Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ mp721 - Jak połączyć z dekoderem NC+

showti 16 Sty 2015 18:04 1860 8
  • #1 16 Sty 2015 18:04
    showti
    Poziom 2  

Mój problem przedstawia się następująco:

Obecnie projektor połączony jest ze starym dekoderem cyfra+ (mam nowy Sagemcom DSIW74, który chcę zainstalować) poprzez kabel:

S-video (projektor) -> SCART (dekoder).

Nowy dekoder NC+ ma wyjście SCART, HDMI oraz optyczne wyjście Audio.

1. Po zmianie dekodera obraz na nowym jest czarno-biały (to dziwne, bo ten sam kabel przesyła obraz w kolorze na trochę starszym dekoderze).

2. Postanowiłem zainwestować (kiedyś planuję zakup projektora hd) i podłączyć nowy dekoder poprzez kabel HDMI-HDMI oraz adapter HDMI-DVI do projektora. Jako laik nie zorientowałem się, że wejścia DVI są różne. Otóż mój projektor obsługuje tylko DVI-I, a zakupiony adapter to DVI-D. Po podłączeniu sprzętu obrazu nie ma, co zrozumiałe. Pytanie czy zakup przejściówki DVI-I rozwiąże problem czy bez konwertera nie da rady (HDMI nie przesyła sygnału analogowego z tego co czytam). Czy w ogóle takie rozwiązanie ma sens ?

3. Jak najlepiej połączyć te dwa sprzęty?

Projektor ma wyjścia:

- DVI-I

- D-SUB

- S- Video

- video

Dekoder :

- HDMI

- SCART

Chciałbym uzyskać możliwie najlepszy obraz - kable, które posiadam to HDMI-HDMI, D-SUB-D-SUB, S-Video-SCART (najlepiej gdyby jakiś adapter załatwił sprawę, bo każdy kabel ma 15 m, a kolejny to jednak wydatek).

Z góry dziękuję za pomoc.

0 8
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 17 Sty 2015 07:37
    Polon_us
    Poziom 41  

showti napisał:
    Po zmianie dekodera obraz na nowym jest czarno-biały (to dziwne, bo ten sam kabel przesyła obraz w kolorze na trochę starszym dekoderze).

Czy zostały sprawdzone ustawienia tego nowego dekodera dla wyjść o standardowej rozdzielczości?
    Menu "Ustawienia telewizora" -> "Ustawienia SD" - odnoszę wrażenie, że jest tam ustawione "Composite" teraz zamiast "S-Video". O ile w ogóle dekoder zapewnia takie sygnały.
    Również proszę sprawdzić kwestię systemów PAL vs. NTSC. W dekoderze powinno być ustawione to samo , co w projektorze.
    Niestety instrukcja jest dość uproszczona i nie zapewnia szczegółów.
    showti napisał:
    Otóż mój projektor obsługuje tylko DVI-I, a zakupiony adapter to DVI-D. Po podłączeniu sprzętu obrazu nie ma, co zrozumiałe.

Nie, to nie jest takie zrozumiałe. Ktoś wprowadził kolegę w błąd.

Krótko:
    DVI-I - możliwość przesłania/używania zarówno sygnałów analogowych i cyfrowych
    DVI-D - możliwość przesłania/używania sygnałów cyfrowych.

Jeżeli projektor wyposażony jest w gniazdo DVI-I, to oznacza, że może obsłużyć oba standardy przez te gniazdo. Stąd wniosek, że przejściówka DVI-D powinna działać.
    Tak ja to odbieram.
    Osobną kwestią jest HDCP - High Definition Copyright Protection. Instrukcja dekodera mówi, że może ono współpracować tylko z urządzeniem, które wspiera ten system.
    Instrukcja projektora milczy na ten temat. I kto wie, może to być główną przeszkodą w wykorzystaniu wyjścia HDMI w dekoderze. No cóż, spróbować trzeba, najwyżej nie uda się.

Co innego jeszcze mnie "boli".
    showti napisał:
    ... bo każdy kabel ma 15 m, ...

