Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LPC1343 - jakie środowisko programistyczne ?

Gumis-92 16 Sty 2015 13:46 975 8
  • #1 16 Sty 2015 13:46
    Gumis-92
    Poziom 8  

Na uczelni podczas kursu używaliśmy środowiska programistycznego Keil do programowania LPC2138. Mam zamiar programować własną płytkę zbudowaną na LPC1343, pobrałem już Keil ale z tego co widzę dużo osób używa lpcxpresso więc też je zasysam.
    Które wybrać Keil czy lpcxpresso ?

0 8
  • CControls
  • #2 16 Sty 2015 15:39
    Badmaneq
    Poziom 23  

Sprobuj jednego i drugiego wtedy bedziesz mial porownanie.
    NXP zaleca LPCXpresso, ja tez preferuje to srodowisko. Masz pelne wsparcie dla LPC`kow zwlaszcza dla biblioteki LPCOpen dzieki, ktorej przyjemnie oprogramowuje sie peryferia uC. Jedyny mankament, ze wersia bezplatna pozwala debugowac tylko do rozmiaru kodu 256 kB. Mozna obejsc to ograniczenie korzystajac z OpenOCD, wystarczy kilka zmian w projekcie. Jednak Tobie to ograniczenie niczemu nie przeszkadza poniewaz LPC1343 ma mniej pamieci flash niz 256 kB.
    Na korzysc Keila przemawia symulator uC. Akurat nie wiem czy jest emulacja LPC1343, bo dawno nie korzystalem lecz z tego co pamietam wiele LPC`kow pozwalal symulowac.

0
  • CControls
  • #3 16 Sty 2015 18:36
    NewbieMan
    Poziom 13  

Też polecam LPCXpresso podpowiada nazwy funkcji i ich parametry przy pisaniu kodu, itd. Trzyma historie pisanego programu, w każdej chwili możesz wrócić do poprzedniej wersji. Oczywiście wymaga, żeby poświęcić trochę czasu na poznanie ale jak oblukasz co gdzie i jak to zapewne zostaniesz przy tym IDE.

0
  • #4 18 Sty 2015 12:41
    Gumis-92
    Poziom 8  

Pobrałem też Keil MDK_513.EXE jestem na etapie testowania.

Mam pytanie odnośnie tworzenia projektu IDE LPCxpresso. Tworzę nowy projekt dla LPC13xx i w pewnym momencie nie mogę kliknąć przycisku Next
    LPC1343 - jakie środowisko programistyczne ?

Co z tym fantem zrobić by przejść dalej ?

0
  • #5 18 Sty 2015 15:36
    Badmaneq
    Poziom 23  

Brakuje Ci w obszarze roboczym Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS). Musisz zaimportować CMSIS_CORE_LPC13xx, powinien znajdować się w katalogu instalacyjnym C:\nxp\LPCXpresso_7.5.0_254\lpcxpresso\Examples\NXP\LPC1000\LPC13xx\LPC13xx_LatestCMSIS_Libraries.zip

Warto przeczytać http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/LPC800-MAX-LPCXpresso-Poradnik.html opisany jest m. in. proces rejestracji oraz https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=646657 a w nim pkt. 4.2. Importowanie Cortex Microcontroller Software Interface Standard (CMSIS) co prawda dla LPC1768, ale różni się tak naprawdę nazwą importowana pliku.

0
  • #6 18 Sty 2015 17:17
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Dla LPC nie bawiłbym się w ogóle w Keila, który ma w wersji darmowej ograniczenie rozmiaru kodu. LPCxpresso jest b. przyzwoitym i stabilnym środowiskiem, o gwarantowanej zgodności z uC i płytkami sponsorowanymi przez NXP.

0
  • #7 18 Sty 2015 18:09
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Też polecam LPCXpresso, to ze względu na te środowisko pozostałem przy uC NXP.

0
  • #8 18 Sty 2015 18:37
    tobiasz54
    Poziom 12  

BlueDraco napisał:
    Dla LPC nie bawiłbym się w ogóle w Keila, który ma w wersji darmowej ograniczenie rozmiaru kodu. LPCxpresso jest b. przyzwoitym i stabilnym środowiskiem, o gwarantowanej zgodności z uC i płytkami sponsorowanymi przez NXP.

LPCxpresso tez ma ograniczenie kodu. Ale wybrałem go, bo jest to praktycznie eclipse w który dobrze mi się pisze(i współpracuje z LPC-Link). Piszę w nim program do sterowania drukarką 3d. Jak przekroczę 256kB, będę musiał przesiąść się na keplera, i nowe problemy(jakiś programator do arm i do jakich pinów LpcXpressoBoard sie podłączyć).

0
  • #9 19 Sty 2015 11:17
    Badmaneq
    Poziom 23  

tobiasz54 napisał:
    LPCxpresso tez ma ograniczenie kodu. Ale wybrałem go, bo jest to praktycznie eclipse w który dobrze mi się pisze(i współpracuje z LPC-Link). Piszę w nim program do sterowania drukarką 3d. Jak przekroczę 256kB, będę musiał przesiąść się na keplera, i nowe problemy(jakiś programator do arm i do jakich pinów LpcXpressoBoard sie podłączyć).

Nie trzeba się przesiadać na keplera wystarczy zainstalować OpenOCD ( http://openocd.sourceforge.net ) i zmienić w LPCXpresso konfigurację debugera. Jest jedno małe ale :) OpenOCD nie obsługuje LPC-LInk'a trzeba mieć LPC-Link2, który obsługuje CMSIS-DAP.
    LPC-Link2 znajdziesz na modułach:
    1. LPC11U37H LPCXpresso Board.
    2. LPC11U68 LPCXpresso Board - ciekawy z małych uC od NXP, m.in. 12 bit ADC, EEPROM, USB, RTC.
    3. LPC1549 LPCXpresso Board.

Możesz zakupić tylko sam debuger LPC-Link2.

0