Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G565 - nie odpala, wiatrak się zatrzymuje.

16 Sty 2015 18:39 2067 12
  • Poziom 13  
    Witam,
    Mam Lenovo G565, które użytkowała moja siostra. Według jej relacji uśpiła/zahibernowała go, a potem już po prostu nie wstał - oglądałem go godzinę później i nie udało mi się nic stwierdzić.
    Po wciśnięciu power wiatrak startuje, kręci się kilka sekund i staje - naciskanie power dalej w celu uruchomienia nie dość, że nic nie daje, bo wiatrak nawet nie drgnie, to procesor i VGA grzeją się jak piekarnik. Im więcej naciskam power, tym mocniej się nagrzewają :P
    Po podłączeniu zasilacza dioda zasilania nie świeci się. Zaświeca się dopiero po wciśnięciu power. Laptop ładuje baterię, ba - nawet wydaje sygnał dźwiękowy o podpięciu i odpięciu zasilacza, gdy jest włożona bateria. Jak mówiłem, po wciśnięciu power dopiero zaświeca się dioda zasilania, a jeśli jest włożona bateria - to diody zasilania i baterii, które też świecą się nadal nawet gdy odepnę zasilacz.
    Raz odpalił po wykręceniu do połowy śrub układu chłodzenia z okolic procesora, ale nie miałem wtedy RAMu, więc zapiszczał - śmiem twierdzić, iż mobo nie jest martwe?
    Nie mam jak sprawdzić, czy RAM jest sprawny, ale jestem pewien, że tak jest. Mógłbym podmienić procesor, ale nie jestem pewien czy się da - w tym Lenovo jest Athlon II na socket S1g3, mam MSI z Athlonem QL-62 na S1g2. Jak mniemam, procesor na S1g2 odpali na płycie S1g3?
    Dodam, że przy odpalaniu świeci się na ułamek sekundy dioda dysku, którego nie ma :P
    DVD-ROM próbuje startować, chyba to zresztą słychać na filmiku w załączniku.
  • Poziom 33  
    Obstawa układowa AMD nie wróży nic dobrego (procesor, grafika, chipset). To wadliwe serie. Mowa o chipsecie i grafice. Diagnostycznie wypadało by podgrzać chipset i grafikę. Masz Hota? Zrób reset CMOS na początek.
  • Poziom 13  
    Tak, mam hota.
    Reset zrobię jutro, trzeba do tego rozebrać pół komputera.
  • Poziom 33  
    Jak wyjęcie baterii nic nie da podgrzej diagnostycznie chipset i grafikę. 150st. wystarczy. Jak rozumieć, że po delikatnym odkręceniu śrub "odpalił" pojawił się obraz na matrycy bez włożonej pamięci RAM?
  • Poziom 13  
    Nie, obraz się nie pojawił.
  • Spec od monitorów
    Podaj napisy na płycie .
    - coś w stylu LA-57xxP

Ta seria na chipsecie chyba RS880M (216-0752001) z wbudowana grafika "umierała" z przegrzania lub pamięć video.
    Dmuchnij na jedno /potem na drugie. (ale nie zawsze pomagało)
    Karta POST powie wszystko.

jak masz dodatkową grafikę to chipset powinien być 216-0752003 ?
  • Poziom 13  
    Na płycie pod ramem widzę oznaczenia 4GMFG:046 i PAWE8:L22.
    Mam schemat płyty w PDF, mogę wrzucić.
    EDIT: Rozebrałem go i tak:
    - nie ma możliwości normalnego zresetowania/wyciągnięcia baterii, bo to akumulator na stałe na płycie, a nie mam na razie (przynajmniej tydzień) dostępu do lutownicy
    - oznaczenie na płycie to LA-5754P.
    EDIT2:
    Mostek południowy to 218-0697020. Bez drugiej grafiki.
  • Poziom 13  
    Znalazłem czas i podgrzałem chipset i grafikę gorącym powietrzem o temperaturze 150 stopni.
    Zero efektów.
  • Poziom 31  
    W tym modelu nagminnie odlutowuje się GPU(siedzi obok 216-0752001) i silnie korodują pady ciężko było kilka pocynawać, miałem 2 te Lenovo z dedykowaną grafiką, jeden działa ponad 2 lata drugi na razie tydzień ,w moich przypadkach wystarczyło przekulkowanie układy były OK
  • Poziom 13  
    Co masz na myśli mówiąc "siedzi obok"? 216-0752001 to grafika, czyli GPU. Koło niego jest procesor, a zaraz obok GPU jest jakby puste miejsce, na wlutowanie czegoś - zdjęcie w załączniku. Widać tylko urywek, bo robiąc zdjęcie nie pomyślałem o uchwyceniu tego "pola" - ale ten skrawek zaznaczyłem czerwoną obwódką.
  • Poziom 31  
    OK ja miałem 2 płyty z obsadzonym tym "polem" czyli dodatkowe GPU, diagnostyczne podgrzanie nie zawsze działa jak coś to 200st 30sek mierzone przy układzie, można spróbować zrobić reflow jeśli pady nie skorodowane albo układ nie uszkodzony lub wymienić na nowy jeśli dysponujesz stacją do BGA może koledzy coś dopowiedzą w tym przypadku
  • Spec od komputerów
    Block3r napisał:
    Znalazłem czas i podgrzałem chipset i grafikę gorącym powietrzem o temperaturze 150 stopni.

Za niska temperatura.
  • Poziom 13  
    Problemem była wada fabryczna w układzie graficznym - komputer poszedł na części.
    Temat zamykam.