakim celu się to stosuje oraz pull-up należy umieścić wówczas po stronie kontrolera czy czujnika, czy nie ma to żadnego znaczenia?

Trzecia sprawa to taka, że w tym układzie mam dostępne tylko 3 zewnętrzne przerwania, a czujniki muszę podpiąć 4. Myślałem nad przerwaniami z timera, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.

Czujnik ma oznaczenia A04e, więc podejrzewam iż jest to czujnik z załączonego datasheetu

0 3
  • #2 15 Sty 2015 16:46
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 15 Sty 2015 17:00
    szelus
    Specjalista - Mikrokontrolery

Jeżeli to jest czujnik z załączonego DS (Ty musisz wiedzieć, jaki masz czujnik) to ma on wyjście typu open dren, więc jak najbardziej, wyjście powinno być podciągięte do zasilania procesora - w tym przypadku 3.3V.
    Ale zasilać czujnik musisz z wyższego napięcia, co najmniej 3.8V. Inaczej nie da się powiedzieć czy i jak to będzie działało.

1
  • #4 15 Sty 2015 17:11
    John James Rambo
    Poziom 2  

albertb napisał:
    John James Rambo napisał:
    Wg. schematu powinienem podciągnąć wyjście do zasilania min. 3.8V.
    Jakiego schematu?

Albert

zasugerowałem się rysunkiem i opisem 1.B ze strony 7 datasheetu.

szelus napisał:
    Jeżeli to jest czujnik z załączonego DS (Ty musisz wiedzieć, jaki masz czujnik) to ma on wyjście typu open dren, więc jak najbardziej, wyjście powinno być podciągięte do zasilania procesora - w tym przypadku 3.3V.
    Ale zasilać czujnik musisz z wyższego napięcia, co najmniej 3.8V. Inaczej nie da się powiedzieć czy i jak to będzie działało.

Pewny tego do końca nie jestem, ponieważ sam tego czujnika nie kupowałem. Ale na przodzie czujnika to 04e oraz symbol Allegro MicroSystems, więc 99% że to ten czujnik. Nawet zachowanie się zgadza i pinologia, gdy go testowałem :shii:

0