Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprzet w aucie

12 May 2005 18:16 1329 6
  • Level 11  
    Witam

Od jakiegos czasu jestem posiadaczem polki do samochodu produkcji polskiej (fiat 126p). Polka gra super tylko obawiam sie zlodzieji. Chodzi mi poglowie wyjecie z niej wszystkich glosnikow i pochowanie ich w i tak ciasnej juz kabinie. Tylko obawiam sie ze strace jakosc dzwieku. Prosze o podpowiedzi gdzie najlepiej umiescic glosniczki (2 dosc sporej srednicy - nie widzialem jeszcze jaki jest duzy magnes). Czy jest jakis sposob na zbudowanie wlasnych paneli np do drzwi (z czego to sie robi? w jaki sposob?). Za kazda wskazowke, podpowiedz z gory dzieki.

Pozdro
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 25  
    W tym przypadku tylko panele wchodza w gre.Zrob sobie sam z mdf-u albo kup gotowe pierscienie np na allegro.Oprocz tego zadbaj o to zeby sie te drzwi nie trzesly cale no i chociaz o czesciowe ich wygluszenie.A tak wogole to napisz jakie glosniki.

Pozdrawiam
  • Level 28  
    noo napisz jakie glosniki skad jestes i gdzie stawiasz samochod :D
  • Level 13  
    może mój pomysł nie jest rewelacyjny ale może przyciemnij sobie delikatnie tylne boczne + tylną szybę - jak nie będzie się w oczy rzucać to będzie bezpieczniejsze

jeżeli chodzi o chowanie głośników to można przerobić tylną półkę ale do tego trzeba spawacza nie wiem jak tam dokładnie jest ale z tego co pamiętam w starszych wersjach było odprowadzenie gorącego powietrza z silnika więc trzeba było by zobić jakieś obejście (nie wiem jak jest w elegantach) robiłem coś podobnego dla klienta i wrzucaliśmy tam 2 x 25cm bass tylko że my montowaliśmy a on sam sobie załatwił spawacza

co do przodu to tylko tak jak sugerują koledzy zbyt mało miejsca - panele z mdfu i niefirmowe grile na glośniki oczywiście mowa o drzwiach w innych miejscach odsłuch nie będzie tak dobry za dużo kombinowania

pozdr
  • Level 11  
    Jeśli chodzi o malacza to ja miałem kiedyś taki patent, że wyciągnąłem tylnią szybę i w tylnej półce(tej z blachy) wyciąłem dwa otwory przy pomocy wyżynarki i wsadziłem tam głośniki. Nie było zadnego problemu z grzaniem się głośników, tylko w środku było słychać większy hałas silnika. Przy okazji dodam, że kiedyś skradziono mi sprzęcik z maluszka (radio i tubę), ale głośników nie dali rady ruszyć bo były przynitowane. Inny spośo to przerób sobie tę półeczkę tak aby niskotonowe były w bagażniku, asrednie i niskie gdzieś w kabinie, najlepiej w okolicach drzwi. Pozdrawiam.
  • Level 11  
    Siemka. Sam jestem posiadaczem tego wspaniałego autka. Szczególnie na początku miałem ogromny problem z jego nagłośnieniem. Pierwszy z moich pomysłów to była półka pod tylnią szybą, a w niej 2 głośniki niskotonowe średnicy 20 cm + wysokotonowe z przodu (oczywiście przez zwrotnice). Grało całkiem nieźle ale troczeczkę za mały basik jak dla mnie.
    Po zmianie radyjka na lepsze (Clarion DRX 5675R) postanowiłem wzmocnić bas robiąc z 4 osobowego maluszka 3 osobowego. Kupiłem wzmaka i zrobiłem sobwofer z Cantona Pullman śr 25 cm. Podłączyłem i teraz gra elegancko. Basik mocny i niski (trochę za duży jak na to auto) ale innego sposobu nie ma na mocny bass w maluszku. A co do drzwi to mam wsadzone, po uprzednim zamontowaniu samorobnych pierścieni, głośniki niskotonowe o średnicy 16,5 cm. Ładny dzwięk i zadziwiający basik (polecam). Co zrobisz twoja sprawa. Podsunąłem ci tylko moje pomysły. Powodzenia.

Dodano po 2 [minuty]:

A i jeszcze jedno. Jak wybierzesz wariant jakiejś półki lub sobwofera to radził bym przyciemnić szybki. Chyba wiesz dlaczego :)
    Narka
  • Level 11  
    Dzieki wszystkim za podpowiedzi. Reasumujac i analizujac Wasze wypowiedzi chyba zrobie tak:
    1. wyjme glosniki nisko tonowe (srednica 20 cm) i jeden z nich przymocuje w bagazniku membrana do blachy a drugi zamontuje centralnie na tylniej szybie po wczesniejszym wycieciu otworu (te glosniki pojda przez dopalke).
    2 sredniaki wrzuce w drzwi ( i tu mam pytanko na allegro widzialem zamiast mat wyciszajacych taki jakby smar w puszcze - dobre to?) i te pojda prosto z radyjka
    3 i tu kolejny zonk - gdzie wrzucic wysokotonowe (moze przymocowac je nag glowa kierowcy i pasazera do podsufitki? - sa super malutkie - i te rowniez prosto z radyjka).

Co wy na to - moze macie jeszcze jakies pomysly lub uwagi - chetnie sie z nimi zapoznam.

A i jeszcze jedno - przyciemnianie szyb - zrobilbym to sam foliami ale trzeba znac jakis patent jak to poprzyklejac (widzialem zrobione przyciemnienia foliami przez kumpli - wyszlo gorzej niz zle) i tu tez prosze o wsparcie.
    A jak z atestem jak zrobie foliami ?
    Pozdro