Przy połączeniach HDMI długość kabla jest wartością krytyczną. Głównie rzutuje na to jakość wykonania tego kabla. Mocno sugerowałbym, aby na początek, dla celów testowych używać kabla HDMI o długości max 3m.
    Kiedy już wszystko będzie działało, to wtedy przejść do prób z długim kablem.
    I również, przy testach wyjścia HDMI proszę sprawdzić ustawienia nowego dekodera. Czy czasem nie ma potrzeby uaktywnienia tego wyjścia.

Powodzenia :_)

1
  • Mitronik
  • #3 17 Sty 2015 17:58
    showti
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc. Próbowałem różnych ustawień na dekoderze i nic - obrazu nie ma (po kablu HDMI-DVI) - tutaj problem wynika z braku obsługi HDCP przez projektor - podobno są kable iinteligentne, ale piekielnie drogie i to rozwiązanie odpuszczam.
    Czarno-biały obraz poprzez SCART podobno się zdarza i trzeba chyba ingerować w złącze - mam kabel słabej jakości i chyba szkoda zachodu.
    Ale mam trzecią opcję - mogę wymienić dekoder na inny - bardziej rozbudowany po kątem wejść
    http://ncplus.pl/oferta/dekodery/turbobox
    I teraz pytanko - jak najlepiej połączyć te dwa urządzenia (z długością kabla mogę zejść do 10 m) uzyskując jak najlepszą jakość. Z mojej niewielkiej wiedzy wynika, że najlepiej do dekodera Ypbpr (lepsza jakość niż SCART) - tylko co po stronie dekodera? D-SUB + audio? DVI+audio? S- video+audio?
    Już widzę, że konwerter audio mnie nie ominie tak jak teraz (wyjście na wzmacniacz starej daty), więc wolałbym uniknąć drugiego do konwersji sygnału.

Dodano po 3 [minuty]:

to z instrukcji projektora:
    If you connect the projector to a High Definition TV (HDTV) tuner, the following standards
    are supported:
     480i  480p
     576i  576p
     720p (50/ 60 Hz)  1080i (50/ 60 Hz)

0
  • #4 18 Sty 2015 04:33
    Polon_us
    Poziom 41  

Przyznam, że koncepcja wymiany dekodera przypadła mi do gustu, choć stwierdzenie

showti napisał:
    bardziej rozbudowany po kątem wejść

nie jest prawdziwe. Jest bardziej rozbudowany pod kątem wyjść :_) Ale to tak na uboczu.

Również idea użycia wyjść Ypbpr jest jak najbardziej racjonalna przy tym zestawie urządzeń.
    Ypbpr - inną nazwą tego standardu jest Component i taką nazwą będę się posługiwał.
    Aby wykorzystać te wyjście potrzebny będzie kabel, taki jak na poniższym zdjęciu. Jest on dedykowany tylko i wyłącznie do użycia w połączeniach z projektorem.
    Generalnie nazywa się to przejściówką Component -> VGA aczkolwiek VGA (D-Sub) jest tu rozumiane jako forma rodzaju gniazda połączeniowego. Te połączenie obsługuje tylko sygnał video.

BENQ mp721 - Jak połączyć z dekoderem NC+

showti napisał:
    ...tylko co po stronie dekodera? D-SUB + audio? DVI+audio? S- video+audio?

Tylko i wyłącznie gniazdo D-Sub. W ustawieniach projektora należy ustawić sygnał Component, ponieważ akceptuje ono również sygnał RGB. Także trzeba wyraźnie wskazać Component.
    Przy kompletowaniu kabli do tego połączenia, prosze zwrócić uwagę na wtyczki D-Sub - kwestia wtyczek w wersji "męskiej" i "damskiej " - upewnić się, że wszystko będzie pasowało.
    Przy kablach VGA często spotyka się kable o dwóch "męskich" wtyczkach.
    showti napisał:
    Już widzę, że konwerter audio mnie nie ominie tak jak teraz (wyjście na wzmacniacz starej daty)

Tego nie do końca rozumiem. Ten przyszły dekoder ma również standardowe wyjście audio CINCH, także podłączenie do wzmacniacza starej daty nie powinno być problemem. Chyba, że naprawdę wzmacniacz jest z epoki bardzo wczesnego PRL :_) W razie potrzeby proszę podać szczegóły kłopotów z połączeniem audio.

