Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

superMHL -nowy standard umożliwiający przesyłanie obrazu 8K i ładowanie mocą 40W

pseven 16 Jan 2015 09:34 3354 4
 • superMHL -nowy standard umożliwiający przesyłanie obrazu 8K i ładowanie mocą 40WKonsorcjum MHL opublikowało wstępną specyfikację nowego standardu o nazwie SuperMHL.

  Technologia MHL umożliwia przesyłanie obrazu i dźwięku pomiędzy kompatybilnym urządzeniem przenośnym typu smartphone lub tablet a kompatybilnym telewizorem przy jednoczesnym ładowaniu akumulatora urządzenia źródłowego.  Zmiany w stosunku do poprzedniej rewizji standardu (MHL 3.0) obejmują:
  -zwiększenie maksymalnej rozdzielczości i prędkości animacji z 4K i 30 klatek na sekundę do 8K i 120 klatek na sekundę;
  -zwiększenie maksymalnej głębi kolorów do 48 bitów;
  -obsługę 8 zamiast 4 ekranów;
  -zgodność ze standardami Dolby Atmos i DTS-UHD obok Dolby TrueHD i DTS-HD;
  -zgodność ze złączem USB typu C i dedykowanym złączem superMHL z zachowaniem wstecznej kompatybilności z microUSB 2.0 i HDMI;
  -możliwość dostarczenia 40 zamiast 10 W mocy na potrzeby ładowania akumulatora urządzenia źródłowego (poprzez złącze USB typu C i superMHL).

  Specyfikacja standardu superMHL ukończona zostać ma przed końcem stycznia 2015 roku. Istotny wkład w rozwój standardu miał koncern Samsung i w ofercie tejże firmy należy wypatrywać pierwszych produktów ze wsparciem dla superMHL.

  Źródło:
  http://www.tomshardware.com/news/super-mhl-video-audio-consortium,28395.html
  http://www.mhlconsortium.org/technology.aspx
  http://en.wikipedia.org/wiki/8K_resolution#Resolutions

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8942 posts with rating 1961, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
 • #2
  helios
  Level 12  
  Dla mnie standard to coś na czym można się opierać przez wiele wiele lat i jest to uniwersalne dla wszystkich urządzeń tego samego typu. Standard to PCI, rs232, rs485, USB2.0, protokoły sieciowe te podstawowe najważniejsze. To są standardy funkcjonujące od lat i przez jeszcze lata będą funkcjonować. Jednak w momencie kiedy w jakiejś dziedzinie pojawia się 20x standardów rocznie, to w zasadzie wszystko to to taki standard, że szkoda gadać.

  Używanie słowa standard jest modne i staje się przesadne. Tylko teraz widzę tematy:
  Nowy standard komunikacji Bluetooth 4.1
  Czyżby NEC opracował nowy standard USB 3.1
  Nowy standard kart SD już w 2011 roku
  LTE 1800 nowy standard internetu bezprzewodowego
  Nowy standard twórców USB, przepustowość do 10 Gbit/s
  Tesla wprowadza nowy standard ładowania dla modelu S
  Sony i Panasonic prezentują nowy standard dysku optycznego Archival Disc

  Pytanie, ile z tych standardów się przyjęło i ile z nich w takim razie jest rzeczywiście standardem a nie jedynie rozwiązaniem producenta?
 • #3
  akajarz
  Level 23  
  Jednak znaczenie słowa "standard" w j. polskim i angielskim jest nieco różne. W j. polskim nazwalibyśmy to specyfikacją albo normą jeżeli mówimy o "technical standard".
  W tym artykule jest mowa o specyfikacji technicznej a nie o tym, że to coś jest lub będzie powszechnie używane.
  Zgadzam się z przedmówcą że określenie "standard" jest nadużywane.
 • #4
  helios
  Level 12  
  akajarz właśnie o tym mówię. Nawet w j. ang. słowo standard czy "technical standard" to mocne nadużycie. Może być w obu językach zwyczajnie specyfikacja techniczna. Nawet normą nazywanie tego jest mocno przesadzone (swoją drogą dzisiejsze normy to też porażka, właściwie podstawowe normy mechaniki co rusz są wydawane w nowych wersjach). Tutaj po prostu może być "specyfikacja" i nic poza tym. To jest nasze krajowe, ale także i ang. prawidłowe, słuszne określenie. No ale cóż, ktoś to powiedział całkiem słusznie, że jesteśmy m...mi Europy. To fakt. Nawet nasze firmy mają nazwy anglojęzyczne, ich produkty też.

  PS. inne nadużywane słowa to: design, projekt a także modne ostatnio i najbardziej żenujące ze wszystkich destynacja (miejsce docelowe np. podróży). To ostatnie, to już DNO totalne!
 • #5
  prosiak_wej
  Level 38  
  pseven wrote:
  zgodność ze złączem USB typu C i dedykowanym złączem superMHL z zachowaniem wstecznej kompatybilności z microUSB 2.0 i HDMI;


  Jakim cudem wtyczka ma pasować do tychże gniazd?