Pozostaje kwestia odległości. Połączenie Component nie jest aż tak wrażliwe, jak HDMI. Ale ma swoje minimalne wymagania. mam nadzieję, że posiadany kable VGA przez kolegę jest w miarę przyzwoitej jakości.
    Proszę przejrzeć ten temat -> Link, gdzie kwestia odległości pomiędzy urządzeniami była też poruszana.

1
  • #5 18 Sty 2015 15:51
    showti
    Poziom 2  

Tylko czy taka przejściówka wystarczy czy potrzebny jest jeszcze konwerter, bo czytam i czytam i informacje nie są spójne (różne częstotliwości ?). Bo sygnał VGA i Component jest analogowy.
    Co do audio to skoro podłączę dźwięk z projektora na dekoder kablem cinch - 2xcinch, to zajmę wyjścia na dekoderze i będę musiał zastosować rozgałęźnik, żeby puścić sygnał na wzmacniacz (czy to nie pogorszy jakości dźwięku?) Druga opcja to wyjść z dekodera spdif i poprzez konwerter na wzmacniacz 2xcinch.

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

Dobra. Dopiero teraz się zorientowałem, że nie potrzebuję przecież dźwięku z projektora :) Drugi wątek zatem nieaktualny. Pozostaje tylko kwestia konieczności użycia konwertora.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Sty 2015 15:55
    Polon_us
    Poziom 41  

showti napisał:
    Tylko czy taka przejściówka wystarczy czy potrzebny jest jeszcze konwerter, bo czytam i czytam i informacje nie są spójne (różne częstotliwości ?). Bo sygnał VGA i Component jest analogowy.

Heh, proszę pamiętać, że z dekodera będzie używany sygnał analogowy Component i będzie wprowadzany na wejście analogowe.
    Problemy, o których kolega pisze występują, jeżeli ktoś chce podłączyć sprzęt komputerowy do projektora. A to jest bardzo częste. I wtedy, mimo, że używany jest tylko sygnał analogowy, potrzebny jest konwerter.
    Wynika to z różnych standardów sygnałów RGB dla sprzętu RTV i komputerowego. A w tym przypadku, kolega będzie używał sygnał Component, a to nie jest to samo co RGB.
    Przy łączeniu sprzętu RTV bezpośrednio nie ma potrzeby używania konwerterów, jeżeli używamy ten sam sygnał, tutaj Component -> Component.

0
  • #7 18 Sty 2015 16:03
    showti
    Poziom 2  

Wielkie dzięki za pomoc. Co prawda mam kabel VGA m-VGA m 15 m (niezłej jakości) i teoretycznie wystarczy przejściówka VGA ż-Component, ale może kupię od razu gotowy kabel. Dam znać czy działa!

0
  • #8 01 Mar 2015 19:50
    keramja
    Poziom 1  

temat troche stary ale znam odpowiedz
    posiadam BENQ MP720 jest podlaczony do NC+
    ale przez dekoder z oprogramowaniem ENIGMA
    BENQ 720 NIE PRACUJE Z SPRZETEM ZABEZPIECZONYM HDCP
    kazdy dekoder NC+ z orginalnym oprogramowanie jest zabezpieczony .

0
  • #9 01 Sty 2016 19:00
    radiola
    Poziom 12  

Podłączyłem swojego Epsona EMP-X3 przez 10 metrowy kabel VGA (wejście D-sub) do dekodera STB HD Vectra-5830DX (wyjście komponentowe YPbPr przez przejściówkę) i cieszę się wysokiej jakości obrazem na ścianie.
    Trzeba było tylko ustawić w dekoderze rozdzielczość na 1080i. Projektor automatycznie wykrywa i wyświetla obraz. Jest też funkcja OSD :-)
    Wielkie dzięki Polon_us.

0